Vergi indirimi için alacağım raporu ÖMS sınavı için kullanabilir miyim?

pelesenk_

Üye
Üye
Merhabalar.
Sorum ve sorunum şöyle : Özel bir şirkette işe başladım ve vergi indiriminden faydalanmak için vergi dairesine başvuruda bulundum.
Buraya kadar herşey normal.

Şimdi ÖMSS'na başvuruda bulunacağım ve raporumun elimde olması gerekiyor sanırım. Bu raporumun vergi dairesinden şirketime gönderilmesi ne kadar sürer acaba.
Özürlü kimlik kartı ve İETT indirimli akbil almak içinde raporumun elime ulaşmasını bekliyorum.
Raporum elimde olmadan yukarıda saydığım işleri yapabilir miyim.? Raporumun biran önce elime ulaşmasını nasıl saglayabilirim.

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi forumlar.

murat1071

Üye
Üye
%40 ve üzeri raporu olan engelli kişi sınava katılabilir

YassaX

Üye
Üye
pelesenk_ ; öncelikle vergi indirimi için başvuruda bulunduğunuz yerin Ankara'daki Telefon Numaralarını veriyorum : 0 312 415 32 06 ve 0 312 415 27 05 numarakı telefonlardan Maliyenin Merkez Vergi İndirimi iletişim bölümüdür.. Raporunuzla ilgili tum sorularınızı oraya yöneltebilirsiniz..

Siz çalıştığınız şirketiniz araclığı ile Vergi Dairesine Dilekçe ile başvuruda bulundunuz..Vergi Dairesi Sizi Özürlü Raporu Vermeye Yetkili Hastaneye sevk etti.. Orada gerekli polikliniklere ve heyete çıktınız.. Sonrasında Özürlü Raporunuz Sizin elinize geçmeden, Maliyeye Gönderildi sanirim.. Sizde gelmesini bekliyorsunuz.. Size herhangi bir Rapor Nüshası elinize gecmedi dimi, ya da vergi dairesine raporu hastane direk mi gonder di , yoksa siz mi goturup teslim ettiniz..( Vergi İndirimi Konusunda; yeterli tecrübem olmadığı için size bu bir iki soruyu soruyorum )

Ben işin ÖMSS Kısmı ile ilgilendiğim icin bildiğim kadarıyla cevaplayabiliyorum... ÖMSS Başvuru Tarihleri 20 Şubat 2012 tarihinde başlıyor..Ne zamana kadar sürecek daha belli olmadı..Onun icin Sınav Klavuzunun yayınlanmasını bekliyoruz..Yuksek ihtimal bu hafta içinde yayınlanacaktır.. ÖMSS Tarihi ise 29 Nisan 2012 dir.. Sİzin vergi indirimi için başvurduğunuz Özürlü Raporunu ÖMSS için kullanıp kullanmayacağının net cevabı; Sınav Klavuzu yayınlandıktan sonra belli olacaktır... Benim kişisel görüşümü soracak olursanız; % 40 ve üzeri , tüm Özürlü Raporlarının ÖMSS ye başvurabilmesi gerektiğini düşünüyorum..

Raporunuz elinizde olmadan saydığınız işleri yapamassiniz..Ancak Raporunuzu aldığınız hastaneye gidip; arşivden raporunuzu cıkartıp, 5-6 Nüsha Fotokopi ile çoğaltıktan sonra ( ASLI GİBİDİR - Onaylı - imzalı ) yukarıda saydığınız tüm başvuruları yapabilirsiniz..Hastaneden Bu Raporun Aslı Gibidirini alamiyorsanız, Yukarıda verdiğim numaralardan gelişmeleri takip etmekten başka bir çözüm yolu aklıma gelmiyor... Sınav Klavuzu bu hata içerisinde yayınlanmasını beklediğimiz için, Vergi İndirimi için Aldığınız Özürlü Raporuyla ÖMSS ye başvurup başvuramayacağiniz da belli olacaktır.. Neden net bir cevap veremediğimize gelince, ÖMSS Tarihinde ilk defa yapılacak, Merkezi Özürlü Memur Seçme Sınavıdır..Daha önceden bir örneği de yoktur.. Saygılarımla ....

YassaX

Üye
Üye
%40 ve üzeri raporu olan engelli kişi sınava katılabilir

murat1071 Bey, yaptığınız bazı paylaşımlar için teşekkür ederiz.. Ancak sorulan sorulara cevap verirken, yanlış yönlendirme ve bilgilendirme yapmayalım.. Cevabı net olarak bilemediğimiz ( pelesenk_ isimli üyemizin sorusu gibi ) sorulara da daha dikkatli cevap vermeye çalışalim.. Çünkü engelli kardeşimiz buradan alacağı cevapla hareket eder ve biz yanlis yönlendirirsek , büyük sorumluluk altına girmiş oluruz...

pelesenk_

Üye
Üye
Özkan bey alakanıza çok teşekkür ederim. Sorum ve sorunumu eksik belirttiğim için sizide zorlamış olabilirim.
Raporumu çok önceden almıştım yani elimdeydi.Geçen ay özel bir şirkette işe başladım ve vergi indirimi başvurusu yapmam istendi.
Raporumla başvurumu gerçekleştirdim.Raporumun aslı gitti.
Şimdi de malumunuz ÖMSS açıklandı ve bende bir telaş başladı.Başvuruda sıkıntı yaşamamak için raporumun akıbetini sizin vermiş oldugunuz telefon numarasından sorgulayacağım.

Ayrıca sundugunuz diğer seçenek içinde teşekkür ederim.(Raporu aldığım hastaneden aslı gibidir nüshasını almak)

Selametle.

