Vergi indirimi alabilir miyim?

Türker Demir

Üye
Üye
Merhaba Halil Bey,

3 Ocak 2010 yılında kaza geçirdim. Arabanın kabutu söför kısmının olduğu taraftan içeriye geldi ve bende gözümü vurmuşum arabanın kabutuna. Kazadan sonra gözüme aldığım darbe yüzünden bende çift görme başladı. İki kez Ankara Sincan Devlet Hastanesinde ameliyat oldum, geçmedi. Daha sonra İstanbul Şişli Memorial'da iyi bir Oküloplasti göz uzmanı buldum. Ameliyat oldum ve yine gözümde ki çift görme geçmedi.

Gerçek usul vergilendirme sistemine tabiyim. Yıllık kazancım 50000 TL üzerinde olduğu için %35 oranında vergi ödüyorum ama gerçekten bana dokunuyor.. Sakatlık raporu almak için forumda yapılması gereken adımları okudum ancak konu biraz karmaşık geldi bana. İlk önce dilekçe mi verilecek defterdarlığa, yoksa ilk olarak sağlık raporumu almak gerekli ? Gözümün biri sağlam diğeri ise darbeden dolayı aşağıya kaydı (doktorun biride ileri gelmiş dedi) ve haliyle iki göz bir yere odaklanmıyor ve haliyle de çift görmem var. Bu durum üç ameliyattan sonra da zor düzelecek gibi.. Gözün altında ki kaslar sıkışmış denildi.. Gözüm düzelecek gibi değil bari cebimden daha az para çıksın, her ay bir iki garip sevindiriyim tesellisi o olsun istiyorum. Bu tür durumlarda yüzde kaç sakatlık indirimi alınabilir acaba?

Sorularımı cevaplandırır ve beni yönlendirirseniz çok sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı cetvelinde cift görmeye dair verilecek orana rastlayamadım. Sanırım hastalığın derecesine göre oran veriliyor.
Kimlerin vergi indirimi alacağına dair;
Sakatlık indirimine hak kazanan;
- Ücretli hizmet erbabı,
- Serbest meslek erbabı,
-Ailesinde bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan,
Ücretli hizmet erbabı,
Serbest meslek erbabı,
- Basit Usulde vergilendirilenler, yararlanacaklardır.

sayra

Üye
Üye
mrb size bir sorum olacaktı.ankaradan vergi indirimi %54 sonucu rapordaki oranla aynı hayırlısıyla bugün 05.10.2012 geldi.gelen yazıda; Adı geçenin ücretinin vergilendirilmesinde rapor tarihi olan 28.06.2012 itibaren 193 sayılı gelir vergisi kanununun 4842 sayılı kanunla değişik 31. maddesinde yer alan 3.derece sakatlar için uygulanan sakatlık indiriminden yararlandırılması gerekmektedir.diye yazıyor.buna göre benim yalnızca ekim maaşınamı yansır yoksa rapor tarihinden buyana aylar hesaplanıp muhasebe tarafından ekim maaşında geçmiş aylarıda alabilirmiyim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Vergi indirim hakkınız hayırlı olsun. Eski yıllarda rapor tarihinden itibaren toplu olarak geçmiş aylara ait vergi indirimleri hesaplanarak yatırılıyormuş ama artık vergi indirim hakkınızı aldığınız tarihten itibariyle maaşınıza yansıyor olacaktır. Ekim ayı maaşınızda değişiklik olacaktır daha önce ki aylara ilişkin vergi indiriminden faydalanmanız (hakkınızı 05.10.2012 de aldığınız düşünülerek ) mümkün değil.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelen cevapta "Adı geçenin ücretinin vergilendirilmesinde rapor tarihi olan 28.06.2012 itibaren" diyorya. Dolayısıyla o tarihten itibaren alırsınız.

sayra

Üye
Üye
mrb size bir sorum olacaktı.ankaradan vergi indirimi %54 sonucu rapordaki oranla aynı hayırlısıyla bugün geldi.gelen yazıda adı geçenin ücretinin vergilendirilmesinde rapor tarihi olan 28.06.2012 itibaren 193 sayılı gelir vergisi kanununun 4842 sayılı kanunla değişik 31. maddesinde yer alan 3.derece sakatlar için uygulanan sakatlık indiriminden yararlandırılması gerekmektedir.buna göre benim yalnızca ekim maaşınamı yansır yoksa rapor tarihinden buyana hesaplanıp muhasebe tarafından ekim maaşında geçmiş aylarıda alabilirmiyim

sayra

Üye
Üye
teşekkür ederim aynen öyle yazıyor.yani 28.06.2012 den bugüne kadar muhasebeden hesaplanıp ekim maaşına yansıyacak anlamı çıkıyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Aynen öyle anlaşılıyor ve öyle olması gerekiyor diye bekliyor insan ama uygulamada maalesef o şekilde gerçekleşmiyor. Bu yüzden siz yine de sadece ekim maaşınız artacak diye düşünün gönül ister ki hepsi yani denildiği gibi yatırılsın rapor tarihinden itibaren :) siz en kötüye hazırlanın diğeri sürpriz olsun olur mu?

alakasi

Üye
Üye
türker kardeş tek gözü hiç görmeyene 32 verilmekte sizinki baya zor fakat başka rahatsızlıkta varsa onlarda rapora etkili olur enaz 40 rapor almalısınız defterdarlıga baş vurup ver gi indirimi için hastaneye sevk almanız gerekli kısmetse olur allah kolaylık versin

Tekerlekli Sandalye