Vergi indirimi için ankara'ya giden raporun sonucu ne zaman gelir?

gecemavisi

Üye
Üye
sağlık raporunu ankaraya 17.10.2011 gönderdim..ne zaman gelir.ve nasıl oluyor bilgi almak istiyorum hiç bilgim yok desem yeridir..yardımcı olursanız sevinirim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağlık raporunu niçin almıştınız, Ankara'ya gönderme sebebi nedir? Soruyu daha detaylı anlatmalısın sevgili hemşehrim. Bu şekilde inan bir şey anlaşılmıyor.

gecemavisi

Üye
Üye
şimdi 1,820 gün sigortalı olarak çalıştı babam ama gözlerinde engel var ufaklıktan beri ve askerliğinide yapmadı..erken emekli olmak için başvvurduk sigorta hastanesine orası da bizi vergi dairesine yönlendirdi ve vergi dairesi bizden hastane sağlık raporu almamızı istedi bizde bu işlemleri yerine getirdik..şimdi sağıl raporu 17.10.2011 tarihinde vergi dairesi tarafından ankaraya gönderildi ve raporu beklemekteyiz benim düşüncem gözlerde %40 tan fazla bi kayıp var..şimdi ankaranın rapora yanıt vermesini bekliyoruz..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdi anladım. Aslında şimdiye kadar gelmesi lazımdı sonucun. Fazla uzun süreceğini sanmıyorum. En geç 1 ay içinde gelmesi lazım.
Ek olarak şu numaraları arayıp sorabilirsiniz: Ankara Maliye sakatlık indirimi takip: 0312 415 32 06 & 0312 415 27 05

gecemavisi

Üye
Üye
vergi dairesine gidip sordum bunu ve sonucun nereye geleceğine dair bilgi aldım onlarda bana en son sigortalı olduğu işyerine gelir dediler sizin bi bilginiz varmı rapor sonucu gelirse ve bu sonucu bizim nasıl öğreneceğimize dair bilgilendirilmek istiyorum hiç bi bilgim yok..bide babamın bi sorusu köyde küçüklükten geçirdiği bi kaza olduğundan bu zamana kadar hastaneye gidip bi rapor falan almadı şimdi gözlerin gücü kayboluyor yani çalışmaya elverişli değil toplam sigorta günüde 1820 ve 1958 doğumlu..rapor sonucu olumsuz olurmu ki..

gecemavisi

Üye
Üye
tamam abi ben bu numaraları yarın aradığımda nasıl konuşayım peki siz beni anladınız dimi..benim değil babamın sıkıntısı oda beni sıkıyor bu konuda..biraz yardımcı olun bana..:):)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladım anladım. Yalnız baban SSK mensubu ise, 3600 prim gün sayısını tamamlamadan emekli olamaz. Babanın ilk sigortalılık tarihi ay/gün/yıl olarak nedir?

gecemavisi

Üye
Üye
11/01/1972 yılından itibaren sigorta başlangıcı var..bizim de beklentimiz 3600gün olmadan emekli olamıyomu şimdi..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer vergi indirimi başvurunuzdaki rapor oranı %40-59 arası gelirse 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim sayısıyla emekli olur. Hizmet yılını doldurmuşsunuz primleriniz eksik. Eksik primleri "askerlik borçlanması" yaparak kapatabilirsiniz. Tam hesaplamadım eğer askerlik borçlanmasıda yetmezse dışardan yatırarak 3600 günü tamamlayacaksınız. Tabi bunları babanızın SSK mensubu olduğunu varsayarak söylüyorum. Eğer bağ-kur mensubuysa süreler değişir.

