Üniversitede çalışan memurun Maluliyet tespiti için sevk yazısı

baskan38

Üye
Üye
Arkadaşlar; Üniversitede kurumunda halen 4/c emekli sandığı statüsünde çalışan memurum.
Psikolojik rahatsızlığımdan dolayı malulen emekli olabilmek için tek hastalıktan % 60 çalışma kaybını belirlemek için malulilet tespiti yaptırmak istiyorum.
SGK il müdürlüğüne gittiğimde 4/a ve 4/b lilerin sevkini gerçekleştirdiklerinden dolayı 4/c lilere emekli sandığı bakıyor diyor ve gönderiyor. çalıştığım üniversite kurumum da bizim sevk etme yetkimiz yok diyor. Heyet raporu alacağım hastaneye gittiğimde de bize sevk yazısı ile gelmen gerekli diyor. Malul kararını belirtir elimde rapor olsa o zaman emekli sandığının ilgi birimiyle işi yürütürüm ama halen çalışan biriyim. Üniversite kurumuda başlıca özerk bir kurum olduğu için M.E.B. ve diğer kurumlar gibi değil. ne yapmam lazım. Hem para ödememem hemde geçerli olabilmesi için sevk işlemeimi nasıl yaptırabilirim. bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar baskan38
Vergi indirimi alarak emekli olabilirsiniz.
Bunu için çalıştığınız ildeki defterdarlığa başvurmanız gerekir.
Çalıştığınız kurumdan, o kurumda görev yaptığınıza dair resmi bir yazı alıp (görev yeri belgesi) üç dört tane vesikalık fotoğrafla defterdarlığa gidin. Durumunuzu anlatın. Orada matbu dilekçeler var. Onlardan doldurturlar size. Birkaç gün sonra hastaneye sevkiniz için defterdarlık hazırladığı yazıyı size teslim eder ve bu yazıyla hastanede heyete girersiniz.

baskan38

Üye
Üye
aleykümselam unuttum.29;
ama maluliyet talep dilekçesiyle bsşvurup sevkde durumumun maluliyet yazması lazım...sizin dediğiniz gibi belki sevkimi gerçekleştirirebilirim ama heyete maluliyet için başvurmuş olmam ve sıkıntı yaratabilir.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Haklısınız ama şöyle bir durum var.
Çalıştığınız kurumun, sizin emeklilik için vereceğiniz dilekçeyi almamak gibi bir lüksü yok. Kurumunuzun yetkili memurları(şefleri?) daha önce başlarına böyle bir uygulama gelmediği/görmedikleri için bunu akılları almıyor. (Ve sizi başlarından savıyorlar.)
Sizin durumunuzda maluliyeti kazanacağınıza eminseniz kuruma dilekçe vermek en kısa yol. Ama benim dediğim şekilde hareket etmenizde de bir sıkıntı olmaz. Sadece yasal prosedür biraz uzar.(Maluliyet alamasanız da %40 veya üzeri bir oran alırsanız vergi indiriminden yararlanmış olursunuz.)Hangisine göre hareket edeceğiniz size kalmış.

Tekerlekli Sandalye