Vergi indirimi başvurusu (kendim ve çocuğum için)

vtekin

Üye
Üye
İyi günler;
Eğer konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Ağır engelli bir çocuğum var şuan 14 yaşında, 5 yaşından beri yıllık yada 2 yıl süreli rapor aldık. Babaların çocuğu üzerinden vergi indirimi alabildiğini yeni öğrendim. geriye dönük vergi indirimi alabilir miyim? Alabilirsem nasıl başvuru yapmalıyım.
İşitme ağırlıklı yeni %41 oranında engelli raporu aldım (%31 işitme+ %14 fizik). bu raporla e-devlet üzerinden vergi indirimine başvurdum. bu rapor ile emeklilik başvurusu yapabilir miyim? sigortalılık süresi 20 yıl, prim günü 7000 gün.

cabatay

Üye
Üye
Merhaba, @vtekin emeklilik şartları sigorta başlangıç tarihine göre değişiyor. Sizin sigorta başlangıç tarihiniz nedir?

İsen Buga

Üye
Üye
İyi günler;
Eğer konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Ağır engelli bir çocuğum var şuan 14 yaşında, 5 yaşından beri yıllık yada 2 yıl süreli rapor aldık. Babaların çocuğu üzerinden vergi indirimi alabildiğini yeni öğrendim. geriye dönük vergi indirimi alabilir miyim? Alabilirsem nasıl başvuru yapmalıyım.
İşitme ağırlıklı yeni %41 oranında engelli raporu aldım (%31 işitme+ %14 fizik). bu raporla e-devlet üzerinden vergi indirimine başvurdum. bu rapor ile emeklilik başvurusu yapabilir miyim? sigortalılık süresi 20 yıl, prim günü 7000 gün.
Normal şartlarda bir engelli engel oluşum sürecine bakılarak geriye dönük vergi indirimi alınabiliyor. Belli süresi vardı 5-10 yıl geriye dönük gibi. yıl kapsamı bilmiyorum 5-10 yıl arası bir rakam ikisinden biri. Ancak emin olmadığım konu; çocuğu üzerine geriye dönük alabilir mi ? sorunun cevabı bilmiyorum. cimer ile öğrenip talep edebilirsiniz.
2008 öncesi işe girişliler mutlaka vergi indirimi almak zorunda. Vergi indirimi onaylandığı an SGK.ya başvurup emeklilik talep edebilirsiniz. Ancak bir yasa buna engel çıkarıyor; Henüz aşılmış mı bilmiyorum (2022 -2021 mi tarih hatırlamıyorum ama o yasa) engel oranı sonradan alanlar için bir işkence.
Bu bağlamda emeklilik dilekçesi vermeden önce SGK.dan ne zaman emekli olabileceğine dair yazılı belge talep ediniz.

cabatay

Üye
Üye
sigorta başlangıcı 2004 yılı
2003 ile 2008 yılı arasında %40- %59 oranında engelli olan çalışanlar 20 Yıl sigortalılık ve 4400 prim günü şartını sağlaması gerekiyor.
Sizin durumunuz bu şartları sağlıyor gibi görünüyor. Arkadaşların söylediği gibi Emeklilik için bağlı olduğunuz ilçenin SGK müdürlüğüne bir danışın.

Bynewlife47

Üye
Üye
Oğlum üzerinden vergi indirimi alsam ödemeyi kim yapar geriye dönük 5 yılı. İsverenmi SGK mi... Ve bundan sonra maaşıma yansıyan kısmı isverenmi tamamlar tskler

İsen Buga

Üye
Üye
Oğlum üzerinden vergi indirimi alsam ödemeyi kim yapar geriye dönük 5 yılı. İsverenmi SGK mi... Ve bundan sonra maaşıma yansıyan kısmı isverenmi tamamlar tskler
SGK.
Vergi indirimi işverenin sizin için devlete verdiği gelirler vergisi.. SGK gelirler vergisi almadığında sizin maaşınıza yansır. Dolayısıyla işveren size farkını iade etmek vermek zorunda, bu nedenle vergi indirimi aldığınızda geriye dönük dilimleri SGK dan talep edeceksiniz; Maliye kabul ederse size geriye dönük ödemeyi yapacak.

Samet123q

Üye
Üye
SGK.
Vergi indirimi işverenin sizin için devlete verdiği gelirler vergisi.. SGK gelirler vergisi almadığında sizin maaşınıza yansır. Dolayısıyla işveren size farkını iade etmek vermek zorunda, bu nedenle vergi indirimi aldığınızda geriye dönük dilimleri SGK dan talep edeceksiniz; Maliye kabul ederse size geriye dönük ödemeyi yapacak.
Merhaba efendim,
Öncelikle bi kaç sorum olacak cevaplarsaniz cok mutlu olurum emeğinize sağlık buarada.
1.sorum ben 1 hafta önce dijital vergi dairesi üzerinden dilekçemi verdim yuzde 60 ve kronik sürekli bir engelliligim bulunmakta başvurum olumlu sonuçlanabilirmi?
2.Sorum olumlu sonuçlanırsa benim maaşıma ne kadarlık bi katkisi olur
3.sorum ise onaylandiktan sonra geriye dönük alabilirmiyim(sirketimde şuan 7 aylık felanim)
4.sorum ne kadar sürer bu işlemler
Cevaplayabilirseniz çok çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler efendim.Saglikla kalın.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba efendim,
Öncelikle bi kaç sorum olacak cevaplarsaniz cok mutlu olurum emeğinize sağlık buarada.
1.sorum ben 1 hafta önce dijital vergi dairesi üzerinden dilekçemi verdim yuzde 60 ve kronik sürekli bir engelliligim bulunmakta başvurum olumlu sonuçlanabilirmi?
2.Sorum olumlu sonuçlanırsa benim maaşıma ne kadarlık bi katkisi olur
3.sorum ise onaylandiktan sonra geriye dönük alabilirmiyim(sirketimde şuan 7 aylık felanim)
4.sorum ne kadar sürer bu işlemler
Cevaplayabilirseniz çok çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler efendim.Saglikla kalın

Cevapladım, kolay gelsin...

Tekerlekli Sandalye