Vali, “Her sağlıklı insan engelli adayıdır”

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
sozer22.jpg

Edirne Valisi Gökhan Sözer, ''Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engellilerin çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin hedefidir'' dedi.

Vali Sözer, 3 aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, engellilerin bakımının yapılması, sosyal çevreye uyum sağlaması, yeterli eğitimi alması, sağlık ve istihdam gibi haklardan yararlanmaları için çıkarılan yasaların uygulamaya konulmakta olduğunu belirtti.

Her sağlıklı insanın engelli adayı olduğunu ifade eden Vali Sözer, şunları kaydetti;

''Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engellilerin çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin hedefidir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın bakımının yapılması, sosyal çevreye uyum sağlaması, yeterli eğitimi alması, sağlık ve istihdam gibi haklardan yararlanmaları için çıkarılan yasalar uygulamaya konulmaktadır. Hiç şüphesiz sosyal devlet olmanın şartlarından biri, toplumun tüm kesimlerine eğitim ve sağlık gibi alanlarda yeterli hizmeti vermek ya da bu hizmetleri alabilmenin uygun koşullarını oluşturmaktır.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyi, toplumun tüm bireylerini hoşgörü ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde kucaklamasına bağlıdır. Bizler aynı toplumda yan yana yaşayan insanlarız. Aynı dünyayı, aynı ülkeyi, aynı şehri ve aynı hayatı paylaştığımız engelli vatandaşlarımızın haftalarını kutluyorum. Bizler gerek hizmetlerimizde ve gerekse de yeni inşa ettiğimiz sosyal yaşam alanlarında engelli vatandaşlarımızın hayatlarını rahatlıkla idame ettirebilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Her sağlıklı insanın potansiyel özürlü adayı olduğu gerçeğini unutmadan yaşamalıyız.''

22haber

Tekerlekli Sandalye