Vakıf aylığı ve 2022 maaşı aynı anda alınır mı?

alpaslankocaoglu07

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar ben Alpaslan KOCAOĞLUbnm aklıma takılan 2022 den ve evde bakım aylığı alan biri aynı zamanda vakıf aylığına başvuru yapabilirmi yada almak istersek ne yapabiliriz aklıma gelmişken bir evde hem bakım aylığı hemde 2 özürlü aylığı alınıyor ise bu durum nasıl açıklanabilir şimdididen teşekkürler......

septik

Editör
Editör
Vakıf aylığı derken kastınız muhtaç aylığı ise alamaz

.MUHTAÇ AYLIĞINDAN YARARLANMA ŞARTLARI
* Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara;
* Sosyal güvencesi olmaması,
* Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
* Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
* Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi,
halinde muhtaç aylığı bağlanır.

Diğer sorunuza gelince bakım aylığı gelir sayılmıyor dolayısıyla hanede varsa diğer engelli bireylerin kendi geliri yok ise ve hane geliri kişi sayısına bölündüğünde çıkan miktar muhtaçlık miktarı altında ise 2022 maaşı bağlanır.
Gerçi şu an için yeni yasa ve yönetmeliği henüz yayınlanmadı dolayısıyla geçmiş uygulama böleydi.

alpaslankocaoglu07

Üye
Üye
vakıf aylıkları (muhtaç).......

Teşekkürler septik ancak bu durumda saten özürlü olan herkes direk 2022 alıyor ve bununla beraber yeşil kart ve 2022 kapsamında bakım altına alınıyor yani ben bu 2022 aylığından feragat edersem evde bakım aylığı kesilirmi ve eger feragat ettiğimde vakıf a muhtaç olarak başvuramaz mıyım ayrıca bn az önce sordum ki 2 özürlü ve bir bakım aylığı alan aile nasıl oluyor da yinede vakıfdan yardım alıyor madem alınamaz onlara nasıl veriliyor madem veriliyor neden biz alamıyoruz kusura bakma aslında bu sitem sana degil ama dayanamıyorum haksızlığa.Yanılmıyorsam muht aylığı ayda 500-600 lira civarında biz ise 3 ayda 750 gibi alıyoruz Allah bereket versin ama birazcık adalet tecelli etsin teşekkürler

septik

Editör
Editör
Rica ederim.
Haklısınız öleki son çıkan 15 ocak yönetmeliğe bakarsanız yaşadığımız için neredyse maaş vermeyi bırakın daha üzerine para istiyeceklerdi ama utanmış olmalılar bu kadarda eziyet yeter demişler.
Adaleti bu dünyada pekte arama biz engelli şekilde hayata sarılmaya çalışırken aldığımız üç kuruş devlet desteği bile bazılarını çok fena rahatsız etmiş olmalıki mevcut maaşlarımızı bile vermeme gayretindeler.
Aslında sorularınıza en doğru cevapları şu an beklediğimiz yeni engelli yasası ve çıkacak olan yönetmeliği en net cevapları verecek şimdi ne desek bir geçerliliği olmaz.

Tekerlekli Sandalye