Uyku apnesi ve obezite nedeniyle rapor oranı?

hhalis

Üye
Üye
Merhaba;

GENEL BİLGİ :
1992 yılı ilk ie giriş tarihim ,6862 gün sayım.hizmet yılımın dolmasına 2 yıl var….182 boy ve 141 kiloyum.vücut kitle endeksim 42,6 kg/mt2

RAHATSIZLIKLARIM:
**vücut kitle endeksime göre ciddi obezie 40-50 kg/mt2 sınıfına giriyorum.(vücut kitle endeksim 42,6)…
**uyku raporu sonucu ‘’UYKU SÜRESİNCE 624 ADET SOLUNUMSAL OLAYIN OLUŞTUĞU 448 TANESİNİN OBSTRÜKTİF APNE,65 TANESİNİN MİKST APNE,60 TANESİNİN HİPOPNE OLDUĞU İZLENDİ.APNE HİPOPNE İNDEKSİ 97,25 (AĞIR DERECEDE 30 UN ÜZERİ ) OLARAK SAPTANDI.SOLUNUM SIKINTISI İNDEKSİ 102,9 BULUNDU.EN UZUN APNE SÜRESİ 51,9 SANİYE OLARAK SAPTANDI.
SONUÇ:
BU BULGULAR HASTADA AĞIR DERECELİ OBSTRÜK UYKU APNE SENDROMU,UYKU İLİŞKİLİ HİPOVENTİLASYON/HİPOKSEMİ VARLIĞINI GÖSTERMEKTEDİR.’’
**2 YILDIR YÜKSEK TANSİYONDAN İLAÇ KULLANIYORUM ANCAK TANSİYONUM ALT SINIRDA 9-15 VEYA 9-12 GİBİ.

SORULARIM:
*BU HASTALIKLARDAN KAÇAR PUAN ALIRIM VE BALTAZAR A GÖRE KAÇ PUAN OLUR.
**OBEZİTE RAPORU SÜREKLİ Mİ SÜRELİ Mİ OLUR.DİĞER İKİSİ YANİ YÜKSEK TANSİYON VE UYKU APNESİ BALTAZARDAN SONRA KURTARIYORSA OBEZİTEDEN DOLAYI YİNEDE SÜRELİ Mİ OLUR.
***SÜRELİ RAPOR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK VE 1 YIL SONRA KONTROL İSTENDİ DİYELİM BİR YIL BOYUNCA EMEKLİ Mİ SAYILIYORUM.
****1 YILIN SONUNDA OBEZİTEDE DÜZELME VAR VE RAPOR ORANI %39 A DÜŞTÜ.TEKRAR NORMAL EMEKLİLİK İÇİN Mİ ÇALIŞYORUM .GEÇEN 1 YIL DÜŞÜLÜYOR MU?RAPOR ALMADAN ÖNCE .5 YILIM VARDI 4 YILA MI DÜŞER

UZMANLARIMIZA VE TECRÜBELİ ARKADAŞLARA YANITLARINDAN DOLAYI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, obezite oranınızı şuradan tekrar bi hesaplayın bakalım hangi derecede çıkacak Vücut Kitle İndeksi Hesapla ayrıca bu verdiğim linkte obezite rapor oranlarıda yazıyor. Uyku apnesi için sakatlık oranı cetvelinde verilen oranlarıda aşağıya yazacağım. Her ikisini şuradan baltazara göre hesaplayabilirsin. Balthazard Hesaplama Program

UYKU İLE İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR*

1-hafif %5
2-Orta %10
3-Ağır %35

NOT: *Bu başlık;uykuyu başlatma ve sürdürme ya da uyuyamama, uykuyla indüklenen solunumyetmezliği de dahil olmak üzere, aşırı uyuma bozukluğu, uyku-uyanıklık döngüsübozuklukları ve uyku, uyku evreleri bozuklukları ile parasomnileri kapsar.

Dikkat, konsantrasyon, diğerbilişsel yetilerin bozuklukları, depresyon, irritabilite gibi mental vedavranışsal faktörler; kardiyovasküler sistem, sistemik ve pulmonerhipertansiyon kardiyomegali, konjestif kalp yetmezliği veya aritmiler,polistemi gibi hematopoetik sistem bozuklukları ilgili bölümlerde ele alınır,bu başlık altında ayrıca puanlanmaz.

Uyku Bozuklukları-Uluslarası Uyku Bozuklukları Sınıflaması

1. İnsomniler(Uyarlanmış insomni, psikofizyolojik insomni, paradoksal insomni, idiyopatikinsomni, mental bozukluğa bağlı insomni, yetersiz uyku hijyenine bağlı insomni,çocukluk çağının davranışsal insomnisi) %10

2. Uykudasolunum bozuklukları (Santral uyku apne sendromları, obstruktif uyku apnesendromları, Uykuda hipoventilasyon ve hipoksemik sendromlar). Bu gruphastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

3. Hipersomniler(Narkolepsi sendromları, rekürren hipersomniler, idiyopatik hipersomniler). Bugrup hastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

