Türkiye’de eğitimin enkaz raporu!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Eğitim Sen’in 2011-2012 yılı öncesi hazırladığı “Eğitimin Durumu” raporu Türkiye’nin eğitim anlamındaki durumunu gösterecek ibretlik belgesi durumda.?!

Rapordaki ibretlik tablodan bazı başlıklar ise, Türkiye’de derslik sayısı oldukça yetersiz olması, okuma yazma bilmeyen 4 milyon vatandaşın 3 milyonunun kadın olması, öğrenim görme yaşına ulaşmış 1 milyon engelli vatandaşın sadece 30 bininin okuyabiliyor olması ve geçtiğimiz yıl vatandaşın cebinden eğitim için çıkan paranın 15 milyar dolar olması.?!

Derslik sayıları oldukça yetersiz;

Türkiye’de 16 milyon 137 bin 436 öğrenci okurken bu öğrencilere sadece 488 bin 915 derslik hizmet veriyor. Yani 33 öğrenciye 1 derslik düşüyor. 16 milyon öğrencinin olduğu bir ülkede okul sayısı 69 bin 684’te kalıyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin durumu;

Türkiye’de resmi rakamlara yani Milli Eğitim Bakanlığı'nın rakamlarına bakılacak olursa rapora göre 146 bin 194 öğretmen açığı var. Hatırlanacağı üzere Ataması Yapılmayan Öğretmenler bu sayıyı 400 bin olarak açıklamıştı. Buna rağmen Ağustos ayında yapılan öğretmen ataması sadece 10 binde kalmıştı. AKP’nin seçim yatırımı olarak MEB’e bağlı öğretmenleri kadrolu yapmasına rağmen, rapora göre Türkiye’de sözleşmeli öğretmen sayısı 81 bin 902. Öğretmen açıklarının bir türlü giderilmediğinin vurgulandığı raporda sayıları 400 bini bulan işsiz öğretmen olduğunun da altı çiziliyor.

Kadınlar okuyamıyor;

Raporda TÜİK verilerine göre 6 yaş üstü olan ve okuma yazma bilmeyen 4 milyon 672 bin 257 kişinin, 3 milyon 757 bin 201’ü kadınlardan oluşuyor. Yani kadınların yüzde 12.3’ü okuma yazma bilmiyor.

İlköğretimde okul sayısı azaldı;

2002-2003 yılında ilköğretimde 35 bin 133 okul varken şimdi bu sayı 32 bin 797’ye geriledi. Bu durumun birleştirilmiş sınıf ve taşımalı eğitim uygulamalarının arttığının bir göstergesi olurken 2002-2003 eğitim yılından bu yana öğrenci sayısının da 600 bin arttığı yine raporda yer alıyor. Yani okullar azalırken, öğrenci sayısı artmaya devam ediyor.

Engelliler okuyabiliyor mu?

Türkiye’de 9 milyonun üzerinde engelli vatandaşın olduğunun belirtildiği rapor bir milyon engellinin sadece 30 binin eğitim aldığı gerçeğini gözler önüne seriyor.

Kadın öğretmenin yönetimde adı yok;

Türkiye’de okul öncesi öğretmenlerinin yüzde 95’i, ilköğretimde yüzde 52’si, ortaöğretimde ise yüzde 41.92u kadın öğretmenden oluşurken, 58 bin 835 yönetim kadrosundan sadece ve sadece yüzde 8.98’i kadın öğretmenden oluşuyor.

Vatandaşın cebinden eğitime 15 milyar dolar;

Rapora göre, geçtiğimiz yıl eğitim harcamaları için vatandaşın cebinden çıkan para MEB bütçesinin yarısına tekabül ediyor. Bu rakamın ise 15 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Dershaneler çığ gibi büyüdü;

AKP’nin göreve geldiği yıl 2 bin 122 olan dershane sayısı şimdi 4 bin 99’a çıktı. Yine ucuz atanamayan birçok öğretmenin mecburen dershanelerde çalıştığı da raporda net biçimde görünüyor. Buna göre 2002 yılında sayıları 19 bin olan dershane öğretmenleri şimdi 50 bini geçti. Dershaneye giden öğrenci sayısı da iki katına çıkarak 600 binden 1 milyon 234 bine ulaştı.

Tekerlekli Sandalye