Turhal'da 348 Engellinin Parmak İzi Alındı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Tokat'ın Turhal ilçesinde 348 engellinin parmak izi alındı.

Turhal İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği'nde görevli polis memurları, ilçede bulunan resmi ve özel eğitim merkezlerinde engelli velileriyle ilçedeki bir rehabilitasyon merkezinde bir araya geldi. Çalışmanın hedefi ve önemi hakkında velilere polisler tarafından bilgi verildi.

Çalışma kapsamında Turhal'da eğitim veren özel eğitim kurumlarındaki engelli öğrencilerin yanı sıra engeli dolayısıyla evinde bulunan engellilere de ulaşıldığı, toplam 348 engellinin parmak izi ve kişisel bilgilerinin kayda geçirildiği öğrenildi.

Haberler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Emniyet Müdürlüğü; engellilerin parmak izini alıyor…

Olası kaza ve kayıp durumlarında kendilerini ifade edemeyecek durumda olan, engelli vatandaşların, kimlik tespitlerinin kolay yapılması için emniyet müdürlüğü parmak izlerini alınıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu bu uygulamaya, Büyükçekmece Belediyesi Gökkuşağı İzci Grubu da katıldı.

Büyükçekmece Belediyesi Gökkuşağı İzci Gurubunun toplu olarak gerçekleştirdiği parmak izi alma etkinliği, engelli izciler ve aileleri tarafından yoğun ilgi görürken ilk defa parmak izi veren engelli izciler de büyük heyecan yaşadılar.

Tamamen gönüllülük esasına dayanan Parmak izi alma projesi engelli izcilerin ailelerinin izni doğrultusunda gerçekleşti. Büyükçekmece toplum destekli polisleri ve olay yeri inceleme ekibi tarafından gerçekleştirilen proje ile ilgili görüşlerini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “İstanbul Emniyetinin başlattığı bu proje son derece önem arz etmektedir. Özellikle televizyon ve gazetelerde engelli vatandaşlarımızın kayıp haberlerini okuyup dinlerken herkes gibi bizimde içimiz yanıyordu. Bu uygulama sayesinde kaybolan engelli vatandaşlarımız daha kolay bulunabilecekler” dedi.

Engelli vatandaşların emniyete gidip parmak izi vermelerinin onlar için çok büyük eziyet olacağını dile getiren Başkan Akgün, emniyet mensuplarının bu konuda duyarlılık göstermemelerinin engelli vatandaşları oldukça rahatlattığını belirtti.

Bu projeye yaşlılarında eklenmesi gerektiğini savunan Başkan Akgün; “ Gezme amacıyla evinden uzaklaşıp bir daha geri dönemeyen yüzlerce yaşlının haberini okuyup dinledik. Bu yaşlılarımızın da daha kolay bulunabilmeleri için onlarında parmak izlerini almakta fayda olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bende diyorum ki; yeter ki beyin engelli olmayalım; bütün engelleri aşarız...

''Melekler Yüreğinizden Öpsün''

Sabiha Rana

Tekerlekli Sandalye