Turizm Faaliyetlerinde Engelli Olmak

arzutrn

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba,

Ben engelli bireylerin turizm ve turizm faaliyetlerine katılmada en önemli aracılardan olan seyahat acentaları hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye yönelik bir araştırma yapıyorum. Bu noktada sizlerin görüşlerine ihtiyacım var. Aşağıda sıralayacağım maddelerden hangisine katıldığınızı, yani turizmin ve seyahat acentalarının sizler için ne ifade ettiğini yazıp, yanına kısaca nedenini de yazarsınız, konuya dikkat çekmek için bana da çok yardımcı olmuş olacaksınız. Şimdiden zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Mutlu zamanlar...

1) 'Turizm' sizin için aşağıdakilerden hangisini ifade etmektedir? Neden?

a) İyileşme
b) Yaşam Zenginleştirme
c) Kişisel gelişim
d) Sosyal bütünleşme
e) Bağımsızlık, özgürlük
f) Yapabilen insan olma
g) Kendine Güven
h)Hoş bir deneyim
I) İmkansızlık, sadece hayal
i) Ulaşılabilir hizmetler olursa, mümkün
j) Her şeyi yapabilirim, turizmi de…
k) Normalleştirme süreci
l) Ötekini görme, tanıma
m) Refakatçiye Bağımlılık
n) Kendini yönetebilme
o) Bakım objesi olmaktan kurtulmak
p) Beceri – zorluk uyuşmazlığı

2) Seyahat acentaları sizler için ne ifade etmektedir? Neden?

a) Kolaylaştırıcı
b) Engelleyici
c) Para avcısı
d) Kapısından bile girilemez
e) Güvenli seyahat
f) Tatil yapmak için gerekli
g) Bu grubun farkında bile olmayanlar
h) Bizim için hazır değiller

Varsa bunun dışındaki düşüncelerinizi ve sebeplerini benimle paylaşırsanız bilimsel bir araştırmaya ciddi katkılarda olacaksınız.

Not: Yukarıda sıralanan maddeler, geçmişten günümüze araştırmalarla ortaya konulan ifadelerdir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Çalışmanızda başarılar dileyip ilk eleştirime geçeyim. :)
Bana göre “turizmin” bizim için neyi ifade ettiği seçenekleri hiç doğru seçilmemiş. Bazı seçenekler öyle göze batıyor ki sanki “dün engelli olan biri bugün bi tatile çıktığında tüm engellenmişliği ortadan kalkacakmış” gibi. Yok öyle bir şey. Normal yaşamda mimari koşullar bizi ne kadar engelliyorsa tatile çıktığımızda da aynı sorunla karşılaşıyoruz. Çoğu otelin mimari koşulları ne yazıkki engelliler için uygun değil. Benim için tatil farklı kültürleri tanımak, bolca deniz kokusu almaktan ibaret.

Seyahat acentalarının “engelli kişilere” yönelik özel bir hizmet sunduklarının hatta böyle bir ihtiyaç olabileceğinin farkında bile olduklarını düşünmüyorum. Bu işler birazda arz talep meselesi. Neticede acentalar ticari kuruluşlardır talep olmayacak bişeye yatırım yapacaklarını veya o alana yöneleceklerinide düşünmüyorum..

arzutrn

Üye
Üye
Halil Bey çok teşekkür ederim. Eleştirinizle, zaten cevap da vermiş oldunuz. :) Belirttiğim gibi yukarıdaki seçenekler yerli ve yabancı literatürde yer alan, araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış kavramlardır. Ancak bunların engelli olan insanlar tarafından doğrulanması ya da yanlışlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu araştırmayı başlatmamın en önemli sebeplerinden biri de buydu. Dünya literatüründe yer alan ifadelerin, Türkiye'deki engelli bireylere nasıl yansıdığını öğrenmek zorundayız.

