Vergi indirimi almış olmam malulen emeklilik başvurusu yaparken sorun çıkarır mı.?

2011 nisanda vergi indirimi aldım temmuz gibi günüm doluyor malulen emeklilik başvurusu yapmak istiyorum,vergi indirimi almış olmam malulen emeklilik başvurusunda sorun olur mu?

Malulen emeklilik için gereken şartları taşıyorsanız daha öncesinde alınan vergi indiriminin bi önemi yok...

rahatsız etmiş olmazsam bir soru daha sormak istiyorum;benimle aynı hastalıktan bir abi 2001 yılında malulen emekli olmuş 2 yıl sonra maaşını kesmişler ankaraya kontrol muayenesine çağırmışlar git-gel tam 3 yıl sürmüş tekrar bağlatması tabi 3 yıl sonunda 3 yıllık toplu maaş almış ama dediğim olay 2003 te gerçekleşmiş acaba halen kontrol muayenesi var mı varsa gerçekten 3 yıl gibi uzun sürüyor mu?

Kontrol muayenesi, sigortalının malüliyet halinin devam edip etmediğinin veya hastalığının ağırlaşarak başka birinin bakımına muhtaç duruma girip girmediğinin tespiti için yapılan sağlık kurulu muayenesidir. Kontrol muayenesini sigortalı isteyebileceği gibi Kurum da her zaman sigortalıyı kontrol muayenesine tabi tutabilir.

anladım da aklıma takılan kontrol muyaenesi 2-3 yıl sürer mi? çünkü sonuçta malulen emekli olan çalışmadığı için bu zaman zarfında nasıl geçinir ki?

Selam Halil Bey ve arkadaşlar benimde bir sorum olacaktı malulen emeklilikle erken emeklilik aynı şeymi.? Eğer ikisi farklı farklı emeklilik türü ise her ikisinde demi vergi indirimine başvurmak gerekiyor. Örneğin ben engelli ve çalışmayan birisiyim rapor sonucumu bekliyorum eğer raporum uygun olursa mağlulen emekliğe başvurduğumda vergi indirimine başvurmak zorundamıyım ssk başlangıcım 2008 öncesi şimdiden tşkkürler.

Basit kelime ile sağlam işe girip kaza yada hastalık ile çalışamayacak kadar sakat duruma düşenler MALÜL emekli olur. Malül emeklilikte koşul 10 yıl çalışma süreci ve 1800 gün prim olmalı.

Engell emeklilikte ise işe başlarken sağlam olabilirsiniz sakat olabilirsiniz ne önemli koşul: vergi indiriminden faydalanabilmek.

faal çalışma hayatın yoksa vergi indirimi alamazsın.
biryerde çalışmıyorsan vergi indiriminden faydalanmaya başvuramazsın...
bir yerde çalışmıyorsan malül emekliliğe de başvuramazsın.
bir yerde çalışmıyorsanda hem malül emekli hem engelli emekli olamazsın.

teşekkürler cevabınız için. Bu durumda kendimizi biryerde çalışıyor göstermek gerekecek o zaman.illaki dalavere yapmak gerekiyor çalışamaz durumdaki insanı çalışıyor göstermek .Yasa koyucularda biliyodur ama neden düzenleme yapmazlar anlamam.

Şunu demek istiyorum kişi engelli raporu almış hastahaneden engellilik oranıda uygun ise yüzde olarak ,neden vergi dairesi ile uğraştırırlar
sonuçta bu raporu Sgk nın sağlık kuruluda incelemiyormu kişinin engelli oranını SGK da onaylarsa yüzde oranına göre vergi indirimi otomatik olarak uygulanamazmı. Kendini biryerde çalışıyor göster sonra vergi dairesine git onlar hastahaneye yollasın raporun Ankara ya gitsin 3-5 ay zaman geçsin oranını kırpsınlar vs.vs. bilmem dediğim gibi olurmu yada anlatabildimmi bilmiyorum

Anlatamadın..
SGK ile Maliyeyi karıştırmışsın.
Maliye senin sakat olduğunu ne bilsin?
MAliye eğer sakatlığınız varsa gelin Ankaraya çayımızı için görelim sizi demiyor: Defterdarlığa bir uğra durumunu bildir diyor.
SGK ise hastalığına bakar maaş bağlamaz.
Ayrıca SGK niye maliyeye cumhurbaşkanına, Diğer bakanlıklara senin sakat olduğunu ilan etsin? Siz nereye ne amaçla dilekçe verirseniz ona bakar gerisi ilgilendirmez.

Anlatabildim mi?

Bir işte çalışıyor gösterilmek için neden uğraşıyorsun? Sadece maaş almak için mi? Cebinizden çıkan parayı cebinize sokmak için mi? Ben hakikaden anlamadım. 20 yıl boyunca devlete ödeme yap yarın yaşayıp yaşamayacağını ne bileyim..

sayın isen buga malülen emeklilige basvurduk ama onaylanmadı o zaman kazanmış oldugumuz vergi indirim hakkımızdamı iptal oluyor

Geri