Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED)

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
2355.jpg

Zihinsel engelli çocuklar ve gençlerin spor yoluyla topluma kazandırılması amacıyla kurulan Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) Onursal Başkanı Dilek Sabancı, Zihinsel engelli çocuklar ve gençlerin spor yoluyla topluma kazandırılması amacıyla kurulan Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) Onursal Başkanı Dilek Sabancı, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenecek 13. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'na (Özel Olimpiyatlar Atina 2011) rekor düzeyde sporcu sayısıyla katılacaklarını bildirdi.

Dilek Sabancı, yaptığı yazılı açıklamada, zihinsel engelli bireylerin topluma kazandırılması ve rehabilitasyonunda sporun büyük önem taşıdığını belirtti. 25 Haziran-4 Temmuz 2011'de Atina'da gerçekleştirilecek yaz oyunlarına Türkiye takımı olarak rekor düzeyde sporcuyla katılacaklarını kaydeden Sabancı, “Atina'ya, 109 sporcu, 29 antrenör, 2 başkan yardımcısı, 1 başkandan oluşan kafile ile gideceğiz. Basketbol, voleybol, yüzme, futbol, cimnastik ve masa tenisi branşlarında katılacağız. Tüm özel sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

Açıklamada, Özel Olimpiyatlar'a ilişkin şu bilgilere de yer verildi;

“İlki 1968 yılında eski ABD başkanlarından John F. Kennedy'nin kızkardeşi Eunice Kennedy Shriver'in önderliğinde Chicago'da bin sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen Özel Olimpiyatlar, zihinsel yetersizliği bulunan kişilerin yeteneklerine toplumun dikkatini çekmek ve bu kişileri topluma kazandırmak amacıyla düzenleniyor.

Atina'da düzenlenecek Özel Olimpiyatlar'da 180 ülkeyi temsil eden 7 bin özel sporcu bir araya gelecek. 22 farklı spor dalında yarışmalar yapılacak. 25 bin gönüllünün görev alacağı Özel Olimpiyatlar, 2011 yılının en büyük spor etkinliği olacak.”

Tekerlekli Sandalye