Türkiye’de Engelli Olmak Nedemektir

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye gibi büyük bir ülkenin vatandaşları olarak birçok haklara sahip olduğumuz kadar birçok, haklardanda yararlanamayan insanlar olduğunu düşünmeden edemeyiz, bunu görmezden gelemeyiz.

engelliler-ve-haklari.JPG

Konumuzun adındanda anlaşılacağı gibi Türkiyede Engelli Olmak aslında otur evinde ne işin var havuzda, parkta, sinemada ,alışveriş merkezlerinde gibi bir şey , işte insanların bunları ifade eden bakışları engellileri Türkiye’de demorilize ederek evine kapayan çok önemli bir etken. Çevremizdeki koşulların yetersizliği ve uygunsuzluğu yetmezmiş gibi birde toplumdaki bu ötekileştirici bakış açısı Türkiye’de engelli olmanın nekadar zor olduğunu ispatlar türden.

Engellerini aşan engeliyle barışık yaşayan onca insana karşı bu yapılan haksızlık ve ortaya çıkartılan çifte standart çok yazık ki bu insanların keşke imkanım olsa Türkiye’yi terk edip başka bir Ülkede yaşamak isterdim dedirtiyor. Buna sebep o insanın engeli değil o insana bizlerin koyduğu engellerdir.

Ne yazıkki bu kadar gelişmiş bir Ülke olmamıza rağmen insanlar hala rayına oturması beklenen bir 2022 maaşım kesilirmi diye korkular içinde ve yine aynı insanlar düzeltilemeyip sürekli uzatılan erişebilirlik ve mimari düzenlemeler konusunda sıkıntılar yaşamakta ve o insanlar ne park yerlerini kullanabiliyor nede onlar için hazırlanan yollarda yürüyebiliyor . Aldıkları bakım maaşlarını her ay uzun bekleyişler ve günü belli olmayan tarihlerle sıkıntı ve nezaman yatar diye merak içinde geçen günler soonucunda alabiliyor.

Biz Türkiye’yiz değilmi? Biz gelişmiş Ülkeler arasında yer alıyoruz değilmi? Biz müslüman bir toplum olarak komşum açken ben tok yatamam diyen bir milletiz değilmi?

O Halde Türkiye’de Engelli Olmak Neden Bukadar Zor ?

turkiye-de-engelli-olmak_518139.jpg

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
O Halde Türkiye’de Engelli Olmak Neden Bu kadar Zor ?

İnsan olmanın, çocuk olmanın, kadın olmanın bile yeterince zor olduğu bu ülkede engelli olmak ??? şimdi ben buraya ne yazsam bizi bize mi en iyi anlatır yoksa bizi görmeyen, duymayan, bizim yaşamamıza imkan sağlamak istemeyen devlete mi?

Türkiye'de engelli olduğunu kanıtlamak bile zordur değil ki o engellenmişliğinle yaşamak. Sen bilirsin bir şekilde hayattan engellendiğini ama devletin sana sahip çıkmak istemez! Sana engelli kimliğini vermemek için öyle çok direnir ki çoğu engelli çaresiz razı olur, pes eder ve geri döner. Ne sağlıklıdır ne engellidir iki boyut arasında kalan kimliğini bulmaya çalışır ama sosyal devletimiz ona kimlik vermek istemez. Özellikle raporu % 39 gibi trajikomik bir oranda kalanlar için ne yaşarsın ne ölürsün demek geldi içimden.

Diyelim ki doğuştan yada sonradan başına gelen engellenmişliğinle sahip olman gereken kimliğini alabildin. Ne mutlu sana dünyanın en mutlu engellisi olman gerekir. Ama okumak, öğrenim görmek ne haddine? otur evinde çünkü okullar , dershaneler, öğretim adına yapılan tüm kurum ve kuruluşlar sana uygun değil o binaların çoğu engellenmeyenlerin öğrenim ve eğitim görmesi için yapılmıştır. Senin eğitim ve öğretime diğerlerinden çok daha fazla ihtiyacın vardır oysa :(

Diyelim ki okudun bir şekilde ki benim tanıdığım işitme engelli bir dostum normal üniversiteden mezun ve bunun ne kadar mucize olduğunu ünversite okuyanlar çok daha iyi anlayacaklardır. Azmin zaferi denilen bir mücadele öyküsüne sahip nice engellinin okumak yolunda verdiği savaşa tanıklık edenler yeri gelir duydukları yada gördükleri manzara karşısında eminim insanlıklarından utanıyorlardır.

Diyelim ki okudunuz hatta yüksek lisans bile yaptınız ve siz artık engelli olsanız da bu ülkeye faydalı, üreten bir birey olarak hayattan daha fazla engellenmeden çalışmak, kendi kazancınızı elde ederek ailenize ve devletinize yük olmak istemiyorsunuz. İş ? Çalışma hayatı?

Ne yazık ki siz ne kadar başarılı, zeki ve akıllı olsanız da hani o çok başarılı olduğunuz mülakatlar sonrası gireceğiniz işyerleri size uygun değil ki ? Siz hala anlamadınız mı hayattan engellendiniz bu ülkede çalışmak sizin neyinize ?

Diyelim ki iş sahibi oldunuz tamam yeter buraya kadar daha fazlasını istemeyin ! Evlenmek, yuva kurmak gibi hayalleriniz olmamalı bu ülkede. O kadar engelledik hala yeterli gelmedi mi diyen bir toplumun önyargılarını kırabilecek misiniz ?

Sevgili gülümse bu ülkede insan olmak, insanca yaşayabilmek bile inanılmaz şekilde zor iken engelli bir bireyin yaşaması gerçek anlamda yaşaması ne yazık ki oldukça zordur. Burada yaşamaktan kastım nefes alıp vermek değildir. Bana göre yaşamak hayattan zevk almaktır, yaşadığın her anın yaşanacak olmasıdır. Başkalarının yardım ve desteğine ihtiyaç duymadan, sürekli bir engellenme haliyle mücadele etmek yerine tek başına, kendine yetebileceğin imkan ve faydaların sana sağlanabiliyor olmasıdır yaşamak. Ne 2022 maaşının ne de evde bakım maaşının yetersizliğine her gün isyan ederek bir ucundan tutsan diğer ucuna yetmeyecek kadar az olan, hayatta kalabilmek için seni yormayacak olan hayat standartlarına sahip olmaktır yaşamak.

Türkiye'de engelli olmak hayattan, yaşamaktan engellenmek demektir :(

Tekerlekli Sandalye