Uyku apnesi rapor oranına sıfır verdiler?

yakamozz0050

Üye
Üye
öncelikle herkese iyi günler ben bugün vergi indiriminden yararlanmak için hastaneye başvurdum. tip2 şekere % 20 hipertansiyona %10 sol kulak 26 db sağ kulak 38 db işitme kaybı olmasına rağmen sadece %2 ve işin enteresan olan kısmı ağır dereceli uyku apnesi olup cpap kullanmama rağmen % 0 verdiler. geriye bi bel fıtığı kaldı belimden ameliyatlıyım ona da mr a gireceğiz yarın. ama hatırı sayılır bi puan geleceğini sanmıyorum. uyku apnesinden neden puan vermediler ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı acaba. şimdiden herkese teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çetvelde uyku apnesi için;
Uykuda solunum bozuklukları (Santral uyku apne sendromları, obstruktif uyku apne sendromları, Uykuda hipoventilasyon ve hipoksemik sendromlar). Bu grup hastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. ___________________35 oran verlmiş. Sizdeki uyku apnesinin hagi aşamada olduğunu bilmeden, size verilen oran hakkında yorum yapmak çok güç.

yakamozz0050

Üye
Üye
Halil bey bana verilen raporu aktarmak istiyorum : uyku süresince 675 adet solunumsal olayın oluştuğu, solunumsal olayların 143 tanesinin obstrüktif apne , 278 tanesinin miktst apne , 110 tanesinin santral apne ve 144 tanesinin hipopne olduğu izlendi. apne hipopne endeksi 75.1 (ağır derecede, 30 un üzeri) bulundu. en uzun apne süresi 70.5 saniye olarak saptandı. bu bulgular hastada ağır dereceli obstrüktif uyku apne sendromu varlığını göstermektedir.
bu sonuçlara göre titrasyonunda 13/9 cm H2O (IPAP/EPAP) basınçlarda optimal etkinlik sağlanmıştır. ve yaklaşık 15 aydır da bipap cihazı kullanmaktayım.
Halil bey sonuçlar böyle umarım işinize yarar. teşekkür ediyor hayırlı geceler diliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bıu sonuçları yorumlamak için DR olmak lazım. Dolayısıyla sonuçlara dayanarak fikir beyan etmek çok güç. Siz verilen oranın düşük olduğuna inanıyorsanız, sağlık müdürlüğüne size verilen raporla giderek itiraz edebilirsiniz...

yakamozz0050

Üye
Üye
cetvele göre %35 cepte olması lazım polisomnografi tetkikleri zaten yapılmış. dr uyku apnesine oran verilmiyor dedi. ben de hocam %35 oran var dedim. o oran solunum testine göre veriliyor dedi. 592 dakikada 675 kere solunumsal olay gerçekleşmiş. illaki ölmem mi lazım anlamadım ki. ama gerekli araştırmalarımı ve itirazlarımı yapacağım sizin de dediğiniz gibi. Peki halil bey ben bir kere bel fıtığından ameliyat oldum yarın mr çekilecek zaten doktorların söylediğine göre ikinci ameliyatı olmam gerekiyor. belden kaç puan alabilirim acaba Halil bey. şu durumda diyabet: 20 tansiyon 10 ve KBB de 2 kaç puan daha gerekiyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bel fıtığı ameliyatı içinde aynı durum geçerli. Hastalığın vucutta bıraktığı etki, hastalık derecesine göre oran belirtilir. Başka bi sakatlık olsaydı, örnekse amputasyon onun için oran bellidir. Ancak bu türden hastalıklarda oranı tahmin çok güç.

yakamozz0050

Üye
Üye
bel fıtığından puan az gelirse ve uyku apnesinden de bişi tutturamassak bizim iş hayal olacak halil hocam. ama ne nöroloji ne psikiyatri ne göz ne de genel cerrahiden hiç puan alamadık. bende diyabet başlayalı daha 40 gün oldu ama sinirlerim çok bozuldu. inanın ne yapacağımı bilemedim halil bey. aksine ben çok umutluydum.

Tekerlekli Sandalye