Türkiye Sakatlar Derneği 2022 Aylıkları İçin Danıştay’a Dava Açıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genel Başkanı Şükrü Boyraz, "Yasa kapsamında 900 bin kişi sosyal yardım alıyor. Yeni yönetmenlikle bundan ancak 100 bin kişi faydalanacak. Amaç; bu paraların verilmemesi ya da bu sosyal yardımın ortadan kaldırılması" iddiasında bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yapılan değişiklik ile ’65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizler ile özürlü ve ihtiyacı olanlara aylık bağlanması’ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık tarafından 2 bin 22 sayılı yasa ile 97 TL olarak belirlenen muhtaçlık sınırı, 2013 Ocak ayı itibariyle 119 TL’ye yükseltildi. Yasa kapsamında yüzde 40 ve üstü engelli raporu olan ve hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan engellilerin yaş sınırı olmaksızın bu yardımı aldığını belirten TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz, 3 ayda bir ödenen yardımın engel durumuna göre, 630 TL ile 1050 TL arasında değiştiğini belirtti. SGK içerisinde kurulan Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’nün 2012 yılında lağvedilmesi ardından 25 Ocak’ta yeni bir yönetmelik yayımlandığına dikkat çeken Boyraz, şöyle dedi:

"Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal İşler Genel Müdürlüğü eski yönetmeliği revize etti. Yeni yönetmeliğe göre, engelli ve 65 yaş üstü yaşlıların aylık alması adeta imkansız hale geldi. Muhtaçlık sınırı 119 TL olarak kabul edilerek, engelli ve yaşlılar anne, baba, dede ve kardeşlerine muhtaç hale gelecek. Resmi veya özel kurumda kalan engelli ve yaşlıların aylık hakkı elinden alındı."

"900 BİN KİŞİDEN 100 BİNİ AYLIK ALABİLECEK"

Sosyal yardım aylığı alan engellilerin iş bulamayan ya da çalışamayanlar olduğunu vurgulayan Genel Başkan Boyraz, "Sosyal yardım alan 900 bin kişinin yeni yönetmenlik gereği tüm dosyalar yeniden inceleniyor. Bu kriterlere göre ancak 100 bin kişi aylıktan faydalanacak. Çıkan yönetmeliğin asıl amacı bu paraların verilmemesi ya da bu sosyal yardımın ortadan kaldırılması" diye konuştu.

TSD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Turan Hançerli tarafından Danıştay’a yönetmeliğin iptali için dava açtıklarını vurgulayan Boyraz, davanın takipçisi olacaklarını ekledi.

Tekerlekli Sandalye