Vasi tayini ve ÖTV İndirimden yararlanarak araç alma?

taygunkaya1903

Üye
Üye
Merhaba,
2014 İtibari ile Engelli indiriminden yararlanarak nasıl araç sahibi ve Vasi tayini olunabilir bunu elimden geldiğimce anlatıyor olacağım,

Dikkat:Bu İşlemler Sadece 18 yaşından büyük engelliler için geçerli,
Bu İşlemler yaklaşık 3 ile 6 ay arası sürmekte olduğunu aktarmak isterim,
Öncelik ile Yapmış olduğumuz başvuruları Anlatıyor olacağım,
Engelli olan kardeşimin vasisi olmak istedim ancak bu vasi tayini aileden 1’den fazla kişide olabiliyor,
Bizler ben annem babam olarak 3 kişi başvuruda bulunduk mahkemeye,
Öncelik ile Gelişiminin takibi sağlandığı hastaneden Engelli olduğuna dair Rapor istedik,
Onlarda bizleri hastaneden almış olduğumuz Rehberlik müdürlüğüne gönderdiler raporun onaylanması adına,
Bizler daha sonra mahkemeye başvuruda bulunduk vasi olmak adına,
Mahkemeye 13/02/2014 tarihin de başvurduktan sonra elimize kağıtlar ulaştı 25/04/2014 tarihin de duruşma olduğuna dair zaten bu işlemler e-devlet şifresi ile de “mahkeme dava dosyası sorgula” kısmından da sorgulaya biliyoruz,
Daha sonrasında Mahkeme gününü beklememiz istendi ancak ortada bir eksik vardı adliyenin söylemediği biz şans eseri mahkeme gününden 1 ay önce adliyeye uğradık bizlere kendilerinin göndereceği devlet hastanesinden ve Emniyete kontrol amaçlı başvurmamız istendi,
Şişli hastanesine başvuruda bulunduk ve 1 hafta sonra bizlere raporun teslimini sağladılar normal şartlarda daha geç verilebilirdi ancak adliyenin hatası nedeni ile acil kağıdı ile işlemleri sağladık hastane kendisi bu arada dosyaları gönderiyor,
Emniyet tarafından da telefon üzerinden arandık birkaç soru soruluyor vasi ile hasta arasında problem var mı diye daha sonra onlarda araştırmasını yapıp adliyeye dosyaları gönderiyor.

Daha sonra mahkeme günü geldi 25/04/2014 mahkemeye girdik ve hakim hangimizin vasi olması gerektiğini sordu normal şartlarda birden fazla kişi vasi olabiliyor ancak araç alırken veya banka işlemlerinde her zaman beraber gitmeleri gerektiği için sadece ben oldum,
Aynı gün aynı dakika mahkeme sonuçlanıyor zaten mahkeme olduğuna dair elimize vasi olduğumuzu anlatan bir tutanak veriliyor ancak bu kağıdın araç için yetkisi yok,
Bizlere sonucun 2 ay sonra alınacağı aktarıldı,
Evet 25/06/2014 tarihinde bu kağıdı teslim aldık ancak bu hiç kolay olmadı mahkemede tanıdık veya bu işlemleri hızlandıracak bir avukat yakınınız olması gerekmektedir,
Bizler haziran ayında her hafta dosyayı sorgulattık işler çok ağır ilerledi dosyanın yazdırılması bilgisayardan çıktının alınıp hakim beye tekrar imzalanması uzun sürüyor dediğim gibi tanıdık önemli,
Daha sonra Bu alacağımız kağıt ile işlemlerin biteceğini düşündük ancak hiç de öyle olmadı,
“araç yetki belgesi” adı altında içeri bir dilekçe verilmesi gerektiği aktarıldı,
Tekrar bir dilekçe hazırladık ve içeriye verdik,
2 hafta içinde şansınız var ise bu belgeyi alabiliyorsunuz,
Bu işlem 1 ayıda bulabilir,
İşlemleri kısaca özetledim atladığım ufak tefek şeyler olabilir ancak işlemler görüldüğü gibi çok zahmetli ve uzun sürüyor,
Araç alırken bir problem olmuyor elinizde vasi olduğunuza dair kağıt ve araç yetki belgesi var ise 2 güne hallediliyor araç bayisi tarafından,
Tabi aracı aldıktan sonra muhtemelen trafiğe gidiliyordu birkaç işlem için şuan ben araç daha almadım seçme aşamasındayım,
Konu hakkında sorularınız olursa seve seve yardımcı olabilirim,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güncel bilgiler için teşekkürler taygunkaya. Bir çok insanın işine yarayacak ve yol gösterecek bilgiler

okatur

Üye
Üye
Allah allah vasi tayini gerekli değil bildiğim kadarıyla engelli üzerine aracı alıp işlemleri yaptırırsın kendinide şöförü olarak göstermen yeterli, benim anlamadığım konu şu vasiliğe ne gerek var engelli h sınıfı ehliyeti yoksa ve alamıyorsa, aracı alır parasıyla, engelli plakasını taktırır, yakınlarıda soyadı tutanların hepsi kullanır, yasamı değişti orası bana meçhul.
neyse bilgi için yinede teşekkürler taygunkaya.

