Uyku apnesi askerlikten muaf olur mu?

eren21

Üye
Üye
Arkadaşlar apne oranım bu şekilde askerlik yapabilirmiyim? yada askerlikten muaf tutulurmuyum?

1405695192471.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
TSK Sağlık yönetmeliği şunları söyler;

“Madde 45 — Aynı Yönetmeliğin eki Hastalık ve Arızalar Listesinin 7/1/2002 tarihli ve 2002/3627 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik 47 nci maddesinin (A) diliminin (1) numaralı fıkrası; (B) diliminin (2) numaralı fıkrası ve (D) diliminin (2) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

1) Fonksiyon bozukluğu yapmamış lokalize anfizem ve obstrüktif tip akciğer hastalıkları (kronik bronşitanfizem bronşiyal astma ve benzeri) minimal bronşektazi apne epizotları sırasında oksijen satürasyonu % 80-89 ve benign kardiyak aritmiler olan ya da apne - hipopne indeksi 5-19 arasında olan uyku apnesi

memoally

Üye
Üye
Merhaba, bende de uyku apnesi var ve rapor aldım. raporumda, uyku apnesi indeksim 21,9. Fakat sizin yukarıda paylaşmış olduğunuz 5-19 arası uyku apne indeksi ne demek oluyor? muaf yada değil?

Askerlik muayenesinde göğüs hastalıkları kapsamında uyku apnesi indekse göre 3 dereceye ayrılmış görüyorum.

* 5-19 arası indekse sahip olanlar
* 20-59 arası indekse sahip olanlar (ben bu aralıktayım, 21.9 indekse sahibim)
* 60 ve üzeri indekse sahip olanlar

Askerlikten muaf olmak için hangi kategoriye girmek lazım? 20-59 aralığı askerlikten muaf olmak için yeterli midir? bilginiz varsa yardımınızı rica edebilir miyim?

Forumu biraz inceledim muaf belgesi almak için arkadaşlar belli yüzde oranlarından bahsetmiş. Askerlik muafiyeti için illa 4-5 tane hastalıktan belirli skorlar toplayarak %50 ve ya %100 (yeter not nedir bilmiyorum) not mu almak gerekiyor. Benim bulunduğum indeks aralığı için %10 yada %15 gibi bir rakam vardı sanırsam. Ne demek oluyor bu acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
5-19 Arası uyku apnesi olanlar muaf tutuluyor. En azından TSK bunu diyor. Fakat soruyu soran kişilerin işi bitince geri dönüp ne yaptığını nasıl askerlikten muaf olup olmadığını yazmadığından teyit edemiyoruz. Bizim insanımızda böylede bir bencillik var.

memoally

Üye
Üye
Halil Bey,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ben internette biraz dolandım, bazı forumlarda 60 üzeri indekse sahipsen muaf olursun gibi şeyler gördüm. Açıkçası siz 5-19 arası muaf olmaya yeterli deyince şaşırdım, ben zaten 21.9 ile bu en alt limitin bile üstünde kalıyorum. Yanlız şunu sorucam. Malumunuz şu an bedelli askerlik başvuruları var. ben eğer askerlik şubesine başvuru yaparsam, bedelli askerlik şansımı kaçırır mıyım? yada en azından GATA'ya sevk ve sonrasında da orada tekrar yapılacak testler bitene kadar 13 Şubat geçmiş olabilir mi? yani sürecin hızlı veya yavaş işlediğine dair bilginiz var mı acaba?

memoally

Üye
Üye
İnan bir bilgim yok.

teşekkür ederim. Peki 5-19 arası, yada 20-59 yada 60+ uyku apnesinin muaf olma durumu ile ilgili bilginiz net mi? yarın askerlik şubesine başvuru yapıp, GATA'ya sevkimi istemeyi düşünüyorum. Açıkçası ben 21.9 indeksle beni muaf edeceklerini çok düşünmüyorum, orta şiddette olan uyku apnesi olduğu için. Forumda başka arkadaşları gördüm 65, 72 gibi yüksek indekslere sahipler. ama tabi umut :) muaf olursam çok güzel olur :)

memoally

Üye
Üye
İnan bir bilgim yok.

