"Umuda Doğru'ya" alkış

  • Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
2822559_230x230.jpg


Avrupa Türk Engelliler Derneği (AVTED) bünyesinde kurulan AVTED Tiyatro Grubu, “Umuda Doğru” isimli ilk oyunlarını Hamburg'da sergileyip büyük alkış aldılar.

KENDİSİ de engelli olan ve yaşamını tekerlikli sandalyeye bağlı sürdüren İsmail Bıçkıcı’nın yazıp, tiyatro yönetmeni Coşkun Üresin’in uyarladığı oyun Hamburg'daki Görme Engelliler Okulu'nda sahnelendi. Tiyatronun kurucuları Coşkun Üresin, Vahide Ziba Hafize Şahin ve Nebahat Uzun, amaçlarının engelli ve engelli olmayan insanları sanat ortamında buluşturmak ve bu vesileyle engelli insanların sosyal yaşamlarını zenginleştirmek olduğunu ifade ettiler.

TURNEYE ÇIKACAKLAR

Tiyatro yoluyla engellilerin topluma uyumuna katkı sunmak istediklerini belirten Coşkun Üresin, “Tiyatro aracılığıyla engelli kardeşlerimizin sevinci, hüznü, kızgınlığı, mutluluğu dışa vurabilmelerine vesile oluyoruz. Çalışmalarımızı büyüterek Almanya genelinde turneler yaparak, Almanya’daki bu eksikliğe dikkat çekmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tiyatro grubuna engelli ya da engelsiz herkesin katılabileceğini ifade eden Vahide Ziba da, “Önce engellinin ne demek olduğunu toplumun kavraması gerekir. Bünyesinde engelliye fırsatlar sunmayan, onları anlamayan bir toplum daha fazla engellidir. Bu tür fırsatlarla çevrenizdeki engellileri tanıyın” tavsiyesinde bulundu.

SEVİNÇ GÖRÜLMEYE DEĞER

Çıkardıkları ilk oyunda engelli gençlerin sevinçlerinin görülmeye değer olduğunu belirten Nebahat Uzun ise, “Onların gözlerindeki mutluluk çalışma şevkimizi de artırdı. Daha güzel oyunlarla engellilerin sorunlarını kamuoyuna taşımak, tiyatro aracılığıyla insanların kendilerini ifade edebilmelerine vesile olmak istiyoruz” dedi. Görme engelli Hafize Şahin, bu tür sosyal faaliyetlerin engelliler açısından çok önemli olduğunu vurguladı.


hürriyet
 
Üst