gecemavisi

Üye
Üye
şimdi babam gözlerinden raporlu olduğu için askerlik yapmadı askerlik borçlanması yok diyor..şimdi bizim 3600 günü tamamlamadan ki benim kanaatim babamın raporu %40 ın üstünde ve vergi indirimi almaya hakkı olmuyomu..ssk ya başvurduğumuzda onlar bizi vergi indrimi için vergi dairesine gönderdiler vergi dairesi de prime falan bakmaksızın rapora gönderdi yani kendilerinin belirlediği bi hastaneye yönlendirdiler..raporu hastane vergi dairesine göndermiş ve vergi daireside bunu 17.10.2011 tarihinde ankara ya gönderdi bizde bunu bekliyoruz şimdi çok geçikti..şimdi benim yapmam gerenler ne abi ankara maliyeyi arıyım sorayım onlardan rapora dair bilgi alabilirim dimi..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bilgi alırsın tabi. Vergi indirimi belgesi aldığınızda emekli olmazsınız. Emekli olmak için 3600 gün dolması gerekiyor. Vergi indirimine yönlendirmeleri çok doğal. Zira 2008 öncesi ssk'lı olan engellilerin emekli olabilmeleri için vergi indirimi belgesi almaları şart.
Dediğim gibi vergi indirimi belgesini alsanız dahi eksik primleri doldurana kadar bekleyeceksiniz. Askerlik yapmadıysa tabiki askerlik borçlanmasıda yapamaz.

gecemavisi

Üye
Üye
yani bizim vergi indirimi belgesi aldıktan sonra pirimi tamamlamamız gerekiyor buna nasıl bi çözüm arayabiliriz direk kalan pirimi yatırıp emekli olmabilirmi..yoksa bekleyecekmiyiz..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef toplu prim yatırma şansınız yok. Ya bi işyeriyle anlaşıp babanızı çalışıyor göstererek eksik primlerini siz yatıracaksınız. Yada isteğe bağlı prim ödeyeceksiniz.

gecemavisi

Üye
Üye
anladım abi sağolasın..çok teşekkür ederim..görüşmek üzere saygılar..!!

gecemavisi

Üye
Üye
iyi günler abi ben bugün raporu aldım ve şuan elimizde %78 lik rapor var..şimdi bu raporun babama parasal konuda ne gibi faydaları olur bilgi almak istiyorum.. emeklilik içinde malulen emekli olamıyormu..

gecemavisi

Üye
Üye
kafamı kurcalayan bi konuda malulen emekli olamıyomu %60 ın üstünde rapor istiyolar bizim elimizde %78lik rapor var ve 1800 günde pirimimiz var bu nasıl iş anlamadım abi yaa her kez oluyor malullükten emekli ama bu bize niye yaramıyor neden pürüz çıkıyor..beni biraz bilgilendirin gittiğim yerlerde ne konuşacağımı bilmiyorum adamlar kafadan salıyolar resmen ilgilenmiyolar adam akıllı..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sevgibi hemşehrin. Benim anladığım siz kuruma "malulen emeklilik" için değil, "engelli erken emekliliği" için başvurmuşsunuz. Dolayısıyla kurum malulen emeklilik işlemi başlatmamış. Burda sizinde hatanız var kurumunda. Kurumun sizi yönlendirmesi gerekirdi.
Malulen emeklilik için şu şartlar aranır. (Yazacaklarımı iyi oku ve ona göre hareket et.)
10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim. Ve maluliyetin ilk sigortalılık tarihinde oluşması ve sizin bunu kanıtlamanız. Yani ilk sigortalılık tarihinde babanın %60'ın altında raporu olacak daha sonra bu oran %60 ve üzerine çıkacak.
Buraya kadar anlattığım şartlara uyuyorsanız SGK'ya malulen emeklilik için muracaat edeceksiniz. Onlar sizi tekrardan hastahaneye sevk edecek. Hatahane hastalığa-sakatlığa dair tektikleri yapıp durumu ankara maluliyet dairesine bildirecek. Ankara bu kişi maluldur derse babanız malulen emekli olacak.

gecemavisi

Üye
Üye
Anladım abi şimdi eskiden böyle şeylere bizim insanımız fazla önem göstermiyordu ve şimdi babamın ilk sigortalı olduğu yıla ait bi rapor yok sadece o dönemlere ait askerliğini yapmadığına dair dilekçe yani çürük raporu var buda işimize yaramaz heralde otuz sene öncesiymiş..şimdi aldığımız raporun buna bi katkısı bi yararı olmaz yani..bunu kanıtlayamayız ki çok küçükken köyde geçirdiği bi kaza sonucu gözlerinde bozukluk oluşuyor ve bu yaş ilerledikçe daha fazla artıyor yani bu ilerki dönemlerde daha fazla nüksetcek..şimdi demek istediğim malulen emekli olamıyor yani bunu zorlama imkanımız varmı..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ankara'ya giden rapor ne amaçla gitti?

Tekerlekli Sandalye