Üç çocuk için doğum borçlanması.?

Ben doğum borçlanması yaparak emekli olmayı düşünüyorum. Toplamda 1270 gün eksik primim var. 3 çocuk annesiyim. İlk çocuğumu işe başlamadan önce diğer ikisini işe başladıktan sonra dünyaya getirdim. Bu üç çocuk içinde doğum borçlanması yapabilir miyim?

Doğum borçlanmasının şartları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, (4/a)kapsamındaki sigortalı kadınlar, iki defaya mahsus olmak üzere, doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek, bu sürede hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmamak ve çocukların yaşaması şartıyla azami 4 yıllık süreyi borçlanarak, bu süreye ait primleri ödemiş olduğu primlere ilave edilmek suretiyle erken emekli olabileceklerdir. Sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar doğum borçlanmasından yararlanabilecek, sigortaya tescil tarihinden önce doğan çocuklar için doğum borçlanmasından yararlanamayacaklardır.

Son parafrafta kırmızıyla yazılan kısımda söylendiği gibi, doğum borçlanması yapılabilmesi için doğumun sigortalılık tarihinden sonra olması gerekiyor. Diğer iki çocuk sigortalılık tarihinden sonra doğduğu için onlar için yapabilirsiniz. Ama ilk çocuk için yapamazsınız...

Geri