Vergi indirimi belgesi ve emeklilik

mrb arkadaşlar, 2001 yılında öğretmen olarak göreve başladım. 2003 yılında %40 oranla vergi indirimi belgesi aldım. o dönemde %40 rapor veriyorlardı şimdi %18 rapor veriyorlar. 1. emekli olmak istesem tekrar vergi indirimi belgesi almam gerekiyormu? 2. emekli olmak istesem nezaman emekli olabilirim. 3. emekli olursam ne kadar maaş alırım bilginiz varsa yazın lütfen

Rapor oranı %18 e düşmüşse veya şimdi sizin hastalığınıza - sakatlığınıza verilen oran %18 ise kademeli engelli emekliliğinden yararlanamazsınızki.

Halil Bey, önceki yasaya göre çocuk felcine %40 oran veriyorlardı şimdi %18 veriyorlar. Ben 2003 yılında %40 raporla vergi indirimi belgesi aldım. HAlen vergi indirminden faydalanıyorum. Bu durum benim için kazanılmış bir hak sayılmaz mı. Diyelim ki çalışma şartlarım yeterli olduğunda emekli olmak için tekrar vergi indirimi belgesi mi almam lazım. Yoksa kazanılmış hak olduğu için eski belgeme göre emekli hakkına sahip olabilirmiyim

617 ye tabisiniz sanırım. Eğer öyleyse kamu çalışanı engelliler emeklilikte verg indirimi belgesi alacaklar diye bir şart yok. Bu şart sadece SSK mensubu engelliler için geçerli. Sizden yeni rapor almanız istenebilir. Şansa kalmış istemeyebilirlerde.

Selam,

Kazanılmış haklardan vazgeçilemez diye bir kanun hükmünde kararname mevcut ama bu asla engelliler için geçerli değil. Bu ülkede engelli bir vatandaş iseniz size vaktiyle verilen her türlü hakkınızdan vazgeçmeniz istenebiliyor ve ne yazık ki bu konuda kanun yine kanun karşısında hükümsüz kalıyor. Kısaca demem o ki siz mevcut vergi indirim hakkınızı kullanmaya devam ediniz ve 657 ye tabiyseniz zaten emekli olmanızda sizden yeniden vergi indirim hakkı istenmeyecektir. Yol yakınken dertsiz başınıza dert almayın.

Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak diye bir atasözü vardır ve aslında en çok biz engelliler için söylenmiş gibidir. Mevcut rapor oranınızın daha da düşürülerek elinizdeki vergi indirim hakkınızın geri alınmasını göze alabiliyorsanız tercih sizin ama bana soracak olursanız böylesi bir riske girmeye gerek yok hemde kesinlikle diye düşünüyorum.

Bu ülkede engelliler için Hayat bazen riski göze almayacak kadar , şansa bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir.

aynı konuda sgk ya bir soru sormuştum..emekli olabilirler cevabı gelmişti.
baltazara göre daha önce 540 ın üzerinde olanlar cetvelde yapılan düzenleme sonrası engel oranları düşüyor.ancak erken emeklilik hakkı kayıp değil.

Geri