Vergi indirim belgesinde hastanelerin verdiği rapor geçerlidir

salvodor

Üye
Üye
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmak isteyen engelliler için Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’nca onaylanmış engelli olunduğuna dair rapor istiyorlar. VERGİ İNDİRİM BELGESİ diye anılan bu rapor nasıl alınmaktadır.

vergi-indirimi-hastane-rapor.jpg

Vergi indirim belgesi almak için başvuru yapılan tarihte sigortalı bir işte çalışıyor olmak gereklidir. Çalışılmakta olunan iş yerinden alınacak “HİZMET BELGESİ” İLE defterdarlıklara, defterdarlık bulunmayan yerlerde Maliye’nin ilgili birimlerine baş vuru yapılır Daha önceden alınmış “RAPOR” varsa bu rapor da eklenir. Şayet önceden alınmış sağlık kurulu raporu yoksa defterdarlık başvuru sahibini yetkili hastaneye sevk eder. Hastanenin raporu alındıktan sonra defterdarlık bu raporu Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’na gönderir.Merkez Sağlık Kurulu her ne hikmetse gelen raporların oranlarını düşürür.Örnek olarak yüzde 55 engelli olarak gelen rapor yüzde 35’e yüzde 48 olarak gelen rapor yüzde 30’a düşürülür. Merkez Sağlık Kurulu’na engelli hakkını kazanmış olarak gelen engelli bir anda engellilik hakkını kaybeder duruma getirilir.Dolaysıyla hem erken emeklilik hakkını kaybeder hemde engellilere tanınan belediye otobüslerine bedava binme hakkını hemde engellilere tanınan diğer hakları bir anda kaybeder.

MAHKEMEYE DAVA BUNDAN DOLAYI AÇILDI

Engelli olduğu için yetkili hastaneye baş vuru yapan ve hastaneden yüzde 43 oranında engelli raporu alan engelli vatandaşımız “VERGİ İNDİRİM BELGESİ” almak için defterdarlığa müracaat eder.

Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık kurulu vatandaşın yüzde 43 olan raporunu yüzde 35’e düşürür. Bunun sonucunda vergi indirim belgesi alamaz ve erken emeklilik hakkından faydalanamaz. Bu sonuçtan sonra engelli hakkını kaybeden sigortalı “VERGİ MAHKEMESİNE” dava açar.

MAHKEME HASTANELERİN VERDİĞİ RAPOR GEÇERLİDİR DEDİ

Mahkemenin kararına göre,”ilgili yönetmelik hükmünden de anlaşılacağı gibi özür oranının yüzde olarak belirleme yetkisi yönetmelik eki listede sayılan sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili olan sağlık kuruluşlarına tanınmış, sağlık raporlarında yer alan sakatlık bulgularına göre sakatlık oranının yüzde olarak belirleme konusunda Merkez Sağlık Kurulu’na her hangi bir yetki tanınmamıştır”

DAVA NASIL AÇILIR

Danıştay ve Vergi Mahkemelerine göre dava açan kazanır. Peki davayı nasıl açacaksınız. Bunun için başvurunuza ret cevabı verilmesi gerekir. Ret kararının elinize ulaşmasından itibaren en geç otuz gün içinde vergi mahkemesine dava açmanız gerekir. Bu süre otuz gündür otuz gün içinde dava açılmazsa dava düşer ve hakkınız ölür.Daha önce ret kararı verilmiş yani engellilik oranı düşürülmüş olanlar otuz gün içinde Vergi Mahkemelerine dava açmadıkları için dava açma süresini geçirmiş olduklarından artık dava açamazlar.Bu durumda olanlar SGK’NIN bu konuda yeni bir genelge yayımlamasını bekleyecekler

Moderatörün son düzenlenenleri:

hasarlı

Üye
Üye
salvador bey dava açamak için raporun geliş zamanının önemi varmıdır son heyet raporum ankara mrkz sağlık kurulundan 13.01.2012 de geldi
yani sürekli raporuma geçici indirim olarak o tarihte geldi.birde oranım hastanenin kinin üzerinde ama geçici.yukarıda bahsedilen indirim hakkı alamayan lar.banimki geçici aynı hak benim içinde geçerlimidir.mahkeme 3 adet raporum olduğu halde başka rapor istetirmi saygılarımla

hasarlı

Üye
Üye
ayrıca ben 15 yıl 3600 günden sürekli hastane raporuna karşılık sağlık kurulu kontrol muayeneli emekliyim buna göre yardımcı olursan sevinirim

ghan34

Üye
Üye
lösemi hastasıyım yüzde 70 sürekli özürlü raporum var 2012 aldım şuan kontrol şehri olmak kaydıyla malulen emekligi oldum kontrolde sgk çalış derse elimde özürlü raporla işe girip vergi indirimi alabilirmiyim 2012 almış oldugum özürlü raporla sürekli veya sgk ne zaman emekli olurum sorgulama yapıyorum maluliyet varmı diyor evet diyorum 2016 emekli 1995 sigorta girişim var 2426 günüm var yaş ve yıl yok diyor 3600 günle emekli diyor sorgulama acama doğru bu şablon yardımcı olurmusunuz

İsen Buga

Üye
Üye
Noktalama işaretleri ile yazım kurallarına uygun yazılsa iyi olur. Cevap vermek için mesajınızı birkaç kez okumak zorunda kalıyorum:

1. Şayet ki SGK oranınız düştü diye malül emekliliğiniz iptal ederse; işe girer çalışırsanız, vergi indiriminden faydalanmak için, elinizdeki raporu verirseniz yeterli olur.
2. 1995 de işe girem bir SSK.lı 3600 gün prim yatırması ve 15 yıl geçmesi halinde emekli olur. Ancak rapor yinede her yıl kontrol şerhli ise birşey değişmeyecektir.

sego_16

Üye
Üye
slm raporum var %40 2 ay oldu raporu alalı şu anda işsiz olduğum için defterdarlığa bildiremedim ve vergi indirimi alamadım duyduğuma göre raporu yeni olanlara vergi indirimi müracaatında yeniden heyete gircen mi diye soruluyormuş onun için raporum 40 ve sınırda düşürülürmü son duyumlara göre düşürme kalktı ne önerirsiniz elimdeki raporla müracaat etsem alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Forumda dolaşırken mesajı yeni fark ettim. Üzerinden baya geçmiş ama ben yinede cevaplayayım. 2 aylık rapor hatta 1 yıllık rapor bile yeni sayılır. O raporla başvurabilirsiniz.

by_handsome25

Üye
Üye
vergi indiri alıp almadığımızı nasıl öğreneceğiz peki?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi için başvurdaysan sonuç çalıştığın işyerine gelir.

ural25

Üye
Üye
vergi indiriminde hastanelerin verdiği rapor geçerlidir..DANISTAY kararı var mı bir arkadaşımıza gerekli.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye