Ve Staj Sigortası, Sigorta Başlangıcı Sayılacak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdiye kadar Staj sigortası emeklilikte başlangıç tarihi sayılmıyordu. Bu konuda sayısız kez TBMM de kanun teklifi getirilmiş, staj mağdurları defaatle kampanyalar başlatarak seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Yılan hikayesine dönen staj sigortasının sigortalılık başlangıç tarihi sayılmasına dair bir yönetmelik 5 Aralık 2017 SALI günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yüzbinlerce insanı ilgilendiren bu durum neredeyse bir ay önce gerçekleşmesine rağmen belliki yapılan değişiklikten kimsenin haberi olmaması nedeniyle neredeyse hiçbir yerde konuya ilişkin bilgi de verilmemiş.

01.09.2018 GÜNCEL
Arkadaşlar konuya dair BİMER'e başvurmuştum. Başvurumun yanıtı şimdi geldi. Yanıtı aşağıya aktarıyorum.

Sayın HALİL YILMAZ,
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1800043485 sayılı başvurunuz 09.01.2018 tarihinde BAĞIMSIZ VE HİZMET AKDİYLE ÇALIŞANLAR TESCİL VE HİZMET DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

3308 sayılı Kanun kapsamında çırak ve stajyer öğrenciler için işverenler tarafından sadece iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası primleri alınmakta olup bu sürelerin yaşlılık aylığı hesabında sigortalılık başlangıç tarihi olarak alınmasına imkan bulunmamaktadır. Ayrıca, sigortalıların 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olduğu süreler için sigortalılık başlangıcı 18 yaşlarını doldurdukları tarih olarak dikkate alındığından bu sürelerin borçlanma kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenleme yapılması halinde dahi sigortalılık başlangıç tarihi olarak dikkate alınmasına imkan bulunmamaktadır.

Talebiniz ile ilgili uygulamalar ancak Kanun değişikliği ile mümkün olabileceğinden ve Kanun değişikliği yetkisi TBMM’nde olduğundan Kurumumuzca yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır.
Bilgilerinize rica ederim.

BU KONUYA DAİR YORUMUM
Gelen cevaptata belirtildiği gibi evet oratada staj sigortalılığının sigorta başlangıcı sayılmasına dair bir yönetmelik çıkartılmış ama bunun SGK tarafından dikkate alınması için TBMM de bir kanun değişikliğininde yapılmasıda gerekiyor. Bu yönetmelik kanun değişikliğinin ön hazırlığı olmalı.
Ayrıca bakınız: Genelge ve Yönerge: Normlar hiyerarşisinde yönetmelikten sonra genelge, genelgeden sonra ise son olarak yönergeler gelmektedir. Genelge ve Yönergeler Anayasada düzenlenmemiştir.

staj-sigortası-emeklilik.jpg

Resmi gazete için tıklayın: 4.1.2018 tarihli Resmi Gazete

5 Aralık 2017 SALI Resmî Gazete Sayı : 30261
YÖNETMELİK
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından:
SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan “Resmî meslek ve sanat okulları ile yetkili resmî makamların izniyle kurulan meslek veya sanat okullarında ve” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

a) Birinci fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.”
b) İkinci fıkranın (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“b) (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, göreve başladıkları veya okullarında öğretime başladıkları tarihten, kendi hesabına okumakta iken Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı hesabına okumaya başlayanların, bu Kurumlar adına okumaya başladıkları tarihten itibaren on beş gün içinde,”
c) Üçüncü fıkraya aşağıdaki bent eklenmiştir.
“f) Kanunun ek 15 inci maddesi kapsamındaki güvenlik korucularının bildirimi valiliklerce çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde,”
ç) Altıncı fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(6) Hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendine tabi olanların bildirimleri Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitim gördükleri okullar, yüksek öğretim kurumları, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler için projenin yürütüldüğü kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör kuruluşları ve üniversitelerce yapılır.”

