Üniversite Öğrencilerinden Engellilere ÖMSS Kursu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sivas'ta bir grup Üniversite öğrencisi, Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) hazırlanan engellilere gönüllü olarak ders anlatıyor.

Bu yıl ilk defa düzenlenecek ÖMSS öncesinde Türkiye Beyazay Derneği Sivas Şubesi tarafından kurs açıldı. Kursta Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri Ayşe Gül Evran, Merve Kabadayı, Fatma Çetin ve İlknur Adıgüzel gönüllü olarak haftada iki gün 20 engelliye ders veriyor.

Derneğin şube başkanı Tuncay Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin uzunca bir süre istihdam edilmesi umuduyla, işinde etkili ve verimli olabilmesi amacıyla Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü ile meslek edindirmeye yönelik temel sekreterlik hizmetleri, bilgisayar destekli santral operatörlüğü ve danışma görevlisi alanında bir takım kurslar düzenleyerek, engellileri memurluğa hazır hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu amaçla dernek binasında kurdukları derslikte 20 özürlüye pazartesi ve cuma günleri kurs düzenlediklerini ifade eden Köse, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar engelli sınavlarında çıkmış ve çıkabilecek sorular ışığında dersler verilerek engelli kardeşlerimize katkıda bulunmayı hedefledik. Sınava girecek bütün engelli bireyleri kursumuza beklemekteyiz. Bu faaliyetimizde Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü'nde eğitim gören sosyal sorumluluk sahibi, eğitim gönüllüsü çok kıymetli öğrenci kardeşlerimiz destek vermektedir. Kendilerine bu anlamlı katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Sosyal hayatın içinde olmak, üreten, ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen ve bunun için mücadele eden sınava girecek tüm engelli kardeşlerimize başarılar diliyorum."

Öğrencilerden Ayşe Gül Evran, topluma hizmet uygulamaları derslerinin olduğunu belirterek, "Toplum yararına bir şeyler yapmamız gerekiyordu, biz de bu derneğe ulaştık. Öncelikle bizim projemiz kitap okuyup, ses kaydı yapıp arkadaşların kitapları dinlemelerini, takip etmelerini sağlamaktı. Daha sonra öğrendik ki 29 Nisan'da sınavları varmış. Biz de onlara sınavlarında yardım etmek için ders vermeye karar verdik. Matematik, Türkçe ve tarih dersi veriyoruz. Sınava kadar da devam etmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Fatma Çetin de insanlara yararlı olabilmeyi, hayatlarını daha güzel bir noktaya taşıyabilmelerine yardım etmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Kursa katılanlardan Zehra Arslan ise açık lise eğitimine devam ettiğini, okumak ve işe girmek istediğini söyledi.

Gülten Kangal da "İnşallah bu sınava girip memur olmak istiyorum. Kazanırız inşallah. Bütün engelliler gibi hayallerim, hedeflerim işe girebilmek, çalışmak, kendi alın terimi kazanmak" dedi.

03.03.12 - AA

gulay_06

Üye
Üye
ne güzel bir şey düşünmüşler helal olsun burda hiç öyle bir şey yok:(( sadece halk eğitim merkezleri ömss kursu açıyor ben ankra gölbaşındayım ama hala burdaki kültür merkezindede bir gelişme yok yani kayıt oldum ama hala başlamadılar .geçenlerde telefon açtım demediğimi bırakmadım onlara ancak kayıt alırlar başka bir şey yapmazlar .bakalnlığa şikayet edeceğimi söyledim çok boş boş oturuyorlar lak lak etmekten bakşka bir işe yaradıkları yok ....bedavadan memur maaşı alıyorlar işte ....

erciyes57

Üye
Üye
selam:gün aydın ,her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle.....

Tekerlekli Sandalye