Halil Bey tekrar merhaba,

Size birkaç şey daha danışacağım. Mümkünse ve cevabını biliyorsanız sizden cevap bekliyor olacağım.

İlk sorum şu olacak. Siz 20-59 arası indekse sahip isen, askerlikten muaf olursun demişsiniz. Bazı forumlarda 60+ ileri dereceli uyku apnesinin askerlikten muaf tutulduğunu okuyorum. Sormak istediğim sizin bilginiz net mi? http://www.kanitlar.com/askerlik-mua...sim.html#gogus
adresinde göğüs hastalıkları içinde uyku apnesine ait muayene kodları şöyle görünüyor:

Uyku apnesi
Apne epizotları sırasında oksijen satürasyonu % 80-89 ve benign kardiyak aritmiler olan ya da apne – hipopne indeksi 5-19 arasında olan A47F1
Apne epizotları sırasında oksijen satürasyonu %70-79 ve hafif kardiyak aritmiler olan ya da apne – hipopne indeksi 20-59 arasında olan B47F2
Apne epizotları sırasında oksijen satürasyonu %69 ve altında ve ciddi kardiyak aritmiler olan ya da apne – hipopne indeksi 60 ve üzeri olan D47F2

Ben burdaki ayrıma göre B tipi kusurluyum. Ama askerlikten muaf olmak için D tipi kusurlu mu olmak gerekiyor? Yoksa B tipi kusur muaf olmaya yeterli midir?

Sizin vereceğiniz bilgiye göre, "askerlik tecilimi bozmadan" hastaneye sevkimi isteyip muayene olma yoluna gitmeyi düşünüyorum. neticesinde alacağım "askerlik için elverişlidir" yada "askerliğe elverişli değildir" yazısına göre alternatif çözümler arayacağım.

İkinci sorum ise şöyle;
Ben GATA ya gidip teste girince ve ardından test sonuçları benim Sanatoryum hastanesinden aldığım rapordaki verilere benzer sonuç verirse, askerlikten muaftır (şayet 21.9 muaf olmak için yeterliyse) yazısını hemen mi veriyorlar, yoksa bir sene sonra tekrar gel, tekrar muayene ol, sonuç gene aynı ise bir sene sonra sana "muaf" yazısı verelim mi diyorlar?

Konu hakkında çok bilgili olmadığım için biraz fazla detay sordum ise kusura bakmayın. Daha önce de askerlik için detaylı muayene olmadığım için bu soruların cevaplarını ne yazık ki bilmiyorum. Civarımdaki insanlardan da net bilgi edinemedim.

yorumlarınızı bekliyorum. iyi günler dilerim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@memolly ben tsk yönetmeliğinde yazan bilgiyi aktardım. Konuya ilişkin bilgim orada yazılandan ibaret. Bundan sonraki süreci senden öğreneceğiz. Bire bir tecrübesi olan kişilerin yazması daha doğru olur.

burak3535

Üye
Üye
Selam uyku apnesi oldugum belli oldu. Apne-hipopne oranim 33,7 bu sonuca gore ne olur acaba

erayemir

Üye
Üye
Merhaba,

Benim de Apne Hipopne İndeksim 60,1 çıktı. İleri derecede apne rahatsızlığımın olduğu söylendi. Askerlik işlemleri için heyete görüş bildirecek olan doktor beş yıl boyunca her yıl uyku testine girmem gerektiğini söyledi. Beşinci yılın sonunda apne rahatsızlığım devam ederse muaf olabileceğimi söyledi. Görüşünü "1 yıl sevk tehiri, 1 yıl sonunda tekrar kontrol," olarak belirtti. Önümüzdeki hafta heyete gireceğim.
Uyku testleri için sadece devlet hastanelerindeki test sonuçları kabul ediliyor. Devlet hastanelerinde de minimum bir buçuk yıl sonrasına gün veriliyor. Her yıl nasıl uyku testine gireceğimi çok merak ediyorum açıkçası.

Uyku apnesi olup da bu şekilde bir sonuçla karşılaşan var mı acaba?

Tekerlekli Sandalye