Umre Ziyareti İzlenimlerim

septik

Editör
Editör
Gerçekte Ümre konusu tamamen bakış açısı ile önem kazanan bir konudur sonuçta bir sünnet
Diğer bir anlatımlada bir görevden çok bir istek bir ziyaret peki bu isteğin maliyeti ile neler yapılabilirmi dersem belki çok şey belkide hiç bu soruları bazen bir çok sorudan ayrı tutan ise maneviyata bakış açısı oluyor inanç inanmak irade ben biraz realistimdir ve gördüğüm 46 yıllık ömrümde yaşadıklarım öğrenebildiklerimin beni götürdüğü nokta ise Allahu Tealanın varlığının şüphe dahi kabul edilemeyeceğidir.

Bir nokta ve gerçek varki hiç istenilmeyen fakat olmaması mümkün olmayan her canlının bir gün yok olacağı ayetle sabit gerçeği anlatan bir durum peki yaşadığım süre içersinde yapma imkanı bulupta tercih demiştim bu tercihi nerede kullanmam gerektiği konusu tabi benden çok anne ve babammın teşviki ( burada benim için önem taşıyan konu sağlıksızlık ki söylemek istemediğimse bir çok dostumun ümre için başkalarına ihtiyaç duymadan yapmanın mümkün olmadığı konusudur ver benim için en ciddi sıkıntıyıyı duyduğum konudur)
Şahsım adına ise polinevrit dediğimizsinir ucu iltihabı ile başlayan ve yıllar süren kasları zayıflatan bu sıkıntılı duruma rağmen ki o vız geldi sonrasındaki rahatsızlıklar içinde ciddi sayılabilir ama bana göre değil ben ayakta durmayı hatta kendi ihtiyaçlarımı görebilen aksayarak ta olsa kısa sürede olsa yürüyebilen inatçı bir insanım (burada çok özür dilerim nasıl anlatabilrim diye çok düşündüm fakat sağlık konsu sen ben o bu ne tip ve gerçek olan hastalığa yenik düşüyorsak elimizde olan bir durum değil ve ben kendimden bahsederken ki nedense hep zoruma gidiyor çünkü dostlarım içersinde benden zor sağlıksızlığı yaşayanların olması) neyse konumuz ise ümre biraz güç kuvvet isteyen olmassa maddi gücü iyi olan (buyrun burda ben yazsammı konusunu neden bu kadar geciktirdiğimide anlayınız) tabiki istek ve arzularının inançla ve bir şekilde sünnet olması da itibardır ama cesaret ve tevvekkül içeren bir durum.

Burada hataya düşmek düşürmek istemem ümre yapmanın faziletleri günahların af olmasında ki yararları müslüman olupta inancımıza Peygamber fendimize yakın olmakki hadisleri açmıyorum arafat denen bölgede ( Hz Adem ve Hz Havva nın Cennetten kovulduktan 100 yıllar sonra bir araya geldikleri ve Allah tan af dileyip ve o affın kabul olduğu noktaya gidip oarada tövbe edip Yüce Allah ın her tövbenin kabul edileceği noktası olarak kabul gören yerde bulunmak) ayrıca Kabenin yakınında namaz kılabilmek tavaf yapabilmek inannın anlatmak değil yaşamak gereken tüm maneviyatımızda köklü değişiklikler yapan ve hatta benim gibi hayata muhalif insanı bile birazda olsa dize getiren bir durumdur Ümre.

Anlatılacak o kadar şey varki bir o kadarda yok hani bazen demiyeceğim çoğu zaman isyan edip kişi olsa yine bir nebze sağa sola kızmamız ve kötü cümleler kullanmamız o cümlelerin sadece yüce Yaradana gittiğini anlamama sebep oldu çok ciddi bir cümledir bu cümlem yaşamak sorumluluk içeren çok ciddi bir konu hayat ise komik anlamsız görünen düşünüldükçe anlam kazanan bir yere varılan sonuçta aynı noktaya varan bir döngü.

Ümre maneviyatı zenginleştiren hayata saygı duymana gerek olan sebebleri artıran kendi içinde varlığını sorgulayıp olması gereken noktaya biraz daha yaklaştıran bir gezi.
Allah cümlemizin gidip görmesini nasip etsin.

İnş hatalı sakıncalı ve sıkıntı duyuracak bir durum oluşturmamışımdır kişisel görüşümdür Allah nasip ettiki hiç ummaz beklemezdim bu 5. ümrem oldu ve hatta bir dönem ölmeye ramak kalmış ve teslim olmayı o kadar çok isterken nasibimde yaşamak görmek varmış çok övmek ise nasip olmayacaklara eziyet bir şey değişmez demek ise hem yalan olur hemde içimizdeki isteği veya kendi çapımızda tereddüt ve isyanlarımıza yol göstermiş ve yanlışa ışık olmuş olmak istemem.

Allaha sığınırım ve oradada ettiğim dualar gibi sadece kendim değil tüm ihtiyaç duyan ve Yüce Allaha dua edenlerin iyi dualarını kabul etmesini istedim Allah kabul etsin .

kartalreis

Üye
Üye
Allah yaptığınız tüm ibadetleri kabul etsin, yakınlaşmaya vesile kılsın. Aslında Yaradan ımız bize şah damarından yakın ama biz O na ne kadar yakınız. O nun yakınlığıının farkına varıp biz de elimizden gelen gayreti gösterebiliyor muyuz? Farz ve sünnetleri yapmak, insana-hayvana-bitkiye-suya iyilik yapmak, yaratılanları Yaradan dan ötürü sevmek...

Allah bize de hac-umre nasip etsin inşallah... yazı için teşekkür ederim...

Tekerlekli Sandalye