Uluslararası işaret dili' eğitimleri başlıyor..

gülümse_hayata

Üye
Üye
'SPORCULARIMIZ ARTIK YURTDIŞINDA TARZANCA ANLAŞMAYACAK''
Federasyon başkanı Oktay Aktaş yaptığı açıklamada, uluslararası işaret dili çalışmasında gerekli dokümanların hazırlandığını ve 7-9 Ocak tarihlerinde Antalya eğitim semineri düzenleyeceklerini söyledi.

Kemer ilçesinde gerçekleştirilecek eğitimde 1. Lig kulüplerinin başkan, antrenör ve tercümanlarına öncelik verdiklerini belirten Aktaş, ''Uluslararası işaret diliyle ilgili eğitici gruplar oluşturduk. Kursta, uluslararası işaret dilinde spor eğitimi, AB projeleri, sporcu performansı üzerine dersler verilecek. Talep çok fazla olduğu için 1. lig kulüplerinden başladık'' dedi.

Sporcuların uluslararası organizasyonlarda iletişim sorunu yaşadığını anlatan Aktaş, ''Antalya'da gerçekleştireceğimiz uluslararası işaret dili eğitimi Türkiye'de ilk olacak. Kademe kademe belirli bölgelerde eğitimler vereceğiz. Şu an talep çok fazla. Üniversite öğrencileri bile eğitim istiyor. Öğrenciler için de Şubat ayında eğitim kursu başlatacağız'' diye konuştu.

Aktaş, Türkiye'de uluslararası işaret dilini bilen olmadığını ve bu nedenle temelden bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, ''Sporcularımız yurtdışında da Türk alfabesine göre iletişim kurmaya çalışıyor. Sporcularımız artık yurtdışında tarzanca anlaşmayacak'' ifadelerini kullandı.

İşitme Engelliler Spor Federasyonunun 16 branşta yaklaşık 6 bin 500 sporcusu bulunuyor.

ajansspor.com

Tekerlekli Sandalye