Üzerlerine daire olan anne babam için bakım ücreti alabilir miyiz?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
sayın editör ben sitenize yeni üye oldum benimde bir sıkıntım var yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim efendim benim yüzde yetmiş agır özürlü babam ve yüzde doksan özürlü annem var yani aynı evde 2 agır özürlü var şimdi sıkıntı şu evde 6 kişi yaşıyoruz babamın 2 daire anneminde 1 daire toplam 3 daireleri var birinde oturuyor diger 2 sindende kira alıyoruz babamın 600 tl emekli maaşı da var maaşla ve kiralarla eve toplam1850 tl biz bakımdan yararlanabilirmiyiz bizimgibi aynı konuda olupta alanlar varmı alsakta tekimi yoksa ikisi içinde alabilirmiyiz çok uzun oldu çok özür dilerim saygılar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım ücretinden yararlanmak için
1) Ağır özürlüdür ibareli rapor
2) Ailede kişi başına düşen gelirin 348 TL yi aşmaması gerekmektedir.
Üzerinize daire olmasının bir önemi yok. Sonuçta ilgili yasada "kişi başına düşen gelir 348 TL olarak" belirlenmiş ve bu gelir düzeyini aşmadığınız sürece hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

Sizin şartlarınız evde bakım ücreti alabilmek için uygun. Bulunduğunuz ildeki SHÇ (sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu) na başvurarak evde bakım ücretinden yararlanmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

E

ENB ÜYESİ

Guest
sayın site yöneticim cevabınız için çok teşekkür ederim ama 348 çarpı altı 2088 gelir 1850 özürlü sayısı iki burada birimi yoksa ikiside uygunmudur saygılarımla

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Her iki özürlüde ayrı ayrı bakım maaşı alabilir. Zira verilen bakım maaşı kişi başına düşen gelir hesaplamasına dahil edilmiyor.

E

ENB ÜYESİ

Guest
merhabalar sayın site yöneticim sitenizde gezerken diger üye arkadaşların yazdıklarına göz attımda nekadar faydalı bir site kuruldugunu daha iyi anladım emegi geçenlere çok teşekkür ederim diger üye arkadaşların birkaçı eve shç yetkilileri gelip 1 daire ve maaşınız var deyip red olanlarve 2 daire 1maaşı olupta red olanlar var bu mümkünmü selamlar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Üzerine maaş değilde 2 dairesi olduğu için red cevabı verilmiş bir üyemize. Daha doğrusu tam olarak red cevabı verilmişmi onuda tam bilmiyoruz. o üyemiz kesin bişey söylemedi. Ve o üyemize bir dilekce yazarak red cavabına itiraz etmesini istemiştik. Zira yönetmelikte üzerine daire olan evde bakım ücreti alamaz diye bir ibare yok. Tek kriter asgari ücretin 3/2 sini geçmemek oda 348 tl eder. Bu rakamı geçilmediği sürece hiç bir sorun yaşanmaz-yaşanmamalı. Ha bazı memurlar kafalarına göre iş yapıyorlar. Kafasına göre iş yapan memurlar içinde bizde ilgili yasal düzenlemeleri örnek göstererek ikna ediyoruz.

Tekerlekli Sandalye