MADDE 6
– Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:
a) Dördüncü fıkranın (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendine tabi olanların sigortalılığı mesleki ve teknik eğitimin, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitiminin, stajın veya bursun bittiği tarihten itibaren sona erer ve bu tarih Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitim gördükleri okullar, yüksek öğretim kurumları, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler için projenin yürütüldüğü kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör kuruluşları ve üniversitelerce,”

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi gerçekten sayılacakmı benim iş kurdan halk egitimde kursa gitmiştim 20 gün sedef kursuna iş kazası ve meslek hastalıgı sigortası yapılmıştı şimdi benki sayılıyormu??*

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
Böyle bişey yokmuş halil abi sgk yi aradim balon haber

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu ben yukarıda "Resmi gazetede yayınalanan yönetmeliği" aktarıyorum siz balon haber diyorsunuz. Bu haberi ben uydurmadım yönetmelik öyle diyor. :) Okur yazarlığınız varsa anlarsınız zaten mevzuyu.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi gerçekten sayılacakmı benim iş kurdan halk egitimde kursa gitmiştim 20 gün sedef kursuna iş kazası ve meslek hastalıgı sigortası yapılmıştı şimdi benki sayılıyormu??*

170 i aradım öyle bişey yok dedi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlar Halil bey yukarıda resmi gazete yayınlanmış bir bilgiyi paylaşmıştır. Buna asılsız haber denemez tarih belli konu belli asılsız diyen kurum yetkililerinin tabiri caizse gözlerine sokmak lazım bu bilgiyi insanları başlarından savmak için asılsız deyip geçiştiriyorlar.

kavalemrah

Üye
Üye
Arkadaşlar Halil bey yukarıda resmi gazete yayınlanmış bir bilgiyi paylaşmıştır. Buna asılsız haber denemez tarih belli konu belli asılsız diyen kurum yetkililerinin tabiri caizse gözlerine sokmak lazım bu bilgiyi insanları başlarından savmak için asılsız deyip geçiştiriyorlar.
Gulumse abla ne yapmamiz lazim ozaman bu cok onemli birsey yol gosterin bu kanundan nasil yararlana biliriz avukatmi tutcaz

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bana kalırsa avukatlık bir durum yok Halil bey in paylaştığı bu bilgi en kısa zamanda kurum bilgisi dahilindede olacaktır. Biraz bekleyip yeniden sorgulayın bence

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya dair teyit almak adına bilgi edinme kapsamında BİMER e başvuruda bulundum. Burada yazılan şey baştan beri söylediğimiz gibi resmi gazetede yayınlanan yönetmelik. Kişilerin değil yönetmeliklerin, yasaların dediği geçerlidir.

kavalemrah

Üye
Üye

kavalemrah

Üye
Üye
Konuya dair teyit almak adına bilgi edinme kapsamında BİMER e başvuruda bulundum. Burada yazılan şey baştan beri söylediğimiz gibi resmi gazetede yayınlanan yönetmelik. Kişilerin değil yönetmeliklerin, yasaların dediği geçerlidir.
Yani halil abi kanun gecerlimi bizimi yiyiyolar sgk kurumu

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar BİMER e yaptığım başvurunun yanıtı geldi. İlk konuya gelen yanıtı ekledim.

Inegol

Üye
Üye
Emin olmadan netlesmeden( konu zaten medyada çıkıp yer yerinden oynardı binlerce kişi bekliyor)

Lütfen paylaşmayın böyle konuları insanları umutlandirmaya hakkininiz yok.bakin sizden duydum en az 10 kişiyle paylaştım herkes havalara uçuyor emekli olucam sevinci.
Ama bi bakıyorsun cacık haber

knckl

Üye
Üye
Staj sigortası başlangıç sayılmıyor

42e3193b74c43eee94ffca9039afa0a6.jpg
çıraklık staj sigortası

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye