Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar dikkat!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Rızası olmadan ücretsiz izne çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

Pandemi dolayısıyla geçici olarak getirilen işten çıkarma yasağı boyunca işverene tanınan işçiyi ücretsiz izne ayırma hakkı ile ilgili suistimaller her geçen artıyor. Faaliyetine ara veren fabrika, otel, lokanta gibi işyerlerinde çalışan işçilerin işsiz kalmasını önlemeyi amaçlayan işten çıkarma yasağına paralel getirilen ücretsiz izin hakkı kötüye kullanılıyor.

Örnek Vaka : ÇALIŞTIĞIM SİTE RIZAM OLMADAN ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARDI, NE YAPABİLİRİM?

Toplam 530 daireden oluşan özel bir sitede 1.5 yıldır teknik personel olarak çalışıyorum. Site yönetimi mazeretsiz ve rızam dışında beni süresiz ve ücretsiz izne çıkardı. Tahsis edilen daireden de çıkmamı istedi. Eşim ve üç çocuğumla çok mağdur oldum, sizce nasıl bir yol haritası çizmem lazım?

İşten çıkarma yasağı, faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işyerlerinde çalışan işçilerin işlerini kaybetmelerini önlemek niyetiyle getirildi. Ancak, işten çıkarma yasağı süresince işverene işçiyi ücretsiz izne ayırma hakkı tanınması ve bu konuda hiçbir kriter konulmaması, sizin durumunuzda olan yüz binlerce işçiyi mağdur ediyor. Fabrika üretimine ara vermiştir veya üretimi azalmıştır, otel / lokanta vs kapanmıştır, işçisini mecburen ücretsiz izne ayırır. Ancak, 530 dairenin bulunduğu bir sitede işçinin ücretsiz izne çıkartılmasının hiçbir haklı mazereti olduğu söylenemez.

Yasada hiçbir kriter konulmamış olması, işverenin keyfi hareketinin cezalandırılmasını önlüyor. Kötü niyetli bir yetki kullanımı olduğu aşikâr olan bu durum ve daha bir çok haksızlıkların karşısında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu tür suistimallere karşı harekete geçip, inceleme başlatması gerekir.

Pandemiyi kendi menfaatleri doğrultusunda suistimal eden işverenler olduğu kadar işçiler de var aslında. Kim yaparsa yapsın İş Kanunu'ndaki boşluklardan faydalanarak iyi niyeti suistimal etmek bence suçtur ve her mağdurun hakkını araması gerekir.

Haklarınızı bilin, mağdur olmayın dileklerimle...

Tekerlekli Sandalye