taygunkaya1903

Üye
Üye
Şöyle ki 18 yaşından sonra engelli kişi Engelliden kastımız Zihinsel olarak aktarıyorum sakatlık ayrı bir konu Eğer ki kendi kendine karar veremiyor ise bu işlemlerin yapılması gerekir.Onun Vasisi olmanın nedeni Onun adına banka işlemlerinden tut araç ev alımına kadar karar verebiliyorsun,

Mahkeme işlemleri olmadan yapılması istenir ise 18 yaşından önce satın alma yapılması gerekir aksi taktirde bizim gibi uğraşmak zorunda kalırlar...

okatur

Üye
Üye
tmm anladım çünkü ben ortobedik engelliyim ve kendi adıma araç alıp ailemden birine sürdürebilirim, sizin iş çok zor kardeş neyse kolay gelsin, konu başlığında yada yazıda belirtseniz çok iyi olur herkes anlayamaz zihinsel engelliler için olduğunu...

haqan35

Üye
Üye
Merhaba. Babamın %95 özürlü raporu Devlet Hastanesi tarafından verildi.Benim size sorum; Vasi raporu ile Sulh hukuk mahkemesinden vasilik aldık. Lakin aynı mahkeme Özürlü araç alımını kabul etmedi. Buradan sonra izleyeceğimiz yol nedir? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

ayşecik12

Üye
Üye
Zihinsel ve bedensel engelli vasisi

Merhaba arkadaşlar

Benimde vasilik ile ilgili bir sorum olacaktı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa memnun olurum. Ablamın yüzde yüz engelli raporu var(bedensel ve zihinsel) ve yıllardır annem vasisi ablamın raporu ile indirimli araç almak istiyoruz fakat araştırmalarıma göre ablama bir şey olduğunda ( Allah gecinden versin ) araç miras olarak anne babaya kalıyormuş. Ve ikisinden birinin hakkından vazgeçerek 5 yılın bu şekilde doldurulması gerekliymiş. Burada sormak isteduğim ablamdan sonra araç üzerinde vasisi olduğu için tek söz sahibi annem olamaz mı? Baba olacak adam hayırsızın teki de annenin başını ağrıtmasîndan korkuyoruz.

Şimdiden teşekkürler.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam ayşecik12,

''Burada sormak isteduğim ablamdan sonra araç üzerinde vasisi olduğu için tek söz sahibi annem olamaz mı? Baba olacak adam hayırsızın teki de annenin başını ağrıtmasîndan korkuyoruz.''

Konu tamamen miras hukukuyla ilgili aslında ama ne yazık ki kanun babalık yapmayan babayı yada annelik yapmayan anneyi mirasdan mahrum etmiyor :( ölüm hak, miras helal misali..ancak yine bir avukatla görüşerek bilgi almalısınız bana kalırsa ablanızın vasisi siz olabilirsiniz ama yine de miras farklı bir konu o yüzden sonuçlarının değişeceğini sanmıyorum.

Hakkınızda en hayırlısı neyse o olsun dileklerimle...

mrtizmir

Üye
Üye
Vasi konusunda benimde bir sorum olacak herkes bişey diyo ne yapacağımızı şaşırdık yardımcı olursanız sevinirim..sorum şu..engelli kızımın üzerine 2012 de 0 bir araç aldık..kızım o zaman 17 yaşındaydı verdik istenen evrakları işlem bitti..şimdi bu aracın 5 senesi doldu satmak istiyoruz ama kızımız şimdi 22 yaşında tabi..diyolarki notere gidip satış yapamazsınız çünkü kızınız 18 i geçmiş..bi mahkemeye başvurup..vasi..tayini çıkarmanız gerekiyo o belgeyle kızınız üzerine aldığınız aracı satabilsiniz..bu gerçekten olması gereken bişeymi..eğer gerekli ise hangi mahkemeye hangi evraklarla başvuru yapmamız gerekiyo avukat gerekiyomu yoksa kendimiz başvurabiliyormuyuz..
Birde benzer bi durum daha bugün kızım için altbezi raporu çıkarıp aile hekimine yazdırdım..daha sonrada medikala gidip aldım ama parasını oradan aldığımız faturayla başvuru yapıp 45 gün sonra paramızı alabiliyormuşuz.buda sıkıntı hadi tmm diyelim ama fatura kızımın üzerine olduğu için bizim o yaptığımız ödemeyi almamız içinde vasi kararlı belge olması gerekiyo dendi bunun içinde bilgi verirseniz memnun olurum..iyi akşamlar

ilker53

Üye
Üye
İyi günler.

Bende kısıtlı annem adına vasi tayin edildim.Annemin başka bi bankada belli oranda parası var ve bu paranın bi miktarı ile annemin ulaşım ve temel ihtiyaçlarını gidermek için araç almam gerekli.Nasıl bir dilekçe örneği vemem lazım?Bilgi paylaşabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye