Türkiye'nin En Büyük Sosyal Sorumluluk Hareketine Hazırlanıyoruz

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Merhaba arkadaşlar,

İlk olarak sizlere kendimi tanıtayım daha sonra ise kafamda tasarladığım ve hayata geçirmek için sabırsızlandığım projemden bahsedeyim.

Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 4. sınıf'ta okumaktayım. Adım Yusuf EVMEZ. Belki internette rast gelmişsinizdir. Laktoz.Net adlı sitenin sahibiyim.

Kendimi size kısaca tanıttıktan sonra kafamda tasarladığım ve kısa bir sürede büyük bir ses getireceğine inandığım bir projemden bahsetmek ve sizin de fikir ve görüşlerinizi almak istiyorum.

Kuracağım bir web sitesi üzerinden Türkiye'de bulunan bütün engelli arkadaşlarıma ve kardeşlerime manevi destek olmak istiyorum. Bu projede tek başıma olmayı tabikide istemem. Bunun için internet üzerinden arkamda yüzlerce hatta binlerce siteyi sürükleyip, büyük bir yumruk olmayı hedefliyorum. Büyük bir oluşum olabildiğimiz taktirde manevi destek de bu büyüklükte olabilecektir.

Proje hakkında kısa bilgiden sonra biraz detaylardan bahsedeyim.

Proje kapsamında her ay bir konu belirlenecek ve projede yer almayı isteyen web siteleri bu konu hakkında bir yazı hazırlayacaklar. Hazırladıkları bu yazılar önce kendi web sitelerinde yer alacak, daha sonra ise benim kurduğum web sitesinde yer alacaktır. Projeye ait olan sitede yer alan yazılarda yazı sahiplerine link verilerek bir nevi ödüllendirilecektirler.

Yazılan yazılar o ay o konuya gerekli önemin verilmesine neden olacaktır. Bir sonraki ayın ilk pazar günü bir önceki ay belirlenen konunun muhattap yerine ( örnek olarak; lösev, kimsesizler yurdu, huzurevi ... ) gezi düzenlenip orada bulunan arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, abilerimiz, ablalarımız ve büyüklerimizle bir gün geçireceğiz.

Bilmiyorum farkettiniz mi ama kesinlikle maddi bir şey vaat etmiyoruz. Bu işi amatör olarak yapmak istiyorum fakat proje büyürse ister istemez profesyonelliğe kaymak zorunda kalırım. O zamanda bu işi profesyonelce yapanlardan yardımlar alırım.

Bu projede kesinlikle ve kesinlikle acıtasyon yapılamayacaktır. Karşılaştığım bir çok yazıda acıtasyon yapılarak bir yerlere gelinmeye çalışılmaktadır. Bunu karşı olduğumu ilk olarak bilmenizi isterim. Bu proje ile sizlerin seslerinizi duyurmak, günlük hayatta karşılaştığınız sorunlara ışık tutmak ve sahip olduğunuz arkadaş sayınızı olabildiğince arttırmayı amaçlıyorum.

Dayımın Show TV haber kameramanı olması basında da yer almamı sağlayabilecektir.

Eğer proje tahmin ettiğim kadar büyüyebilirse bir çok büyük firmanın sadece isminin sponsorlar arasında geçmesini isteyeceğim ve bu sayede biraz daha güçlü bir şekilde yapılanma halinde olabilirm.

Bu kadar yazdıktan sonra şimdi sizden ne yapmam gerektiği hakkında, projeyi nasıl bulduğunuz hakkında ve nelere dikkat etmem gerektiği hakkında fikir ve görüşlerinizi yazmanızı istiyorum.