4. Sirkadiyenuyku-uyanıklık ritm bozuklukları (Geçikmiş uyku fazı sendromu, erken uyku fazısendromu, düzensiz uyku-uyanıklık ritmi, serbest ritm bozukluğu, jet-lag,vardiyalı çalışmaya bağlı ritm bozukluğu) %10

5. Parasomniler(Konfüzyonel uyanma, uykuda yürüme, gece terörü, uyku paralizisi, kâbusbozukluğu, uykuda dissosiyatif bozukluk, enürezis, inleme, patlayan başsendromu, hipnagojik veya hipnopompik hallüsinasyon, uykuda yeme-içme sendromu) %10

REM uykusu davranış bozukluğu.Bu hastalığın tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

6. Uykudahareket bozuklukları (Huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik hareketbozukluğu, uyku ile ilişkili bacak krampları, bruksizm, uykuda ritmik hareketbozukluğu) %10

hhalis

Üye
Üye
Halil Bey merhaba;
obezite oranını dediğiniz tablodan yine 42,6 olarak buldum.(devamında da harika bilgiler buldum) bu indeks ile ciddi obezite rakamı olan %20 ye denk geliyorum.incelediğim ve anladığım kadarı ile uyku ile ilgili problemlerde ise 2 madde bana daha uyuyor gibi geldi (oran %35)bu ikisini sizin gönderdiğiniz tabloda toplayınca %48 gibi bir oran çıktı...benim birde yüksek tansiyonum var...şunu sorsam yüksek tansiyonum küçük 9 büyük 13-17 aralığında bu sınır değerine puan verirler mi? ayrıca obezite raporu süreli olabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar,
Açıkcası o bahsettiğiniz değerlerdeki tansiyon için bir oran verileceğini pek sanmıyorum ama siz yinede rapor için müracaat ettiğinizde tansiyon hastalığınıza söyleyin. Bir umut düşükte olsa bir oran verilir. Bu arada obezite için süresiz rapor verilmez. Nedeni ise obezite tedavi ile düzelebilen, düzelme ihtimali olan bir hastalık. Dolayısıyla obezite için süresiz ibareli rapor verilmez. Rapora kontrol şerhi düşülür.

hhalis

Üye
Üye
Halil Bey uyku apnesi ve obeziteden %48 aldım diyelim.obezite için 1 yıl sonraya kontrol şerhi konulur ve bir sene sonunda zayifladigim için puan düşse emeklilik hakkım kalkıyor.normalde 5 sene olan emeklilik sürem 4 e mi düşer.yine 5 temi kalir.yani engelli emekli iken gecen sure bu hakki kaybettigimde normal toplam suremden dusermi.

hhalis

Üye
Üye
Sonuçta ben yaşı bekledigim için düşer diye tahmin ediyorum.hic calismasam evde bile otursam önemli olan yas oluyor. Yaniliyor muyum.saygılar sunarım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yaşı bekliyorsanız evet dediğiniz şekilde olur.

Yamiyanes

Üye
Üye
Arkadaşlar herkese sağlıklı günler dilerim.yasim 30 ağır derecede uyku apnesi teşhisi konuldu....boyum 171, kilom134 yani 64farkim var 2008de askerlikten kilo yüzünden çürük belgen var.... Sağ bacağından varis var pıhtı vardı köpük tedavisi yapıldı ameliyat ile bacagimda siyah,mor renk karışımı yara var ama yara kapalı.... İlkkez heyet e giricem hasekide negibi işlem yapılıyor...yuzde kaç özür oranı alabilirim ilgilenen cevap veren dostlara şimdiden teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Uyku apnesi için verilecek oranları şu postta yazmıştım. https://engelliler.gen.tr/f25/uyku-apnesi-ve-obezite-nedeniyle-rapor-orani-28544/#post130078

Obezite Rapor Oranları

Sağlık bakanlığı özür oranları cetveli diğer adıyla “sakatlık oranı” cetveline göre obezite hastalarına şu oranlar verilmektedir; Obezite

a-Ciddi Obezite (Vücut Kitle indeksi 40-50kg/m2 arasında olanlar) 20

b-Morbid Obezite (Vücut Kitle indeksi 50kg/m2 üstü olanlar) 30

H- Amino asit metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış ve diyete bağımlı) 40

I- Karbonhidrat metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 40

İ- Glikojen depo hastalığı (organ disfonksiyonu yapmış formları) 40

J-Sfingolipid metabolizması ve diğer lipid depo hastalıkları (organ disfonksiyonu yapmış) 60

K-Glikozaminoglikan metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 60

L-Glikoprotein metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 60

M-Kistik fibrozis (organ disfonksiyonu yapmış) 40

N-Diğer metabolik bozukluklar (organ disfonksiyonu yapmış) 40

mkaplan

Üye
Üye
Merhaba ağır dereceli obstrüktif uyku apne sendromu ile raporum var heyete girdim %20 oran verildi bu hastalığım ile ilgili rapora veren doktora sordum kendisinin öyle uygun gördüğünü söyledi özürlülük cetvelinde bu hastalığın karşılığı %35 bu oranı kendi kafasına göre verebilirmi.

Tekerlekli Sandalye