Ve ayrıca lütfen, bu seçenekler dışında 'turizmin' sizin için ne ifade ettiğini de nedenleriyle birlikte belirtin.. Araştırmaya gerçekçi bir katkısı olsun...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba arzutrn,

Araştırmanızda size sonsuz başarılar diliyorum ve aslında buna çok da ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Turizm ve engelliler bu konu aslında çok önemli olmakla birlikte bir o kadar zor, karmaşık ve engelliler için yada özellikle benim için acil çözüm bekleyen ve bir o kadar ihmal edilmiş araştırma konularından biri. Ülkemde turizmin böylesine geliştiği ve bu sektörden böylesine kar elde edildiği düşünülecek olursa engelli vatandaşlarını her konuda olduğu gibi turizm alanında da düşünülememiş olması çok da garipsenecek bir durum değil aslında. Turizm yada turistik geziler, konaklamalar, seyahat hakları, seyahat etme ve gezme özgürlüğü bu kadar kısıtlanmış bir toplum olarak bizlerin size nasıl bir faydası olabilir ki ben anlayabilmiş değilim.

Evet bir şeyler yapılmalı en azından artık bir yerden başlanmalı ve bu konuya el attığınız için sizi ayrıca tebrik etmek isterim ama ben henüz günlük yaşayışımda bile bu kadar engelle karşılaşırken tek başıma kendimi turizmin içinde düşünemiyorum bile ve engelliler için maddi olanaklar bu kadar kısıtlıyken bizlerin yapabileceği turistik gezilerin de sadece sağlık amaçlı, zorunlu, mecbur kalındığı için gerçekleştirilen ufak seyahatlar olduğunu düşünüyorum.

Üzgünüm ama ne seyahat acentalarının, ne ulaşım araçlarının ne de konaklanacak olan otel, motel, pansiyon vb yerlerin kısacası turizm sektörünün içinde engellilerin nasıl yeralması beklenebilir ki bu konuda gerekli iyileştirmeler, mimari düzenlemeler yapılmadıktan sonra???

arzutrn

Üye
Üye
Merhaba Gazoz Ağacı,
Size çok teşekkür ediyorum..

Yazdıklarınıza şiddetle katılıyorum.. Konuyu o kadar güzel bir yerinden tuttunuz ki... Ben ve benim gibi arkadaşlarım yavaş yavaş da olsa bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Benim yaptığım bu çalışma, seyahat acentası bacağıyla da yürütülüyor.. Engellilerin turizm faaliyetlerine katılabilmesi için tur organizatörlerinin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor, ki maalesef çoğu bu durumun farkında bile değil.. Ancak, görünen o ki ,küçük adımlarla da olsa, yol alınmaya başlandı diye düşünüyorum..

Sizlerin ne yapacağına gelirsek, yukarıda Halil Bey'e de söylediğim gibi, engellilere yönelik çoğu akademik çalışma engellilerden bağımsız yapılıyor. Ben bu çalışmayla engelli insanları da araştırma sürecine dahil etmek, 'asıl onlar ne düşünüyor' onu öğrenmek istiyorum. Örneğin birileri, engelliler için turizmin bağımsızlık duygusu hissettirdiğini iddia etmiş. Peki siz engelli bir insan olarak, gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? Asıl ihtiyacınız nedir? Asıl hissettiğiniz nedir? Bu gibi soruların cevabını ancak siz verebilirsiniz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) peki o zaman size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Engelli yaşama geçişten sonra tek başıma ilk defa Ankara'ya gittim ( uçağa ilk kez bindim, ilk kez engelli olarak tek başıma il dışına çıktım, konakladım vs vs vs ) bağımsızlık duygusu? evet oldukça hatta özgürlüğüne kavuşma sevinci, kendine güven ve inanılmaz mutluluk da diyebilirim bu kısa seyahatin adına ama o denli yorucu ve o kadar zordu ki :(

Engellilerin bu ülkede yolculuk yapabileceği , yapmak isteyebileceği hiç kimsenin umurunda değil :( uçak biletinde en ufak bir indirim hakkı yok ve havaalanından uçağa biniş anına kadar olan yol mesafesi inanılmaz uzun, zor, meşakkatli bir serüven. Engelliler için yürüme bantlarının yetersizliği ve her zamanki gibi engelli asansörün çalışmaması da cabası :)

