Vasi izni olmadan bakıcı değişikliği mümkün mü?

Rocco84

Üye
Üye
Ileri evre Demans hastası olan annemin bakıcısı benim. Evde bakim aylığını da ben almaktayım. Hastalığından dolayı vasisi olarak atandım. Annemin herhangi bir geliri veya gayrimenkulü yok. Sağlık raporunu da ben çıkardım.

Sorum şudur: Evde bakım aylığı bağlandığı için annemin diğer çocukları anneme hiç bakmadıkları halde sırf bakım parasını alabilmek için annemi zorla kendi evlerine götürmek istiyorlar ve evleri başka şehirde. Ben bakıcısı ve vasisi olduğum halde iznim olmadan annemi zorla alıp götürebilirler mi? Benim iznim olmadan anneme yeni bakıcı degisikligi yapılabilir mi? Böyle bir durumda annemin benim yanımda kalması için ne yapabilirim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kesin bilgim olmamakla birlikte vasi izni olmadan anneni götürmeleri yasal olarak mümkün değil diye biliyorum.

Rocco84

Üye
Üye
Benim evimden zorla çıkarıp götürmeye kalkıştıkları zaman nereye bildirmem gerekiyor? Karakol, bakanlık vs

Hakan.60

Üye
Üye
Olay vuku bulduğun da 155 yeterli.
Sizden alabilmeleri için mahkemeye gitmeleri ve sizden vasiliği kaldırıp kendilerini vasi yapmaları gerekir.böyle bir durumda mahkeme neden ve sonuca gider.tarafları dinler.ve kimi takdir ederese vasiliği ona verir.
Bence Onlara soracağı ilk soru ise "şimdiye kadar neredeydiniz" olur.maas için vasilik istediklerini anlarlar yani.Savcı ve hakimler insan sarrafıdır.
Kısacası sizin izniniz olmadan bırakın evlerine götürmeyi, wc ye dahi götüremezler. (Haklı bir sebeb yok ise)

Rocco84

Üye
Üye
Hakan.60 ve Halil Yılmaz ikinize de çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden ötürü Allah razı olsun sizden.

ahmet34

Üye
Üye
zor iş bunlar.bizim mahalledede eizamier hastası yaslı kadın vardı.bır cocugu bakarken.dıger cocukları bakım gormuyor aç oturtuyorlar dıye mahkemeye vermıslerdı.karısık iş bunlar
yaslıya hastayada rahatlık yok.

Rocco84

Üye
Üye
Bu bakım aylığı engellilere daha iyi bakılsın tüm ihtiyaçları karsilansin diye çıkarıldı ama maalesef bütün kardeşler birbirlerine düştüler. Kimse engelliyi,hastayı düşünmüyor herkes parayı ben alayım derdinde. Engelliye bakması zaten zor birde üstüne laf söz ediyorlar. Demeleri gereken tek şey Allah razı olsun ama onu bile demiyorlar. Sen onun parasını yiyorsun, aç bırakıyorsun, bakmıyorsun gibisinden yalanlar iftiralar atıyorlar.
Tabiki de bazı ailelerde kardeşler bakan kişiye Allah razı olsun, sen çok güzel bakıyorsun bizler senin gibi bakamazdık diyip üstüne de kendileri para gönderiyorlar tüm ihtiyaçları karsilansin diye.

ahmet34

Üye
Üye
aslında para derdine düşselerde çözümü var.aralarında adaletli olsalar sorun kalmaz
eger 2 kardesse 6 ay bırı baksın dıger 6 ay dıgerı baksın.bakan kısı parayı alır
yada 3 kardesse 4 er ay bakan parayı alır.madem sorun para buda çözümü..ama bakıcı 12 ay boyunca para aldıgı ıcın paylasmıyor

