Umut Treni Dernek Başkanı Burhan Güler Röportajı

Rukiye Türeyen

Üye
Üye
Merhaba, sevgili okurlar..Bu yazım da konu yok konuğum var,O, anlatacak bu gün, bizlere neler yaptığını ne işle uğraştığını. Kimden mi bahssediyorum? Yardımlaşma ve dayanışma derneği Başkanı sn. Burhan Güler

umut.jpg

Rukiye Türeyen : Merhaba, Burhan bey, okurlarımıza
Kısaca kendinizden bahsseder misiniz?
Sizi tanımayanları için,

Burhan Güller : Merhaba Rukiye hanım, adım Burhanettin Güler ama herkes bana burhan
Diyor, bende öyle alıştım hatta Burhanettin diye seslenenlere bakmam sanki bana değil de bir
Başkasına sesleniyorlarmış gibi, geliyor. Sivas doğumluyum, yaşamım boyunca ailemin benimle
Gurur duysun diye çok işler yaptım yapmaya da devam ediyorum. Derneğimizi 4 şubat 2011 tarihinde kurduk daha öncesi gölcük depremine dayanıyor o günden bu yana bu güzel ve anlamlı işi yapıyorum.
Şu ana kadar 500. Civarında tekerlekli sandalye dağıttık dağıtmaya da devam ediyoruz.
Evlerde giyilmeyen giysileri alıp ihtiyaç sahibi dostlarımıza dağıtıyoruz genellikle
Okullara gidiyor ve dağıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Biz dağıtım yaparken düşüncem
Şu, ihtiyacı olmasa gelir alır mı hiç? Okullar da kütüphaneler oyun konsolları açıyoruz.
Derneğimizin 210 üyesi var, ama pek yararlanamıyoruz.

Rukiye Türeyen : Derneğinizin adnı siz mi belirlediniz? Ve neden umut treni?
Burhan Güler : Derneğin adını ben belirlemedim, tren istasyonuna yakın olduğu için
Derneğimiz hem o bakımdan hem gittiğimiz her yere umut tohumları ekelim diye fikir
Alışverişinde bulundum ekibimizle onlar da olumlu baktılar, 2011 den beri umut treni ile
Yolumuza devam ediyoruz.

Rukiye Türeyen : İik yardım ettiğiniz kimdi? Hatırlıyor musunuz?
Burhan Güler : Hatırlıyorum evet ve hiç unutmuyorum o günü. Bir arkadaşımın
Annesine yardım etmiştm., teyzemiz 6 senrdir sırt üstü yatıyormuş ve hiç denizi görnemiş
Tek isteği deniz görmek diyordu oğlu. Tekerlekli sandalyeler var, al bir tane gezdir teyzeyi dediğim de
İyi diyor sun güzel diyor sun da pahalı onlar dedi fiyatı ne kadar diye sorduğum da 200 tl dedi
Ben de hemen postaneye gidip emekli maaşıma karşılık kradi çektim ve gittim tekerlekli sandalye
Aldım evlelerine götürdüm. Bu olaydan sonra derneği kurdum.

Rukiye Türeyen : Bu derneği hangi duygu içerisinde açtınız?
Yani nasıl karar verdiniz?
Burhan Güler : Ben hep insanlara umut olmak istedim
Bunu da başardığıma inanıyorum.

Rukiye Türeyen : Ne gibi yardımlar da bulunuyor sunuz?
Burhan Güler : Bot, mont, ayakkabı,
Erzak, tekerlekli sandalye kıtap.
Rukiye Türeyen : Dernek te kaç kişi ve ya gönüllü çalışan var?
Burhan Güler : bizde herkes gönüllü günlük 5 kişi bazen 10 kişiye çıkıyor bazen de tek başıma çalışıyorum. En büyük yardımcılarım ise Serpil Çavuşğlu İlkay Gül ve Tülin Güler. Kendilerine
Çok teşekkür ederim.

Rukiye Türeyen : Bildiğim kadarı ile her yere yardımlarınızı ulaştırıyor sunuz.İhtiyaç sahiplerini nasıl saptıyor sunuz?
Burhan Güler : Gittiğimiz iller de muhtarlar aracı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz. Eğer ki,
Gittiğimiz yer bir köy okulu ise öğretmenler aracılı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşabiliyoruz.

Rukiye Türeyen : Mesela değişik illere gidiyor sunuz gittiğiniz iller de
Gönüllü veya gönüllüleriniz var mı? Var ise onlar mı ihtiyaç sahibi hakkın da
Araştırma yapıyorlar?
Burhan Güler : Bir araştırma ekibiz yok ama şüphelenirsek hani olur ya durumum kötü der
Fakat durumu iyidir fakirlik kağıdı almasını isteriz muhtarlıktan.

