Tutumumuz insanlarla ilişkilerimizi belirler

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Hepimizin hayatında çok neşeli, keyifli, hoşsohbet diye nitelendirdiğimiz insanlar vardır. Bu insanlarla birlikte olduğumuzda neler hissederiz? Bir de çok karamsar, eleştiren, problem yaratan insanlarla beraber olduğumuzda neler hissettiğimizi bir düşünelim. Hangi tür insanlarla zaman geçirmek isteriz? Siz bu örneklerden hangisine benziyorsunuz? Pazartesi sabahı işinize ya da okulunuza gittiniz. Hangi tip insanla karşılaşmak size fayda sağlar?

Bir hafta boyunca karşılaştığınız herkese, istisnasız olarak, yeryüzündeki en başarılı kişiymiş gibi davranın. Onların da size aynı şekilde davranmaya başladıklarını göreceksiniz.

Başarı ve başarısızlık arasındaki tek fark tutumunuzdur

Tarihte büyük başarılar alanlarnda diğerlerinden yalnızca biraz daha üstün olan insanlarca gerçekleştirilmiştir. Küçük farklılıklar bazen büyük farklar yaratır. Küçük farklılıklar tutumdur. Farkın büyüklüğü ise tutumun olumlu ya da olumsuz olmasındadır.

Modern eğitim, çocukların tutumlarından çok yeteneklerini ön plana almaktadır. Zekaları yüksek ama performansları düşük çocuklar olduğu gibi, zekaları düşük lup da performansı yüksek olan çocuklar da vardır. Çocuklarımızın çok akıllı ve üstün tutumlara sahip olmalarını isteriz. İkisinden birini seçmeniz gerekseydi hangisini seçerdiniz?

Çok arzuladığınız bir şeyi düşünün. Bunu başarmak için hangi tutuma gereksiniminiz olacak?

Bir işin başlangıcındaki tutumunuz, işin sonucunu diğer her şeyden daha fazla etkileyecektir.

Antrenörler takımları zorlu bir rakiple karşılaşmadan önce doğru bir tutum oluşturmaya çalışırlar. O takımı yenebileceklerine inandırırlar. Çünkü başlangıçtaki olumlu tutum sonraki başarıyı getirir. Sizce Atatürk Kurtuluş Savaşı'nda pozitif düşünmese ve Türk halkının da olumlu tutum geliştirmesini sağlamasaydı böyle büyük bir mucizeyi gerçekleştirebilir miydi?

Çoğu kez geleceğin koşullarını yepyeni birer fırsat olarak değil de yaşamın günbatımı olarak görme hatasına düşeriz.

Bir adaya ayakkabı satmak için gönderilen iki satıcının öyküsünü çoğumuz biliriz. İki satıcı adaya varıp da kimsenin ayakkabı giymediğini görünce donakalırlar. Satıcılardan biri hemen merkez büroya telgraf çeker: "Yarın eve dönüyorum, burada kimse ayakkabı giymiyor!"

İkinci satıcı aynı gerçek karşısında heyecanlanır. Hemen merkez büroya telefon eder: "Lütfen bana 10 bin ayakkabı gönderin. Buradaki herkesin ayakkabıya ihtiyacı var!" Unutmayın; iyi başlayan her şey, iyidir...

246559_430706016964739_118417430_n.jpg

Tekerlekli Sandalye