Vasi Tayin Edilen Kısıtlının Seçimlerde Oy Atabilmesi Hakkında

YassaX

Üye
Üye
Evde bakım maaşı için başvurduğumuzda abimin % 80 Ağır Özürlü Psikilojik Sağlık Raporu için Vasi Tayin etmemizi istediler. Mahkemeye başvuru sonucunda özürlünün annesi vasi tayin edildi.Muhtarlıklara asılan listede seçmen kaydı olan kısıtlının, Oy kullanması yasal açıdan bir problem oluşturur mu? Yüksek Seçim Kurulu kararlarına göre kısıtlılar oy kullanamaz diyor ancak Oy pusulası geldiğinde oy kullanabilir mi ? Kullanırsa herhangi bir yaptırımı olur mu ? Ne yapmamız gerekir ?

İskender Durgun

Üye
Üye
Evet kısıtlılar oy kullanamaz ibaresi var Yüksek Seçim Kurulu kararına göre. Ben kendi görüşümü söylemek istiyorum. Yasal olarak bilmiyorum ama BENCE kendi başına oy kullanabiliyorsa, standa girip kendi başına oy kullanabiliyorsa oy kullanabilir anlamına geliyor. Kullanmasında bir sakınca yok bence. Herhalde bu konuda yeni yasa çıkacak vasi tayin edilenler hakkında. Bu seçimde değil öbür seçime kanunlaşacak zaten. BU SADECE BENİM GÖRÜŞÜMDÜR, yasayı tam bilmiyorum....

YassaX

Üye
Üye
Teşekkürler İskender Bey cevabınız için.. Ben de abim kullanabilir diye düşünüyorum. Bağlı bulunduğumuz Muhtara da bir danışmak istiyorum , bir problem yaşamamak için.

Tekerlekli Sandalye