Ayrıca bu proje için bir isim yani domain bulamadım. Eğer aklınızda bir şey var ise benimle paylaşırsanız sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba Yusuf,
Umarım dediklerini yaparsın. Bu türden organizasyonlar tahmin edildiği kadar kolay değildir. İmkânsızda değildir tabi.
İnternet üzerinden yayın yapan web sitelerinin ne kadarı bu projede seninle birlikte olur tam kestiremiyorum. Daha doğrusu bu birazda sana bağlı. Yapacağın projeyi iyi anlatırsan “ayakları yere basan” bir proje olduğuna dair ikna edersen katılım artar.
Avrupa ülkelerinde Bu türden organizasyonlar da internet üzerinden haberleşip geniş katılımlı etkinliklerin yapıldığı na dair birkaç örneğe rastlamıştım. Bizde de olabilir.

Bu projede şunlara dikkat etmeni öneririm: Projenin temeli toplumda “farkındalık yaratmayı” hedeflemeli. Örneğin tekerlekli sandalye kullanan engellilerin toplu taşım araçlarına erişemedikleri, kaldırımların engellilere uygun olmadığı v.b gibi örnekleri bizzat tekerlekli sandalye kullanan kişilerle birlikte bire bir uygulama yaparak birilerinin gözüne gözüne sokmalısın. Tabi bu verdiğin örnekleri TV kanalları, ( Show tv de yayınlatmayı düşündüğün için söylüyorum.) gazeteler, internet üzerinden yayın yapan web siteleri aracılığıyla ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsen proje o kadar başarılı olur demektir.

Yukarda da yazdığım gibi projenin temeli “toplumda farkındalık” yaratmayı amaçlamalı. Herkes için her yerde eşit şartlar ve eşit haklar verilmesi gerektiği vurgusu yapılmalı. Ve en önemlisi bunu yaparken de kesinlikle “ajitasyona” dayalı örneklemeler verilmemeli. Bunun yapılmayacağını ilgili konuda yazmışsın zaten.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar…

kutumanche

Üye
Üye
Yusuf selamlar, ben de yıldız Teknik Metalurji ve Mazleme 1. sınıf öğrencisi idim bu yıl. Yaklaşık 5haftalık bi proje yaptık bu dönem okulda belki biliyorsundur: "Okumana Engel Var Mı?" ismiyle...
Biz bu projenin devamı niteliğinde ve sosyal sorumluluğu biraz daha arttırmak amacıyla yepyeni işler yapmaya karar verdik ve ilk adımımızı da attık geçtiğimiz günlerde. Bir internet sitesi yapıyoruz şimdilik oradan büyük bir kitleye ulaşabilmek amacıyla. Halil Bey'in de üstünde durduğu "farkındalık" meselesine de vurgu yapan bir domain aldık. İstersen oturup bi konuşalım sizinle hem senin hem de bizim proje hakkında.

Söylemlerimden anladğım odur ki senin bir ekibin yok. Ben bir kulüpte yer alıyor olmama rağmen proje yaparken çok fazla zorluk yaşadım, senin de sağlam bir ekibin yoksa hatta bir ekibin yoksa bir çok şeyin altından kalkmak zaman alacak hatta imkansız hale gelecektir bazen. Moral bozmak değil amacım yanlış anlaşılmasın, sadece az da olsa edindiğim tecrübeden örneklemek istedim. Benim de sana söyleyeceklerim şimdilik bu kadar :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

erciyes57

Üye
Üye
selam:yusuf ben mr tanısı olan erkek çocuk babasıyım.erhan şuan 20yaşında.Bende engellilerin sorunlarına yardımcı olabilecek kişilerden bilgi almak,yapabilecegim,herhangi birşeyleri yapmak isterim.

niğdeli-51

Üye
Üye
iyi hayırlı uğurlu olsun,şimdi gidip siteni ziyaret edeceğim.ben hep dedim yine diyorum,tam teşekküllü guruplaşmadan bizim işimiz zor.ister hükümet ister bireyler,herkesin gücü mazlum,güçsüz,sakat veya zayıf kişiler yetiyor.bakıyorsun erkek adam ! kadın dövüyor,bakıyorsun sağlıklı delikanlı ! engelli ile alay edip üzerinde baskı kuruyor.bu şık ları uzatıp gidebilirsiniz,buda tam teşekküllü organizasyon oluşturamadığımızdan kaynaklanıyor...

Tekerlekli Sandalye