Üniversite hastanesi sağlık kurulu raporu?

denizvmavi

Üye
Üye
Acil yardıma ihtiyacım var..Mart ayında babamızı kaybettik.annem v ben dul v yetim aylığı için başvurduk.benim 2010 da ilçe devlet hast.den aldığım %92 v ağır engeli v sürekli ibarasi bulunan raporumla SGK a başvurmuştum.SGK u raporumu yeterli görmeyip Üniversite veya araştırma-eğitim hast.den anemnez muayene,kas gücü v mobilize durumumu belirtenn yeni 1 rapor almam için 1 yazı gönderdi..bu yazıyla kayıtlı hast.sı olduğum ÇAPA TIP FAK. ne 1 yakınım ön bilgi almak için başvurdu.Yakınım Çapadaki görevliye, verilecek sağlık kurulu raporunda, ileride ÖTV siz araç almak hakkından yararlanmak için gerekli olan özürlülük yüzdesinin v ağır engelli ibaresinin yazılıp yazılmayacağını sormuş.GÖREVLİ özürlülük yüzdesi v özürlülük durumunu kendi verecekleri raporda bulunmayacağını SGK nun göndereceği evrakta belirtileceğini söylemiş...Bu ne derece doğru? Prosedür bu şekilde mi işliyor? görevlinin dediği doğru mudur yoksa yapmamız gereken başka 1 şeyler var mı?

1 de 2022 alıyordum.yetim aylığı bağlanınca 2022 otomatikman kesilecektir.Haziran da yatan 2022 i çekmedim..Yetim aylığının bağlanması sanırım 1-1,5 ay sürer diye düşünüyorum.2022 i çekmem 1 sorun yaratır mı? sonradan yersiz ödeme bahanesiyle geri istemeleri söz konusu olur mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır size yanlış bilgi verilmiş. alacağınız raporun kullanım amacı kısmına istediğiniz maddelerin eklenmesini isteyebilirsiniz, 2022 engelli aylığı alır, h sınıfı ehliyet alır özel donanımlı araç kullanır vb. gibi ibareler.
Not: eğer aracı siz kullanamayacaksanız bu sefer alacağınız rapor oranının en az %90 olması gerekmekte. eğer %90 ve üzeri rapor alırsanız raporda başkaca bir ibare olmaksızın tek başına rapor derecesine dayanarak ötv indirimli araç alabilirsin.
Bu arada yetim maaşına daha başvurmamışsın bile haziran dönemi 2022 engelli aylığını almanda bir sakınca yok. al çatır çatır ye o parayı :)

denizvmavi

Üye
Üye
HALİL kardeşim dediğin gibi yanlıış bilgi verilmiş...bu arada yetim aylığı için 2 nisanda %92 raporla başvurmuştum..SGK geçen hafta 1 yazı gönderdi..ilçe devlet hast.den aldığım %92 raporu kabul etmeyip, üniversite veya araştırma hast.den anamnez muayene,kas gücü v mobilize durumumla ilgi yeni rapor istedi..bununla uğraşıyoruz...raporu almamız,raporun SGK na gönderilmesi ve cevap alınması ne kadar sürer bilmiyorum..2 nisanda gönderdiğim başvurunun cevabı 8 haziranda elime ulaştı..bu yüzden haziran maaşını çekmedim..

denizvmavi

Üye
Üye
Hayır size yanlış bilgi verilmiş. alacağınız raporun kullanım amacı kısmına istediğiniz maddelerin eklenmesini isteyebilirsiniz, 2022 engelli aylığı alır, h sınıfı ehliyet alır özel donanımlı araç kullanır vb. gibi ibareler.
Not: eğer aracı siz kullanamayacaksanız bu sefer alacağınız rapor oranının en az %90 olması gerekmekte. eğer %90 ve üzeri rapor alırsanız raporda başkaca bir ibare olmaksızın tek başına rapor derecesine dayanarak ötv indirimli araç alabilirsin.
Bu arada yetim maaşına daha başvurmamışsın bile haziran dönemi 2022 engelli aylığını almanda bir sakınca yok. al çatır çatır ye o parayı :)

yetim aylığı için %92 raporla 2 nisanda SGK başvurmuştum..yeni rapor için Çapa Tıp Fak. den 31 ağustosa gün verildi...yetim aylığı bağlandığında nisan itibariyle toplu maaş almış olacağım....hazirandaki 2022 aylığını çekmem bu sebeple sorun olur mu?

