Vergi indirimi için vergi dairesinin sevk yapmasımı gerekiyor?

karaca33

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar ;
vergi indirim belgesini hastaneden engelli raporunu aldıktan sonra alamazmıyım?yoksa önce vergi dairesininmi hastaneye sevk etmesi gerekiyor?

M

mavibalina2012

Guest
Sayın karaca33,

Vergi Dairesinin sevk edeceği hastaneye başvuracağınız gibi Hastaneden rapor aldıktan sonra da başvurunuzu yapabilirsiniz. Hangi şekilde müracaat yaparsanız yapın ancak raporunuzu noterden tasdik ettirip başvurunuzda noter suretini verin aslı emekli olana kadar sizde bulunsun emekli olduğunuz takdirde aslını isteyecekler....

Vergi indiriminden yararlanmak mecburiyeti yoktur ancak aldığınız takdirde;
1) Engeliniz oranında vergi iadesi alarak maşanızda cüzi oranda artış sağlanır,
2) İşe giriş tarihiniz 01.10.2008 önce ise erken engelli emekliliğinden faydalanmak için vergi indiminden faydalanmanız şarttır.

Vergi indiriminden yapacakları işlemler;
Gelir vergisi indiriminden yararlanmak isteyen engelli kişi, nüfus kağıdının örneği ve çalıştığı iş yerinden alacağı resmi yazı, engelli raporunun noter tasdikli sureti ve iki adet fotoğraf ile birlikte illerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuracaktır.

Vergi indirimlerinde onay tarihi geçerli olduğundan yazı ilgili Kuruma aylar sonra gelse bile geriye dönük ödeme yapılır.

Sağlıcakla ve esenlikle kalmanız temennilerimle....

karaca33

Üye
Üye
verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim.

baskan38

Üye
Üye
vergi dairesinin sevki ile gidince rapor ücreti alınıyor mu?

Santana67

Üye
Üye
1.Kardesim ben bişey sorabilir miyim. Raporumun oranı %56sürekli 07/08/2008 tarıhınde aldım. Vergi indirimi almam sart mı vergi dairesinden raporu yenılemm istenirmi . İşe giriş tarihim 07/06/2007.
2.vergi indirimi aldık diyelim maasım 4binlira vergi indiriminden yararlanabilecegim oran nedir bana diyorlarkı maasın ne olursa olsun 230lira indirimden fazla alamazsın diyorlar.
3.araba almak istiyorum ötv den yararlanmak istiyorum fakat raporum da h sınıfi ehliyeti veya özel donanımlı arac alabilir ibaresi degerlwndırılmedi yazıo tekrar heyete gircez ezecekler bizi korkuyorum

Tekerlekli Sandalye