Rukiye Türeyen : Yurtdışından da yardım veya bağış yapan oluyor mu?
Burhan Güler:evet oluyor ama Türkiye kadar değil.
Rukiye Türeyen : Sanatçılardan da yardım da bulunan oluyor mu?
Burhan Güler : Omuyorlar maalesef biri dışında sanatçı aynur aydan, çok desteğini
Görüyoruyoruz kendisine engelsiz gazete aracı ile teşekkür ediyorum.

Rukiye Türeyen : En çok ne tür yardımlar yapılııyor?
Burhan Güler : okul malzemeleri yani kırtasiye araç gereçleri defter, kalem, silgi gibi,
Diş fırçaları diş macunları, bu gibi, yardımlar yapıyoruz.

Rukiye Türeyen : Derneğe ne tür bağışlar yapılıyor ?
Burhan Güler : Oyuncaklar, bazen kampanyalar düzenliyoruz lösemili çocuklarımız için
Onları götürüp hastanede tedavi gören çocuklara dağıtıyoruz çok mutlu oluyorlar.
Onların mutlulukları her şeye değer.

Rukiye Türeyen : İhtiyaç sahibi ne gibi, sıkıntılar ile geliyor derneğinize?
Burhan Güler : Tekerlekli sandalye ihtiyacı için gelen çok oluyor çünkü yaşlılarımızda kullanıyor,
Biliyor sunuz.

Rukiye Türeyen : Sizlerin sıklıkla karşılaştığınız sıkıntılı grup hangisi?
Burhan Güler : Her derneğin başına gelmiştir bazı insanlar duygu sömürüsü yapmayı sever
Durumları iyi olduğu halde gelip bir şeyler isterler bizlerde dediğim gibi, fakirlik kağıdı talep
Ediyoruz .

Rukiye Türeyen : Biri derneğe geldi ve şu şu ihtiyacım var dedi
O anda da ihtiyacını karşılayamıyor sunuz
O an için durumuz yok ya da ihtiyaç sahibinin
İstediği her ney ise o yok ve de acil ihtiyaçı var,
O anda neler hissediyor sunuz? Yada karşılaştınız mı böyle bir durum ile
Veya karşılaşsa idiniz ne yapardınız?
Burhan Güler : Karşılaşıyoruz derneğimiz de para yardımında bulunmamızı istiyorlar
Biz dernek olarak para yardımı hariç her türlü yardımı yapıyoruz ihtiyaç sahiplerine.

Rukiye Türeyen : Güven desem size ne desiniz?
Burhan Güler:güven herkes için önemli olduğu gibi, bizler için de çok önemlidir
Şöyle bir örnek vereyim, kurban bayramında kurban bağışlamalarını istiyoruz hayır severlerimizden
Ve birlikte dağıtmayı teklif ediyoruz.

Rukiye Türeyen : Bu yardım işinde sizi en çok etkileyen bir anınız var mı?
Burhan Güler:bir çok olay beni etkiliyor, mesela bir teyzemiz gece yarısı beni aradı ve
Beni hastaneye götür çok kötüyüm dedi tabi bunu duyan Burhan hiç durur mu? Hemen
Kalktım gittim ambulansla teyzemizi hastaneye götürdük teyzeye sordum çocukların yok mu diye?
Var dedi iki tane biri üst katta diğeri alt katta oturuyor ama onlar benim ölmemi istiyorlar, senin
Yardım severliğini duydum numaranı bulup seni aradım çünkü sen yaşatmak istiyorsun dedi inanın
O anki duygularımı anlatamam sizlere, çok duygulanmıştım ağlamamak için zor tutmuştum kendimi.

Rukiye Türeyen : Bazı insanlar yardım edeceğim diyorlar sonrasında ise yardım etmiyorlar
Yani umut tacirliği yapıyorlar, bu insanlar hakkında neler düşünüyor sunuz?
Başınıza böyle bir şey geldi mi? Ya da gelse idi ne yapardınız?
Burhan Güler : Başıma geldi maalesef bu olay, bazı insanlar yardım edeceğim dediklerinde
Ne zaman o yardım her ne olur ise olsun elimize ulaşmadan inanmıyoruz çünkü eğer o yardım
Elimize ulaşmaz ise yardımı bekleyen kişiye biz mahcup oluyoruz

Rukiye Türeyen : Sokak çocuklarına da yardım ediyor sunuz
Ne gibi, istekleri oluyor?
Burhan Güler : Dernek olarak her ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.

Rukiye Türeyen : Siz bir çok etkinlik yapıyor sunuz yani dernek olarak,
En çok bağış toplanan hangi etkinliğiniz oldu?
Burhan Güler : Etkinliklerimiz oluyor evet hiç dışarı çıkamayan engelli, yaşlı, engellilere
Bakan annelerimizi kahvaltıya götürüyoruz tabi hayır severimiz ile birlikte bu etkinlikleri yapıyoruz
Onların aldığı biletlerle, bazen de kendi cebimizden harcama yapıyoruz.