septik

Editör
Editör
%92 Raporunuz zaten mevcut yetim maaşı içinse %60 yeterli bu durumda sizin yetim maaşınız kesin bağlanacaktır, müracaat tarihiniz nisan olduğu için yetim maaşınız nisandan itibaren geçerli sayılıp toplu paranız içerde birikecektir, 2022 maaşınızı çekmemeniz yerinde olmuş hatta 144 nolu hatta danışıp bu durum teyit edilirse sydv ye giderek durumunuzu anlatın ve gerekiyorsa 2022 maaşınızı iptal ettirin derim.

denizvmavi

Üye
Üye
Mehmet slm kardeşim. EVET %92 lik raporum zaten var ama SGK yeterli görmedi..maluliyet durumumun detaylı incelenmesi için Üniversite veya araştırma hastanesinden yeni rapor almam istendi..yarın 2022 maaşını çekmeyi düşünüyordum,bunun sorun olacağını söylediğin iyi olmuş..2022 i iptal ettirmeye gerek var mı ki? yetim aylığı bağlanınca otamatikman kesilmeyecek mi? mehmet birde yeni rapor alana kadar(31 ağustosa rapor için gün verildi) bu elimdeki %92 lik raporla ÖTV siz araba için başvursak sorun çıkar mı?

septik

Editör
Editör
Yetim maaşı kesin bağlanmadan 2022 maaşını kestirme, fakat %92 lik mevcut rapor herhalükarda %60 ın üzerinde bir rapor alacağını düşündürdü bana, maaşını çekersin bu seferde nisandan itibaren yetim maaşınız bağlanmış neden maaşınızı çektiniz diyerek geçmişe yönelik cezaya düşme ihtimalini ortadan kaldırmak için beklemeni tavsiye ederim.

144 nolu hattan bilgi alarak, sydv ile görüşerek durumunu anlatıp gerekiyorsa 2022 maaşını iptal ettir, belki yetim maaşın bağlandığı zaman 2022 maaşın yatmaya devam eder neden biildirmediniz diye sizi sorumlu tutmasınlar.

Ötv indirimli araçlar konusunda fazla bilgim yok diğer arkadaşlarım cevap verirler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aracı siz kullanmayacaksanız tek başına %92 oranındaki rapor ÖTV indirimli araç almak için yeterlidir.

denizvmavi

Üye
Üye
Aracı siz kullanmayacaksanız tek başına %92 oranındaki rapor ÖTV indirimli araç almak için yeterlidir.

ben kullanmayacağım..kardeşim kullanacak..yetim aylığı için başvururken kullandığım %92 lik raporum SGK dan yeterli görülmediği için yeni rapor için 31 ağustosa randevu verildi..burada sorduğum yeni rapor için 31 ağustosu beklemeden elimdeki %92 lik raporla ÖTV siz araba alabilir miyim? merak ettiğim buyduu...

denizvmavi

Üye
Üye
septik Mehmet, yetim aylığı kesin bağlanmadan 2022 i kestirirsem sağlık güvencem ne olacak? yine devlet mi sağlık giderlerimi karşılayacak? Anneme dul maaşı bağlandı..benim yetim aylığı bağlanmadan annem üzerinden sağlıktan faydalanabilir miyim ki?

septik

Editör
Editör
2022 Maaşını yetim maaşın garantilemeden kestirmeni tavsiye etmem, sağlıktan yararlanmak için gelir testine tabi tutarlar sonuç go çıkarsa ( Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (primlerini devlet öder / yeşil kart kapsamında) ) diye biliyorum.

Fakat %92 lik bir sağlık raporun olduğu için en az çalışma gücü kaybı oranının %60 olma ihtimaliniz yüksek görünüyor, bu durumda yetim maaşı bağlanma ihtimali yüksek aksi halde 2022 maaşından yararlanmaya devam edersiniz.

Tekerlekli Sandalye