Üniversite Öğrencisine SGK’dan Yetim Aylığı Şoku

gülümse_hayata

Üye
Üye
2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu ile sosyal güvenlik uygulamalarında standart birliği sağlanmak istese de; Anayasa Mahkemesinin devlet memurlarının statü hukukuna dayanarak iptali sonucunda devlet memurları 5510 sayılı Kanun kapsamı dışında bırakıldı.

Bu nedenle, 2008 Ekim ayından önce memuriyeti başlayanlar için 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaya devam etmekte, ilk defa bu tarihten sonra memur olanlara 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaktadır.

SSK ve Bağ-Kur Yetimine 25 Yaşına Kadar Aylık

SSK veya Bağ-Kur yetimi olan erkekler, 25 yaşına kadar yükseköğrenimde olmaları halinde aylıkları ödenmeye devam etmektedir. SSK ve Bağ-Kur açısından erkek yetime aylık ödenebilmesi herhangi bir sınırlamaya gitmeksizin yükseköğrenimin devam etmesidir. Örneğin, 20 yaşında ikiyi yıllık yükseköğrenime devam eden ve bu öğrenimini tamamladıktan sonra yeniden sınava girerek bu defa 4 yıllık yükseköğrenime başlayan erkek yetime 25 yaşın dolduğu tarihe kadar yetim aylığı ödenmektedir.

Memur Yetimine Haksızlık

5434 sayılı Kanunun 74 üncü maddesine göre bir yükseköğrenimin bitirilmesinden sonra ikinci bir yükseköğrenimde geçen süreler ile doktora veya ikinci defa yapılan master ya da lisansüstü uzmanlık öğreniminde geçen süreler için aylık ödenmemektedir.

Yani, 21 yaşında iki yıllık öğrenimini tamamlayan memur yetimi erkek çocuk, sınava girerek yeniden 4 yıllık lisans eğitimine devam etmesi durumunda yetim aylığı kesiliyor. 25 yaşından küçük ve yüksek öğrenimde olmasına rağmen yetim aylığından mahrum bırakılıyor.

Yapılması Gereken Nedir?

5510 sayılı Kanunda gün geçmiyor ki bir düzenleme yapılmasın. Bu düzenlemeler uygulamada yaşanan sıkıntıları giderilmesi açısından olumludur. Ancak, Meclisten çıkamayan SGK bürokratları, 5434 sayılı Kanunda yer alan bu hükmü, SSK ve Bağ-Kur yetimlerinde olduğu gibi düzeltmedikleri sürece ve bu sorunu da Bakanlık üst yönetimine iletmedikleri sürece memur yetimlerine yapılan haksızlık devam edecektir.

SGK Rehberi

Tekerlekli Sandalye