Valiye 64 basamak

gülümse_hayata

Üye
Üye
12324160.jpg

Manisa Bedensel Engelliler Derneği üyeleri, kendilerine bilgisayar hediye eden Vali Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret etmek istedi. Engelli üyeler, Güvenç’in ikinci katta bulunan makam odasına 64 basamak çıkarak, 15 dakikada ulaşabildi.

MANİSA Valisi Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret eden Manisa Bedensel Engelliler Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri, merdiven çilesiyle karşılaştı.

Manisa Bedensel Engelliler Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri, kendilerine 20 bilgisayar hediye eden Vali Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret etmek istedi. Ancak, tarihi valilik binasında asansör bulunmaması küçük çaplı bir krize yol açtı.

Bedensel engelli yönetim kurulu üyeleri, 64 basamak çıkarak 15 dakikada ikinci kattaki valilik makamına ulaşabildi. Görevliler de engellilere hayli dik olan merdivenleri aşmaları için yardım etti.

Nefes nefese

Nefes nefese kalan ve Vali Celalettin Güvenç’in makamına ulaşan derneğin yönetim kurulu başkanı Yasemin Yıldız, yönetim kurulu üyeleri Cemal Çalışkan, Ümmühan Burçin, Günnur Türe, Hülya Agun ve Müzehher Sayal’ın ilk talebi valilik binasına bir engelli asansörü yapılması oldu. Vali Güvenç de yaşanan merdiven krizi nedeniyle öncelikle engellilerden özür diledi.

Asansör projesi

Hem kendisinin hem de kendisinden önceki 3 valinin tarihi valililik binasına asansör yaptırmak için proje hazırlattığını belirten Güvenç, “Sadece benim valilik dönemimde hem bina içine hem de dışına asansör konulması için proje yapıldı. Anıtlar kurulu, görüntü kirliliği yaratacağı nedeniyle bina dışına asansöre izin vermedi. İçeriye asansör yapılması projesi ise yine kurul tarafından, binanın tarihi olması nedeniyle kabul edilmedi. Bu konuda çaresiziz” dedi.

Vali Güvenç, 2011 yılı içinde yeni bir asansör projesi çizdirip kurula sunacaklarını açıklarken, “Gerekirse kurul üyelerini davet edip fikirlerini alacağız. Bu duruma çözüm bulmamız gerekiyor” diye konuştu.

Hep o engel

MANİSA’da bedensel engelliler, belediye tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte de, ‘merdiven engeline’ takılmıştı. Bedensel engelli katılımcılar Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ve Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) desteğiyle Kültür Sitesi’ndeki Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen

“Bedensel ve Zihinsel Olgulara Tıbbi ve Psikososyal Yaklaşım” konulu panele katılmak istemiş, fakat merdiven engeliyle karşılaşmıştı. Engelliler, tekerlekli sandalyeleriyle panelin yapılacağı zemin kattaki salona 2 basamaklı merdiven nedeniyle giremeyince, durumu protesto etmişti.

Sadece Dünya Engelliler Günü’nde göstermelik olarak hatırlandığını belirten bazı engelliler, etkinliğe katılmadan ayrılmıştı. Bursa’nın İnegöl ilçesinde de, engelli çocukları rampası olmayan Atatürk Anıtı’na anne ve babaları taşımıştı.

hurriyet.com

Tekerlekli Sandalye