Uluslararası yasalarda suç sayılmasına rağmen ayrımcılık devam ediyor!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Günümüz dünyasında evrensel düzeyde kabul edilmiş bazı hak ve özgürlükler vardır.
Demokratik bir toplumun işleyişinde bu hak ve özgürlükler, uluslararası sözleşmelerle, anayasalarla ve yasalarla güvence altına alınmıştır.

Bunu hepimiz biliyoruz fakat garip olan şu ki kimse buna riayet etmiyor yasalaşmış olmasıda bir şey ifade etmiyor.

İnsanların temel haklarını, özgürlüklerini kullanmaktan mahrum eden yaklaşım ve düzenlemelere karşı korunma sağlanmış olmasına rağmen bu gün bile hala bunları konuşabiliyoruz.

Bu da demek oluyorki:

Hala Bir grubun diğerini ezmesinin engellenmesinin, ötekileştirmesinin-dışlamasının kişinin bireysel nitelikleriyle O bu şu diye ayırt etmeksizin hareket edemiyoruz.Buda bence toplumun en büyük ayıbı malesef insana insan olarak değer vermediğimiz çok acı da olsa ortaya çıkıyor.

Engelli insanların daha iyi bir yaşam düzeyine kavuşturulması toplumsal bir sorumluluktur. Her duyarlı insan buna yardımcı olmalıdır.Her alanda engelli bireylerle destek verilmeli bütünleşip sorunlara çareler aramalıdır.

Toplumsal yapımıza özgü demokratik göstergeler, engellilerin toplam nüfus içindeki konumlarının ve sorunlarının büyük önem taşıdığını ortaya koymaktadır. İnsanca gelişme felsefesi ve öne çıkan çağdaş zihniyet ayrımcılığa karşı, eşitlikçi, adaletçi, hoşgörülü, katılımı esas alan bakışları içerir. Çağdaş zihniyet ve yaklaşımlar doğrultusunda uygun yapıları oluşturmak ve uygulamaya dönüştürmek çıkış yollarından en başta gelenidir.

Bir takım çalışmaların yapıldığını medyadan görüyoruz fakat eşitsizlik, verimsizlik kalitesizlik tek taraflı düşüncelerle atılan adımlar yapılan projeler engellilerin sorunlarına yanıt vermiyor.

Eğitim yoluyla yaşama hazırlanmak, erken özel eğitim görerek akranlarından dışlanmamak, sağlıklı yaşamak, toplumsal ilişkilere katılmak, eğitim yoluyla bir meslek kazanmak, istihdam olanağı bulmak, gelir dağılımından dengeli pay alabilmek en büyük hedefler arasında diye düşünüyorum. Ayrıca bu en doğal hak olduğuna inanıyorum

Özrün yol açtığı işlev kayıpları,bir takım zorluklarıda peşinde getirdiğine sanırım hepimiz hemfikirizdir.Birde buna bahsetmiş olduğum durumlar eklenince işin boyutu çığrından çıkmaktadır.

Demek oluyorki birazdaha itina birazdaha özveri birazdaha insana değer birazdaha adaletli yaklaşım ve birazdaha (insan sevgisi gerekiyor)

Tekerlekli Sandalye