Konaklamaya gelince benim kaldığım yer otelden ziyade öğretmen eviydi ve aslında inanılmaz derecede benim için uygundu ama ya öğretmen evi olduğu içindi yada ben çok şanslıydım :) her gittiğim yerde yanımda tekerlekli sandalyeli bir arkadaşım olabileceğini düşündüğümden mimarisi özenle yapılmıştı ( rampaları, wc si, lavabosu vs. vs. )

Her şeyden önemlisi bu konu dikkatimi çekiyor çünkü inşallah önümüzdeki yaz bende tamamen dinlenme, eğlenme amaçlı bir seyahat planlıyorum ama bunun için seyahat acentaları yerine daha önce tecrübesi olan engelli arkadaşlarımın tavsiyelerinden faydalanırım çünkü seyahat acentalarına karşı içimde güvensizlik var ve bu bir önyargı değil kesinlikle yanlış anlaşılmasın daha önceden olumsuz deneyim yaşayan engelli arkadaşlarımın anlattıkları benim için bir seyahat firmasının gözalıcı reklamlarından, sağladığı indirimlerden çok daha fazla değerli çünkü.

arzutrn

Üye
Üye
Çook teşekkür ederim.. Değindiğiniz konu çok ilginç.. Yani seyahat deneyimi olan engelli bir arkadaşınızın tavsiyeleriyle ilgili olan.. Diğer arkadaşlar da bu durumla ilgili görüş bildirirse çalışmamda yer vereceğim muhakkak:)

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba,

1) Turizm bence hoş bir deneyimdir.

2) Seyahat Acenteleri bizim varlığımızdan haberdar ama sosyal bir kavram olarak düşünmemekteler. Onlar sadece arz-talep işi olarak görmekteler bence...

arzutrn

Üye
Üye
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim İskender Bey, Turizm faaliyetlerine katılıyor musunuz?

arzutrn

Üye
Üye
Sağ olun Halil Bey.. :) Haberim var çalışmadan..

İskender Durgun

Üye
Üye
Toplu taşım araçları engellilere uygun hale gelirse belki düşünebilirim :)

cilginpalet

Üye
Üye
öncelikle çalışmanda başarılar dilerim Ben engelli olmadan turzmde çalışıyordum tezgahtardım ve halen kuşadasında yaşıyorum engellilerin en azından bazılarımızın turzm bölgelerinde tatil yapmaları şuan için hayalden öteye gitmez öncelikle MADDİ açıdan çogumuz o seviyede deyiliz hadi maddiyatı hallettik seyahat edecek araç sorunları ortaya çıkıyor hadi onuda özel araçla hallettik diyelim otele geldik ee oteller engellilerin engellerini aşması için pek uygun deyil hadi onuda hallettik diyelim peki ya gittiğimiz bölgenin yolu kaldırımı yani düşünün 16 yıldır engelliyim kendi çabalarımla burda engellilere uygun olarak 5 tane kaldırıma rampa yaptırabildim aslında rampa çokta sadece görüntü olarak varlar SONUÇ şuan için en azından bazı engelliler için tatil hayalden öteye gitmez

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam arzutrn,

Arkadaşımın söylediklerine aynen katılıyorum ve son cümle herşeyi yeterince özetliyor bence.

'' SONUÇ şuan için en azından bazı engelliler için tatil hayalden öteye gitmez '' hatta bazı engelliler değilde engellilerin bir çoğu için turizm ve engelliler diye bir şey hayalden öteye gidemeyecek kadar gerçektir yıkılmaz mı yıkılır elbette ama öyle çok yol katetmek gerekir ki...ben sizin hevesinizin kırılmaması ve yapacağınız araştırmalarınızın yarım kalmaması adına elimden geldiğince paylaşımda bulunmak istemiştim ama buna hayal gücümün bana yaşatmış olduğu umutlarımda dahildi.

