Vergi indirimi alırsam?

gezgin4111

Üye
Üye
vergi indirimi alındığında 7200 prim gününü doldurunca
9000 iş günü çalışmış gibi emekli olma hakkına sahipmidir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sorudan hiç bir şey anlaşılmıyor. Engelli emekliliği mensubu olduğunuz sosyal güvenlik kurumu ve sakatlık oranına göre değişir. Tek kriter vergi indirimi almak değil.

messi

Üye
Üye
Evet vergi indirimi ile kademeli erken emekli olan birisi normal çalışanlar gibi emekli olur
Yani eğer Ssk başlangıcın Yasin pirimi n sağlıklı bir bireyin emekli kriterleri gibiymek
Vergi indirimin varsa o birey gibi emekli olursunuz

sevtun

Üye
Üye
Peki bu vergi indiriminden ben ve eşimde yararlanabilir mi?
Kiracıyım doğalgaz faturası benim adıma diğerleri ev sahibinin adına geliyor.
Bu fatura indiriminden nasıl yararlanırım?
Özürlü raporum %90 ağır özürlü süresiz.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Fatura indirimi diye bir şey yok. Vergi indirimi çalışan engelliler için geçerli. Birde bakmakla yükümlü özürlü kişisi olanlar için.

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz kızım %92 engelli ben özel sektöre asgari ücretle çalışmaktayım kızımın raporu ile vergi indirimine başvurabilirmiyim ve maaşıma ne kadar etki eder

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Evet başvurabilirsiniz. Maaşınıza yansıması 100 tl civarı bişey olur.

gececi01

Üye
Üye
ancak ben 2 yıl önceki başvurumda buna gerek olmadığını zaten asgari geçim indirimden 100 tl alığımı söylediler

şimdi çocuğumun raporu ile yapacağım başvurudaki maaşıma yansıyacak olan 100 tl ile asgari geçim indirimden aldığım 5 çocuk için olan 125 tl aynı şeymidir yoksa ben kandırıldımmı veya ilgisizmi davrandılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır hayır AGİ (asgari geçim indirimi) başka şey vergi indirimi başka şey. AGİ harici birde vergi indirimi alacaksınız siz.

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz herşey için teşekkür ederim siteyi ve sizi hergün takip etmekteyim

gececi01

Üye
Üye
Hayır hayır AGİ (asgari geçim indirimi) başka şey vergi indirimi başka şey. AGİ harici birde vergi indirimi alacaksınız siz.

sayın halil yılmaz bugün başvuru yaptım ancak defterdarlıktaki memur benim zaten agi aldığımı kızımdan ise sadece 30 tl gibi birşey çıkacağını söyledi sizin deyiminiz 100 tl acaba memurmu iyi bilmiyor yoksa sizdemi yanlışlık var herhalukarda çokda önemli bir şey değil ama zaruri olarak 100 tl hakediyorsak neden başvurmayalım ben yinede evrak listesini aldım 10 gün içinde başvuruyu tamamlayacağım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Memur sallamış. Siz başvuruyu yapmışsınız. Maaşınıza yansıyınca yansıyan tutarı konu altına yazınız lütfen.

viranesinan78

Üye
Üye
halil bey benim yüzde 70 raporum var 22 mart 2013 de işe başladım nisan 2013 de vergi indirimi için başvurdum memur maaşım 1716 tl vergi indirimi maaşıma kaç lira olarak yansır birde vergi indirimi işleme konuluncamı başlar başvurduğumuz tarihten itibaren toplu para alırmıyız teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Başvurunuzun kabul edildiği ayı takip eden ay maaşınıza yansır.

