Vali İmga: Engellilere acıyarak sorunlarını çözemeyiz..

İskender Durgun

Üye
Üye
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, engellilere acıyarak ya da onlara bakıp duygulanarak, sorunlarının çözülemeyeceğini söyledi.

Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan Vali İmga, engelliliğin, doğuştan veya bir kaza sonucu olmuş olabileceğini bildirdi.

İmga, hiçbir sakatlığın isteyerek olmadığı bilinciyle hareket ederek, engelli insanlara yardımcı olmak, bu konuda bütün önyargıları silerek toplumu bilinçlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek zorunda olunduğunu ifade etti.

Engellilere acıyarak ya da onlara bakıp duygulanarak sorunlarının çözülemeyeceğinin altını çizen İmga, "Engelli vatandaşların toplumsal yaşamdan kopmadan, kendilerine yeterli ve üretken bireyler olarak hayatlarını sürdürmelerini sağlamak devletin ana hedefidir. Devlet olarak tüm kamu hizmetlerini, engelli veya engelsiz tüm vatandaşlarımıza aynı anda ve kalitede ulaştırma çabamıza gönüllü kuruluşlarımızın da katkıda bulunmaları gerekmektedir. Engelli vatandaşları; özgüveni tam ve donanımlı bireyler olarak yarınlara hazırlamak ve engellilerin önündeki en büyük engelin eğitimsizlik olduğu bilincinden hareketle Afyonkarahisar'da eğitim öğretim çağında olmasına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı okula gidemeyen engelli çocukların devletin imkanları ile okula gitmeleri sağlanmıştır." dedi.

Vali İmga, bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde sürdürülen engellilerin eğitimine ilişkin 'Eğitim Her Engeli Aşar' kampanyasında, Afyonkarahisar'ın en başarılı 18 il arasında yer almayı başardığını söyledi. İmga, hafta boyunca yapılacak etkinliklerde, engelli insanların sorunlarının daha fazla gündeme taşınarak, çözümler üretileceğine yürekten inandığını bildirdi.

Vali İmga, bu vesileyle, Afyonkarahisar genelinde yaşayan engelli vatandaşların bütün sorunlarının çözümü konusunda, devlet olarak yanlarında olduklarını belirterek, engelli vatandaşlara sağlık ve mutluluklar diledi.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tekerlekli Sandalye