Uyanışlar

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Uyan%C4%B1%C5%9F-Robin-Williams.jpg

UYANIŞLAR

Yapımı :1990 – ABD
Tür :
Biyografi , Dram
Süre: 121 Dak.
Yönetmen : Penny Marshall
Oyuncular :
Robert De Niro , Robin Williams , Penelope Ann Miller , John Heard , Julie Kavner
Senaryo : Steven Zaillian , Oliver Sacks

Film Özeti

Dr. Malcolm Sayer, insan ilişkileri çok zayıf olan ve hayatı boyunca labaratuvarlarda bilimsel araştırmalar yapan bir doktordur. Personel yetersizliği yaşayan bir hastane, başka başvuru olmadığı için Sayer'ı işe almak zorunda kalır. Dr. Sayer, tamamı çok uzun yıllardır bilincini kaybetmiş ve hareketsiz görünen hastaları tedavi etmek ister.

Bir konferansta başka bir hastalık için geliştirilen L-Dopa adlı ilacın kendi hastalarına da derman olabileceğini düşünen Sayer, şansını denemek ister. İlacı Leonard Lowe üzerinde denemek için izin alan doktor, ilk başta başarılı olur ancak zamanla ilacın yan etkileri ortaya çıkmaya başlar.

5443ad01a625915f15a06bd6.webp

Filmle ilgili yorumlar

'' Seyretmekte geç kaldığım filmlerden bir tanesi daha...Gerçeğe dayalı harika bir film...En küçük umudun bile yitip gittiği...Karanlık bir hastanedeki unutulmuş insanların dramı ve bu insanlara az da olsa umut olacak bir doktor...Filmin işlenişi harikaydı..Filmin başından sonuna kadar empati kurdum diyebilirim...Filmdeki insanlarla beraber sevindim,düşündüm ve duygulandım..İnsanların ne halde olduğunu ve kısa sürelide olsa küçücük şeylerden mutlu olduğunu görmek beni derinden etkiledi...Ki bu kadar elim yağda, balda yaşarken hala şükretmediğimi ve nankör biçimde her şeye şikayet ettiğimi,mutlu olmadığımı hatırlattı...bu film bana...artık daha farklı bakıyorum hayata bu film sayesinde...

Oyunculuk gerçekten muhteşemdi...Robert De Niro'ya hayran kaldım..Bu kadar muhteşem oynanabilir hakikaten...Dustin Hoffman'ın rain mande'ki muhteşem oyunculuğunu hatırlattı bana..Robin Williams her zamanki gibi muhteşemdi..Yüz ifadesine bakmak zaten her şeyi anlatıyor...Oynadığı her filmin sonunda yaptığı o muhteşem konuşmalardan birini daha yaparak noktayı koydu zaten..şiddetle tavsiye ederim arkadaşlar...harika bir başyapıt...saygılar ''

uncut_page_uyanislar_147906501.jpg

Bu neydi ya? bu nasıl bir oyunculuktur ve ben bugüne kadar neredeydim? Muhteşem oyunculukla bezenmiş harika üstü bir sinema şöleniydi benim için... tabii ki oldukça ağır, çok dokunaklı ama bir o kadar gerçek zaten biyografi psikolojiyle bezenirse bana göre izlemeye doyum olmaz...

Parkinson, MS hastalarına bakış açım, yaklaşımım ve duyarlılığım çok daha fazla artık...onların yaşadığı acıyı bu filmle birlikte tüm hücrelerimde hissettim. Konuştuğumda beni dinlediklerini biliyorum, hatta dokunduğumda gözleriylede olsa hissettiğini, hatta tüm duygularıyla beni anladığını da ama yine de bu filmi izlemekte geç kaldığımı düşündüm o yüzden sıcağı sıcağına sizlerle paylaşmak istedim...

Hayat ne acı... bir saniye sonrasında başımıza neler geleceğini bilemiyoruz ve sürekli yarınların, geleceğin hayallerini kuruyoruz sanki yaşarken yaşamayı unutur gibi...duygularım alt üst oldu ama biliyorum bu dünyada en değerli varlığımız sağlığımız ve bir de bizlere eşit olarak verilen tek şey zamanımız...önemli olan o zamanı nasıl kullandığımız...

neyse yazdıkça yazarım ben şimdi en iyisi engelliler konulu filmler izlemeyi severim, merak ederim, izleyebilirim diyenler kaçırmasın diyorum.

Tekerlekli Sandalye