14 bolu

Üye
Üye
selam halıl bey oyle dıyonuz ısyerım de bana agı m 110 tl den 71 tl ye cektı2 derece sadece 23 tl fark ettı

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz bu konuyu inceler anlayabileceğimiz dile çevirirseniz sevinirim bimer aracılığı ile aile politikalar bakanlığına bilgi edinme amaçlı e-mail attım e-mailimde şunu belirttim sgk lıyım kızım %92 engelli asgari ücret alıyorum 7 kişiyiz 805 tl yi 7 ye böldüğünüzde 115 tl ortalama 255 tl nin altında kaldığı için 2022 maaşı alabilirmiyim dedim.
sitede bazı yerlerde aldığım bilgiler kimisi alabilir kimisi belki kimi alamaz dedi ancak başbakanlık tan gelen cevap aşağıda ama anlayamadım lütfen türkçeye çevirirmisiniz

BİMER’ e 05.01.2014 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.

2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanunun 2 Maddesinde ; 65 yaşını doldurmamış olmasının yanı sıra;

a) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde engelli olduklarını ilgili mevzuatı çerçevesinde alınacak sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran Türk vatandaşı engellilerden; sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar veya nafaka bağlanmış ya da nafaka bağlanması mümkün olanlar hariç olmak üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilenlere muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe (4.860) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda,

b) İlgili mevzuatı çerçevesinde alınacak sağlık kurulu raporu ile engelli olduklarını kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve talebine rağmen Türkiye İş Kurumu tarafından işe yerleştirilememiş olan Türk vatandaşlarından; sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar veya nafaka bağlanmış ya da nafaka bağlanması mümkün olanlar hariç olmak üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilenlere muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe (3.240) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda, aylık bağlanır.

Nafaka bağlanan veya nafaka bağlanması mümkün olanlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun gelir veya aylık hakkından yararlanan durumunda ya da uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışan durumunda kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan engelli çocuklar hariç olmak kaydıyla; Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamamış ve ilgili mevzuatı çerçevesinde alınacak sağlık kurulu raporu ile engelli oldukları kanıtlanmış durumundaki engelli yakınlarının bakımını üstlenen Türk vatandaşlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden daha az olan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilenlere muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe ve bakım ilişkisini fiilen gerçekleştirmeleri kaydıyla, (3.240) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır.

Birinci fıkranın (a) ve (b) bentleri kapsamına giren engellilerden veya ikinci fıkra gereğince aylık bağlanacak engelli yakınlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ( 01.01.2014 - 30.06.2014 tarihleri arasında 255,22.-TL ) ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz.’’ Denilmektedir.

Bu nedenle , yukarıdaki şartları taşımanız halinde , 2022 sayılı kanuna göre aylık talebiniz ile ilgili olarak ikametgahınızın bulunduğu İl / İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz halinde talebiniz değerlendirilecektir.

Bilgilerinize rica ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelir kriteri açısından uygun olduğunuz gözüküyor. Kızınız için 2022 maaşı alabilirsiniz. Başvurup şansınızı deneyin...

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz şansmı yoksa yukarıdaki başbakanlık cevabına göre alabilirmiyim eğer yasaya göre alabiliyor alabilme hususunda şans diliyorsanız teşekkürler yok eğer yasada alamayacak madde kanun varda şansımın yaver gidip alabileceğim hususundamı şans diliyorsunuz.şartlarımın çok uygun olduğuna ben zaten katiyen eminim sadece sgk lı olmam kafa kurcalıyor daha net bir cevap mümkünmü acaba

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz az önce yeni bir şey öğrendim daha önce sosyal yardımlaşmaya internet üzerinden çocuklarım için şartlı eğitim ve genel sağlık sigortasına başvurdum bugün sonuçlandı ancak tuhaf bir cevap var şartlı eğitime şartlarımın uygunluğundan dolayı kabul etmiş ancak gss için kişi babasının sgk sından faydalanabilir diyor babam öldü ben %40 engelliyim raporumu daha önceden almışlardı babam öldü ancak 2 ci hanımı yaşadığından maaşı ve sgk sı devam etmekde acaba ben babamın sigortasındanmı faydalanacağım diyelimki faydalandım babamın maaşınıda alabilirmiyim ve çocuklarımda benim gibi babamın sgk sından faydalanabilecekmi teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon soruyu anlayamadım. Siz zaten SSK lı olarak çalışmıyormusunuz?

Tekerlekli Sandalye