Milli piyango bana çıksaydı ki bilet bile alamadım bu sene işte o zaman tüm servetimi engelliler için uygun olarak inşa edilmiş bir AVM, bir okul, bir hastane, bir anaokulu, bir kreş,bir üniversite, bir de otel yaptıracaktım ama içinde tüm engel gruplarının ücretsizce faydalanabileceği spor salonları, havuz, wc ler, banyolar, duş kabinleri ve engellinin ihtiyacı olabilecek ne varsa içinde bulunduran hatta engelini ortadan kaldırmak amacıyla tasarlanmış engelli evleri :) adı da Ceylanca konutları :)

Ceylanca hayallerdi işte hepsi de ama belki bir gün olur da gerçekleşirse işte o zaman araştırmalarınıza çok daha faydalı olabilirim.

Size sonsuz başarılar dileklerimle...

arzutrn

Üye
Üye
Cilginpalet cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Birçok engel olsa da bu tarz çalışmalarla gündem yaratmaya çalışıyoruz. Bu ve bunun gibi birçok çalışma bu sene bir kongrede sunuluacak. Bunlar da elbette birilerinin dikkatini çekecektir. Asıl sorunun ne olduğunu anlatmanın bir yolu da böyle bilimsel çalışmalar yapmak. Biz akademisyenler bunları olabildiğince araştırma gündemi yaparak konunun güncel kalmasını sağlamak zorundayız.

arzutrn

Üye
Üye
Sevgili gazoz ağacı,

Kim bilir "Ceylanca Konutları" hayal olarak kalmaz.. :) Benim hevesim kırılmayacak. Sizler gibi insanlar sayesinde her zaman 'daha fazla ne yapılabilir' diye düşüneceğim. Belki bir gün buradan sizlere "sadece hayallerde kalmayacak" bir tatil yapma fırsatından bahsedeceğim.. Ve var mı benimle tatile gelen diye duyuru yapacağım :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili arzutrn,

Güzel düşünceleriniz için ve güzel cümleniz için teşekkürler. :) '' Ve var mı benimle tatile gelen '' işte bu cümleyi elbet bir gün bu sayfalarda okumayı gerçekten çok isterdim.

Hayatta herşey gönlünüzce olsun dileklerimle...

tuva

Üye
Üye
Merhabalar,
Öncelikle yazacaklarım bu konuya doğrudan bir cevap olmayabilir ama diğer yorumlar için bilgilendirme olabilir.

Engelliler için özel turlar düzenleyen bir acentanın yöneticisiyim.
1 yıl öncesinde engelli bir arkadaşımı misafir edene kadar, sizlerin yaşadığı seyahat sorunlarıyla ilgili malesef hiçbir fikrim yok idi.
Geçen süre de sizlere daha iyi imkanlar sunabilmek için, hem eğitim aldık, hemde acentamızı revize ederek engellilere daha uygun hale getirdik.
Bu süre içinde, Side bölgesinde 5 yıldızlı bir otel ile birlikte çalışarak 30 adet engelli odası, otelin tüm birimlerine erişebilirlik ve küçük bir rehabilitasyon merkezi yaptık.
Şu anda Norveç ve Belarus ülkelerinden engelli misafirlerimizi ağırlamaktayız.

Tabiki tüm bu yapılanlar yeterli değil, yapılması gereken eksiklerimiz var. Otelin bulunduğu çevre de çok önemli. Bizim şansımız, Side bölgesinin Belediye tarafından engelliler için daha uygun bir hale getirilmiş olması.

Konunun ekonomik boyutu ile ilgili önceki mesajlarda ki yorumlarınızı okundum. Bu yorumlarınızda haklı olduğunuzu belirtmek isterim.
Keşke bizde ekonomik kaygılarımız olmadan bu hizmetleri sosyal amaçlı olarak verebilsek,ama bu şu anda mümkün değil.
Tahmin edebileceğiniz gibi bu yatırımların bir maliyeti var. Bunun yanında şirket olarak çok ticari düşünmediğimizi, sosyal çerçevede elimizden geleni yapmaya çalıştığımızı belirtmek isterim.

Saygılar, sevgiler

arzutrn

Üye
Üye
İlginiz ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim sayın Tuva.

İyi günler, iyi çalışmalar.

Tekerlekli Sandalye