Vergi indirimi alarak emekli olursam ne kadar maaş alırım?

merhaba ben %45 engelli olarak çalışıyorum doğum tarihim 1978 ve 1996 yılından itibaren sigortalıyım hizmet dökümüm pirim gün sayım 4900 kazanç 73,711.26 gözüküyor vergi indiriminden emekli olursam ne kadar maaş alırım malulen emeklilikle arasında fark varmı ve hangisi avantajlı örneğin normal emeklilikte 1000 tl vergi indiriminden emekli olursam ne kadar alırım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Normal yollardan emekli olmakla engelli emekliliğinden emekli olmak arasında maaş açısından bir fark yok. Vergi indirimi emeklilikte alınan / alınacak maaşı etkilemez.

Daha önce duyduğuma göre normal emekli 1000 tl alıyorsa engelli %75 veya 80 ni alıyor 750, 800 tl civarı ben böyle biliyorum, maaş farkı yok diyorsun halil bey o zaman benim pirim günüm ve yılım doldu ne kadar beklersem zarar yani.

normal emekli 1000 lira alıyorsa sende 1000 lira alırsın. Prim ve yıl konusunda aynı mısınız? hayır..

Gerekçe neden aynı değil anlatayım uzun hikaye ama ben özet vereyim sen yine araştır olur mu?

2003 den önce altın dönem: ne akdar çok prim yatarsa o kadar çok maaş bağlanır.
2003-2008 arası gümüş dönem: ne kadar çok prim yatarsa o kadar az maaş bağlanır.
2008 sonrası bakır dönem: ne kadar çok prim o kadar daha az maaş...

Amaç işsizleri azaltmak: Emekliliği gelenleri işten çıkarmak emekli etmek. İşsizlik ekonomide büyük sorun yaratıyor vs derler.

Demek istediğim şu: bir engelli A yılı geçmesi ve B primler kadar yatırılması halinde emekli olur. A yılı gelmeden B primler dolar. Hesaplarsanız emeklilik için primler az yıl uzundur farkına varırsınız.

B primleri ödemeye devam ettikçe yukarıda belirttiğim gibi maaş düşer. hatta asgari ücretli birinden bile daha az emekli maaşı bile alırsınız..
Daha geniş izah yapmadığım için üzgünüm, sadece özet verdim: Araştırmaları o yönde değerlendir eğer yanlışım varsa buraya yazmanızı rica edeceğim.

Bunu önlemek için ya asgari ücret ile yetinmek yada 2500 üstünde maaşın bağlanamsı gerekiyor.

Bir arkadasın emekliligi gekmiş,prim gün yaş tamam. Alacagı maaş tahminen biliyor şımdi bize soruyor:gerek yok ama askerlik günlerimi tavan ücretten ödesem emeklilik maasıma gözle görülür bir artıs saglarmı.? Sorusu bu cevaplayacaklara şimdiden teşekkürler..

Maaş neye göre yatmış ise ona göre ayar çekmek gerekiyor. tavan ücretten yatırmak her zaman karlı ancak hesaplara bakarak bu tavan ücretin bir etkisi veya alacağı emekliliğe yeterli olacak mı? Bunu incelemek bilmek bilmek gerek.

06.08.1994-05.08.1997 arasında çalışmaya başlayanlardan ve 3. derece raporlulardan 17 yıl, 3920 gün isteniyor 1996 yılında çalışmaya başladım pirim günüm 4900 var demek istediğiniz 5600 günü doldurursam maaş farkı olmaz 4900 olursam düşük olur.

Şu an benim 3.derece raporda olan şartlar 17 yıl ve pirim günüm doldu emekli olursam normal emeklinin aldığı ücreti alabilirim ben bunu net olarak öğrenmek istiyorum bir ssk görevlisi engelli emeklisi daha düşük alır dedi çünkü. Bu arada sizlerede çok teşekkür ederim sorduğumuz soruları cevaplayıp yardımcı olduğunuz için.

Vergi indiriminden emekli maasi ne kadar olur 3 derece den vergi indiriminden yararlaniyorum bir kamu kuruluşunda isci statüsünde çalışmaktayım 6106 gün pirimim var 367 .000 tl vergi matrah var primler tavandan yatiyor

SM-N9005 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Geri