Hakan.60

Üye
Üye
Fakat buradaki engellinin rahatsızlığı önem arzediyor.
Bakımı yapılan engellinin rahatsızlığı Alzheimer, şizofreni, demans gibi rahatsızlık ise bi orası bi burası şeklinde sürekli yer değiştirmek o hastaya eziyettir.Bu tarz hastalığı olanlar alıştığı ,bildiği yerlerden farklı biryere nakil edildiğinde hastaya da bakana da ciddi eziyet verir.
Bu sebeble bu tarz hastası olana diğer sorumlularından maddi manevi destek vermesi lazım. Zira bu tarz hastaların bakımı inanın para ile bile çekilecek tarzda değildir.Ahde vefa ile sevgi ile alakalıdır.Para için bakarım diyen hem kendine hemde hastaya sadece eziyet eder. İki tarafada yazık

Rocco84

Üye
Üye
Fakat buradaki engellinin rahatsızlığı önem arzediyor.
Bakımı yapılan engellinin rahatsızlığı Alzheimer, şizofreni, demans gibi rahatsızlık ise bi orası bi burası şeklinde sürekli yer değiştirmek o hastaya eziyettir.Bu tarz hastalığı olanlar alıştığı ,bildiği yerlerden farklı biryere nakil edildiğinde hastaya da bakana da ciddi eziyet verir.
Bu sebeble bu tarz hastası olana diğer sorumlularından maddi manevi destek vermesi lazım. Zira bu tarz hastaların bakımı inanın para ile bile çekilecek tarzda değildir.Ahde vefa ile sevgi ile alakalıdır.Para için bakarım diyen hem kendine hemde hastaya sadece eziyet eder. İki tarafada yazık

Bu rahatsızlıklara sahip hastanız var mı bilmiyorum ama yapılmasi gereken herşeyi yazmışsınız. Keşke bakmakla sorumlu asıl kişiler de sizin kadar mantıklı olabilse. yazdiklarinizin hepsine katılıyorum, durumu çok güzel anlatmışsınız. Psikiyatri doktorları Alzheimer, demans gibi rahatsızlığı olan hastalara bakan kişilere psikolojik tedavi uygulanması gerektiğini söylüyorlar. Ciddi anlamda maddi ve manevi olarak yıpranıyorsun. Dışarıdan tutulan bakıcılar bile bakamıyorlar hemde hatrı sayılır bir meblağ ödenmesine rağmen. Yani sevgi, fedakarlık olmazsa bakamazsın. Bizimkisi, 2-3 saatlik misafirliğe bile gittiğimizde burası bizim evimiz değil hadi evimize gidelim bu gece burada kalamayız gibisinden serzenişte bulunuyor.

Hakan.60

Üye
Üye
:) sizi cok iyi anlıyorum.bu saydığım rahatsızlıklardan anannem vardi.Alzheimer 10sene hem cekti hemde cektirdi.Gerçekten çok zor.
Simdi ise kendim psikolojik rahatsızım.ilaclarla idare eden biriyim.
Benim gibi devlet nezdinde raporlu birisi bile mantıklı düşünüyor ama asıl düşünmesi gerekenler düşünmüyor öylemi?
Sebebi çok açık PARA.
Hastamız ne güzel bakılıyor demiyorlar da paranın peşine düşmüşler.Mantıklı düşünseler o maaşın hastanın bakımına bile yetmeyeceğini bilmeleri gerekiyor.
Vasi si olarak kesinlikle izin vermeyin.Zorla almaya çalışırlarsa onlar icin faturası ağır olur.bu sebeble siz işinize bakın.kolay değil öyle ev basıp vesayet altındaki kişiyi kaçırmak.
Kalın sağlıcakla

BurcuZehra

Üye
Üye
Kaç senedir bakıma muhtaç anneannem 2 sene önce yatağa bağımlı oldu altı bezlenmek zorunda kaldı bunun için bakim parası çıkartıldı daha iyi bakabilmek ihtiyaçlarını karşılayabilmek için. zaten benim annem babam bakıyordu hep ona. ama para isi çıkınca ortalık karıştı ben bakarım diyenler çoğaldı paradan önce bakarım diyen yoktu.gram bakmayan ziyaret etmeyen insanlar annemi iyi bakmamakla itham etti annemin kardeşleri de dahil .para çıkınca ortaya ac gözlüler cogaldi Allah razi olsun diyen olmadı nankör insanlar Rabbim birgün hesabını soracak elbet.yazdıklarınızı okuyunca yazma isteği duydum kusura bakmayın

ASUS_Z00MD cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye