Vergi indirimi için yeni bir kapı mı açıldı ?

ural25

Üye
Üye
engelli işçilerde vergi indirimi almadan emekli olma hakkı var mı acaba? memurların var işçilerin durumu nedir? ayrıca bir duyumum oldu arkadaşımdan şöyle ; gün ve primi dolan kişiler sgkya emeklilik için başvuruyorlarmış.sgk vergi indirimi için hastaneye sevk ediyor ve sonra alınan rapor kurulda görüşülüp onaylanıyormuş tabi %40 üstü alınırsa.ben maliyeyi dava ettim sürüyor şimdi sgkya gitsem bu talepte bulunsam muayeneye yollarlar mı?

septik

Editör
Editör
Engelli olarak işe başladıysanız veya sonrasında %40 ve üstü bir engeliniz oluştuysa gün ve prim gün sayısnız yeterli ise tabiki vergi indirimi müracınta bulunursunuz ve alacağınız rapor erken emeklilik için yeterliyse emekli olursunuz.

Yukardaki açıklamanıza bakarak maliyeye açtığınız dava ilgili konu içinse dahi özel bir uygulamaya tabi tutulmayacağınızı ve hak etmişseniz emekli olabileceğinizi düşünüyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 Ekim 2008 tarihi öncesi işe başlayan SSK mensubu engelliler vergi indirimi belgesi alamadan emekli olamaz. Bu durum bağ-kur ve emekli sandığı için geçerli değil. Sadece 1 ekim 2008 öncesi işe girmiş ssk mensubu engelliler için geçerlidir.

ural25

Üye
Üye
teşekkürler ben sgk aracılığıyla emeklilik başvurusu yapıcam kısmet artık.dava için ne derler bilmiyorum sonucu yazarım.

leo

Üye
Üye
engelli işçilerde vergi indirimi almadan emekli olma hakkı var mı acaba? memurların var işçilerin durumu nedir? ayrıca bir duyumum oldu arkadaşımdan şöyle ; gün ve primi dolan kişiler sgkya emeklilik için başvuruyorlarmış.sgk vergi indirimi için hastaneye sevk ediyor ve sonra alınan rapor kurulda görüşülüp onaylanıyormuş tabi %40 üstü alınırsa.ben maliyeyi dava ettim sürüyor şimdi sgkya gitsem bu talepte bulunsam muayeneye yollarlar mı?

Sevgili ural 25 arkadaşım,Sgk da hepsinde prosedür aynı (çalışan işçi,bağkur e.sandığı).Eğer bu zamana kadar engelliliğinizden dolayı vergi indirimi almamışsanız iş yerinden vergi indirimi için vergi dairesine yazı alınması gerekiyor.Vergi dairesi sizi yetkili bir hastaneye göndererek raporunuzun sonucuna göre merkezden onaylanıyor.Eğer ki engellisiniz ama bu zamana kadar vergi indirimi almamışsanız ve çalışma gün sayınızda tutuyorsa SGK ya engellilikten dolayı yaşlılık aylığı için başvurarak yetkili hastaneye sevkinizi yaptırıyorsunuz,sonuç % 40 üzeri gelirse emekli olabilirsiniz.Yani kurumları mahkemeye vermeye gerek yok.prosedür neyse onu uyguluyorlar.Tabii ki ne sorun yaşadınız ayrıntısıyla bilmiyorum.Saygılarımla

alakasi

Üye
Üye
sgk 10 yıl 1800 prim iniz var ise malülen emekli olacak derecede ise niz malüle emeklilik için sevk eder erken emeklilik için sevk etmez sadece 1 ekim 2008 den sonra işe başlayıp yılı dolanları sevk eder onun içinde vakit çok erken ural kardeş

septik

Editör
Editör
Normalde Halil beyin herzaman bahsettiği konuya dönüyoruz.

Konu açarken detaylı yazmak gerekiyor.

Emeklilik gibi ciddi bir konuda işe giri tarihi, engelli % de oranı, ilk sgk başlangıcı, sgk türü, prim gün sayısı gibi detaylar olmadan konu falcılığa dönüyor en azından konuyu okuyan ve gelecekte sorusu olan arkadaşlarımıza şimdiden bilgilendirmiş olururuz.

ural25

Üye
Üye
2004te %50 rapor aldım.3920gün ve 17 yıl süreyi doldurdum.2 tane maliyeden dönmüş red raporum var.dava açtım vergi indirimi için..davam sürerken gün ve prim dolu ise emekli olma isteğiyle sgkya başvurabilirmiyim diye soracaktım.acele ve kısa oldu..sorum bu yani.herkese değerli vaktini ayırdığı için teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
Dava sürerken emekliliğe başvuramazsınız. Dava sonuçlanmadan erken emeklilikten faydalanamazsınız çünkü elinizde kesinleşen vergi indiriminden faydalandığına dair hüküm yok...
Dolayısıyla sizde normal bir birey gibi çalışacak ve emekliliği normal bir birey gibi hak edecek durumdasınız ki dava sizin lehinize sonuçlansın o zaman vergi indiriminden faydalandığınıza dair yazının elinizde olması gerekiyor. O yazı elinizde olmadığı sürece normal bir birey gibi emekliliği bekleyeceksınız.

a.s.

Üye
Üye
Sevgili ural 25 arkadaşım,Sgk da hepsinde prosedür aynı (çalışan işçi,bağkur e.sandığı).Eğer bu zamana kadar engelliliğinizden dolayı vergi indirimi almamışsanız iş yerinden vergi indirimi için vergi dairesine yazı alınması gerekiyor.Vergi dairesi sizi yetkili bir hastaneye göndererek raporunuzun sonucuna göre merkezden onaylanıyor.Eğer ki engellisiniz ama bu zamana kadar vergi indirimi almamışsanız ve çalışma gün sayınızda tutuyorsa SGK ya engellilikten dolayı yaşlılık aylığı için başvurarak yetkili hastaneye sevkinizi yaptırıyorsunuz,sonuç % 40 üzeri gelirse emekli olabilirsiniz.Yani kurumları mahkemeye vermeye gerek yok.prosedür neyse onu uyguluyorlar.Tabii ki ne sorun yaşadınız ayrıntısıyla bilmiyorum.Saygılarımla

Leo Selamlar,
Yukarıdaki yazınızı okuyunca kafam biraz karıştı.Kendi durumumu özetlersem yardımcı ola bilirmisin. Şimdiden teşekkürler ederim.
17.01.1967 Doğumluyum. Sigorta başlanğıç tarihim 15.12.1991. Toplam pirimim 7.100 gün. Yaklaşık 22 - 23 yıllık epilepsi hastasıyım. Bu
güne kadar Vergi İndirim Belgesi için hiç baş vuru yapmadım. Yani vergi indirimi almıyarak, engelli statüsunde çalışmadım. Sağlık kurulu raporumda yok. Yanlız rahatsızlığım nedeniyle son çalıştığım iş yerinden 3 ay önce çıkartıldım ve şu ana kadar da yeni bir iş bulamadım. Benim erken emeklilikten faydalana bilmem için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor. Cevap verirsen memnun olurum.

Tekerlekli Sandalye