Rukiye Türeyen : Kan bağışı ile de ilgili umut treni derneği
Yani her şeye umut olmaya çalışıyor sunuz
Düşünsenize bir can kurtuluyor siz ve derneğiniz sayesinde
Hoş diğer yardımlarda önemli tabi ama bir canı Kurtamanın sevinçi bir başkadır Şahsım adına sizi ve umut treni derneğini Tebrık ediyorum ve siz değerli engelsiz gazete okurlarını
Kan bağışı yapmaya davet ediyorum, bu konuda Duyarlı olacağınızdan eminim.

Rukiye Türeyen : Derneğinizin adını kullanarak yardım toplayanlar oluyor mu?
Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Burhan Güler : Şimdiye kadar olmadı eğer olur ise yasal yollara başvururuz.

Rukiye Türeyen : Engelliler için daha çok neler yapmak isterdiniz?
Elimde şu imkanım olsa şunu da yapsam dediğiniz oldu mu hiç?
Burhan Güler : Elimde imkan olsa akülü sandalye ve özel sandalyeye ihtiyacı olan her engellinin ihtiyacını karşılamak isterdim.
Rukiye Türeyen : Hayatınız da keşke dediniz mi?
Burhan Güler : Bir arkadaşımızın isteği üzerine bir tane kızımıza akülü tekerlekli sandalye
Teslim ettik, bu anlattığım eski bir mesele. Bilmiyorum o zamanlar yardım işlerini neyse biz
Gittik teslim etmeye kızı bizim gözümüzün önünde karga tulumba merdivenlerden yukarı çıkarttılar arabayı teslim ettik ve oradan ayrıldık bir hafta sonra tesadüfen iki telli den geçerken orada oturuyorlardı çünkü, bende oradan geçiyordum ki, akülü tekerlekli sandalye verdiğim kızı gördüm, tekerlekli sandalyede değil, yürürken gördüm meğer kız engelli felan değilmiş kandırılmışız. İşte bu Benim keşkem oldu.

Rrukiye Türeyen : Küçükken ne olmak isterdiniz?
Herkesin bir hayali vardır hayal ettiği bir meslek vardır
Sizin hayalinizdeki meslek ne idi?
Burhan Güler : Ben futbolcu ve şöför olmak istemiştim oldum da ama çok eskiden
Hani kimleri yatağına uzanıp da gözlerini kapatır ya ben de onlardandım bazı
İnsanlar şuyum olsun buyum olsun diye hayal kurar ben ise kapardım gözlerimi
Doldururdum kamyonumu buzdolabını çamaşır makinesini kapı kapı dolaşır
İhtiyaç sahiplerine dağıtırdım şimdi ise hayal gerçek oldu ve yine ihtiyaç sahiplerine
Yardım ediyorum.

Rukiye Türeyen : Özel hayata gelelim biraz:) evli ve iki çocuk babası
Olduğunuzu biliyorum yanılıyor muyum?
Burhan Güler : Evet evliyim iki çocuğum var, 1 kız bir erkek.
Rukiye Türeyen : Burhan Güler evde nasıl bir baba?
Burhan Güler : Çok zor bir soru şu yönden zor dedim, bunu bana değil de çocuklarıma sormanız
Gerekli idi:) biz baba kız baba oğul değil, abi kardeş gibiyizdir onlar her şeylerini benimle
Paylaşır ben onlarla her şeyi paylaşırım onlar benim her şeyim.

Rukiye Türeyen : Ev hayatınızı anlatır mısınız?
Burhan Güler : Evde yokum gibi bir şey, sabah 09:00 da evden çıkarım akşam 20:00 da evde
Olurum, akşamları da internetteyım yardım konulu paylaşımlar yapıyorum sosyal medyayı bu
İşler için kullanıyorum.

Rukiye Türeyen : Evde eşinize yardımcı oluyor musunuz?
Yardım işleri ile uğraşan biri olarak.
Burhan güler : Olamıyorum maalesef gün boyu çok yoruluyorum, aksine eşim bana yardımcı oluyor
Dernek işlerinde, giysiler geliyor seçiyoruz koliliyoruz eşimde bizlere yardımcı oluyor sağolsun.
Rukiye Türeyen : Son sözlerinizi alalım, neler söylemek istersiniz? için? okurlarımız için.

Burhan Güler : Elimden geldiği kadarı ile yardım etmeye çalışacağım ihtiyaçı olanlara, umut treni
Umut olmaya devam edecek.

Rukiye Türeyen : Çok teşekkür ederim şahsım adına ve okurlarımız adına.
Sorularımızı yanıtladığınız için.

Burhan Güler : Ben teşekkür ediyorum bu röportaja beni konuk ettiğiniz için..

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Teşekkürler Rukiye Hanım,
Hoşgeldiniz Sitemize.
Emeğinize Sağlık..

Rukiye Türeyen

Üye
Üye
Resim yüklemeyi unutmuşum. İlk mesaja ekledim şimdi. :)

Tekerlekli Sandalye