YassaX

Üye
Üye
pelesenk_; Rica Ederim.. Ancak en büyük hatayı; ilk Raporunuzu aldığınız gibi; 5-6 tane fotokopisini cekip, hastaneden ASLI GİBİDİR'i ilk gün yaptırmalı idiniz.. Notere gitseniz bir nüshasından 30 - 40 TL istiyorlar, hastanede yaptırmalı idiniz, yaptırmamıssınız artık geriye dönüş yok. Ancak sunduğum diğer seçeneği halen değerlendirebilirsiniz.. Ayrıca bilginiz olsun; Raporun ASLI GİBİDİR'i, Aynen ASLI gibi işlem yaptırabilirsiniz... Maliye ye bile ASLI GİBİDİR Olanı verebilirdiniz.. Dediğim alternatif uzerinde yoğunlaşıp, Özürlü Raporunu aldığınız Hastanenin Sağlık Kurulu Sekreteryasına Ricada bulunun, durumunuzu anlatın, varsa birde o hastanede tanıdığınız, nazı geçen, bir şekilde yardımcı olurlar..Cunku Bir nüsha mutlaka hastanenin Arşivinde kalıyor.. ALLAH YAR & YARDIMCINIZ OLSUN pelesenk_ ... Saygılarımla ...

kaladze

Üye
Üye
selamlar, raporumun aslı var bende. bunun 2-3 tane fotokopisini çektirip, raporu aldığım hastanede bu fotokopileri aslı gibidir olarak onaylatabiliyor muyum.. elimde bulunsun diye. aslı da bende ama işte bir yere vermek zorunda kalırım kaybolur ws bilmem şimdiden bulunsun aslı gibidirleri diye.

YassaX

Üye
Üye
kaladze ; Özürlü Raporunun Aslı ile birlikte; Özürlü Raporunu aldığın hastanenin Sağlık Kurulu Sekreteryasını giderek, yanında 5-6 nüsha fotokopisi de olsun, arkalı - önlü.. Durumu izah et, bir kaç yere bu raporu vereceğini söyle... Önüne de arkasına da ASLI GİBİDİR kaşesi ve imzasını yaptırabilirsin kaladze... Eğer yapamayız vs derlerse, yetkili olan bir Başhekim Yardımcısı ya da Başhekime çıkmanı tavsiye ederim.. Ancak dediğim gibi Raporu Aldığın Hastaneye gideceksin.. Saygılarımla..

kaladze

Üye
Üye
aynen dediğiniz gibi oldu özkan bey. gittim biraz boşladılar bende direk başhekim yardımcısına gittim. oldu yani. aslı gibidir kaşesini ön tarafa da vurur musunuz dedim. fotokopi sonucta bu. yok öne vurulmuyor deyince uzatmadım :) ins sorun olmaz bu yuzden. yoksa yıne gıderiz napalım.

tesekkur ederım

YassaX

Üye
Üye
kaladze ; Sonucta hep aynı zihniyet olduğu icin, siz başka ilde de olsaniz uygulama aynı boşvermişlik... Aslinda Özürlü Sağlık Raporunuzu aldığınız ilk anda size diyecekler, 5-6 tane fotokopisini cektirip, başhekim yardımcısına imzalatın ve ASLI GİBİDİR yapın.. Bunu cok az hastane yapıyor.. Ayrica bir bilgi daha ; Benim Cogalttiğim Nüshalarda hem Ön Yüz hem de Arka Yüz Kaşeli, imzalı ve ASLI GİBİDİR yazılı şeklinde.. Orada neden oyle bir uygulama yapılmışki.. Resmi işlemlerde bu zamana kadar cok işim oldu; boyle bir 2 sayfalık yazının her iki tarafa yapılması daha mantıklıdır.. En azından tek tarafada olsa , ASLI GİBİDİR yaptırmıssın kaladze ...Olsun sende Özürlü Raporları vereceğin yerlere , cogalttiğin nüshaları verirsin..Sanirim o şekilde kabul edilir.. Adam iki tarafa da yapmiyosa kaşe - imza yapacak bişey yok...

kaladze ; Rica Ederim...

pelesenk_

Üye
Üye
Özkan bey bir kez daha teşekkür etmek istedim.
Yönlendirmeniz sonucunda raporumu aldığım hastaneden bir tane Aslı Gibidir onaylı nüsha aldım.
Sonra burdaki diğer arkadaşların yorumlarını okuyunca tüh keşke 5-6 tane isteseydim dedim.
Gerçi bahsettiğiniz boşvermişlikten az kaldı bende nasibimi alıyordum,o yüzden halledebildiğime şükür ettim.

YassaX

Üye
Üye
pelesenk_ ; Rica Ederim... Önemli olan sizin işinizin görülmesi idi.. Bir ara gidip elinizdeki Nüsha ile tekrar çoğaltma işlemi yapabilirsiniz. Bu sefer Arşivden sizin Raporunuzun ASLINI Çıkartmalarına gerek yok..Zaten elinizdeki de artık ASLI ile aynı işlevi görür.. Ama 2-3 gun gecsin.. Sonra gidince yine mi siz demesinler.. Aslinda kendileri seni uyarmalari lazim.. Bakın 1-2 yere lazim olur 4-5 nusha yapin, KAŞE - İMZA - ASLI GİBİDİR yapalim demeliler..Ama nerdeee bizim memurlarda, Engelli Kardeşimizi düşünmek, bir an önce gitse de kurtulsak gozuyle bakıp, firsatini buldugu anda fırçalamak çaba gosterirler ... Bir gun kendileri ansızın engelli olabileceğini düşünmeksizin yapıyorlar bunları .. Ne yapiyoruz biz de : ALLAH'A HAVALE EDİYORUZ ..

Tekerlekli Sandalye