Vergi indirimi ile ve malulen emekli olamıyorum?

Değerli Arkadaşlar Acizane Birkaç sorum olacak Her ne kadarda araştırıp soruşturdumsada Eksik bi yerim olabilir Ben Kendimi ve Durumumu bahsetmek istiyorum

Fazlaca sual veyahut Sizleri gereksiz gibi yormuşsamda affınıza sığınırım Bu yüzdendirki Haklarınızı Şimdiden Helal Ediniz.

2016 Haziran Ayında Kalp Yetmezliği sebebi ve Özel Sektör Çalışanı iken Vergi Dairesinin sevki ile Sürekli %100 Engelli Sağlık Kurul Raporu ve 1. Derece Vergi Muafiyet Belgesi aldım.

İş yerime ulaşan Vergi Muafiyet Belgesi neticesinde İş verenin "Başımıza Bela Olursun Tazminat verip Çıkaralım" Sözü ile İş Veren Tarafından Çıkarılmak Sureti ile İhbar ve de Kıdem Tazminatımı alarak işten ayrıldım.

İş veren tarafından çıkarıldığım için 8 ay süre ile işsizlik Maaşı aldım.

İşsizlik Maaş bitincede 2022 Engelli Maaşı almaya başladım.

Bilindiği üzere 4 Tip Emeklilik var ve Bunlardan
1. Normal Emeklilik
2. Yurtdışı Emeklilik
3. Maluüen Emeklilik
4. Vergi Muafiyetli Emeklilik

Benim sorum burdan sonra başlamaktadır.

25.12.2005 tarihli Zorunlu Bağkurluluk Sebebi ile Bağkur Kaydı Yaptırmıştım.

6 yıla yakın bir süre ile Bağkurlu olarak kaldım ( İşlerimin iyi olmaması ve Kredi Borçları Yüzünden 1 Gün bile Bağkura Prim Ödeyemedim ) ( Bir kaç kez çıkarılan Yasalardan faydalanmak üzere yapılandırma felan da yaptım Ama nafile Şartlar Yüzünden ödeyemedim ) Sonuç olarak Bağkur Primim ve Prim borcu

" Bilindiği üzere en son 2015/04 dönemi ve öncesinde 4b bağkur prim borcu 12 ay ve daha fazla olanların borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu.*"

Bu sebeple 2076 Gün olan Prim borcum silinmiş ve Hizmetim Dondurulmuştur.

Bundan sonra 21.11.2012 Tarihinde Özel Sektörde İşe Başlamıştım.

O Tarihten sonra 1337 Gün SSK Primim işveren tarafından yatırılmıştır.

Sorunum Şudur.

Malülen Emeklilik ve Vergi Muafiyetli Emeklilik Hakkı elde etmiş olmama rağmen;

Malülen Emeklilik için 1800 Gün Prim ve İlk İşe girişten itibaren 10 Yıl Hizmet Süresi Şartı aranmaktadır.

Vergi Muafiyetli Emeklilik için ise 3600 Gün Prim ve İlk işe girişten itibaren 15 Yıl Hizmet Süresi aranmaktadır. (1. Derece Vergi Muafiyet Belgem var)

Bağkur Prim Ödemesi yapmadığımdan Dondurulduğu için

İlk işe girişim İlk SSK Prim Ödenen 21.11.2012 Kabul edilmektedir.

Bu sebepten Her iki Emekliktende faydalanamıyorum.

Acaba başkaca bir yol varmıdır Bilen varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sizlerin yaşadıklarında Başınızdan Geçen benzer hususlar varsa bu konu altında paylaşırsanız sevinirim.

Ayrıca Önerisi Tavsiyesi olan varsa dinlemek isterim. Teşekkürler

[MENTION=19370]yusufmans[/MENTION]
Önüzünüzde en kısa iki kestirme yol var. Bunlardan ilki malulen emeklilik. Malulen eemklilik için 2 aşam var. Birincisi sizin söylediğiniz gibi 10 yıl hizmet süresi 1800 gün emeklilik, ikincisi ise eğer kişi bir başkasının sürekli bakımına muhtaç düzeyde malul ise hizmet yılına bakılmaksızın 1800 günle emklili edilir. Bu durumda ilk etapta primlerinizi 1800 güne tamamlayıp yada eeğer askerlik yaptıysanız askerlik borçlanması yaparak prim gün sayınızı 1800 güne tamamlayıp 1800 günle emeklilik şansını deneyin. Bu olmazsa bu sefer 10 yıllık hizmet yılınızın dolmasını bekleyin. Zaten her şart altında 1800 günü tamamlamanız gerekir. Kısaca burda bir kaybınız olmaz.

Halil Bey

Eğer Bağkur Primimi ihya yaparak Borçlanırsam Yaklaşık 40.000 TL Nakit Ödemem gerekiyor ve eğer bu parayı ödersem İlk işe Giriş Tarihim 25.12.2005 oluyor ve + 15 Aylık Askerlik Hizmetim var Bu durumda 3600 Gün Prim Şartı tamamlamış oluyorum
Malülen Emeklilik Hemen yapabiliyorum.

Ancak; İkinci Seçenek olan Vergi Muafiyetli Emeklilik Şartı için 2020 Yılı Aralık 25 'de İlk İşe Girişden itibaren 15 Yıl Hizmet Süresi Tamamlanacağından O tarihi beklemek daha mı mantıklıdır acaba

A0001 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Vergi muafiyetli emekliliği beklemenin hiç bir mantığı yok Yusuf bey. Malulen eemkli maaşı o maaşın arasında bir fark yokki? Ayrıca hemen emekli olup para almak dururken bilmem kaç yıl bekleyeceksiniz.

Vergi muafiyetli emekliliği beklemenin hiç bir mantığı yok Yusuf bey. Malulen eemkli maaşı o maaşın arasında bir fark yokki? Ayrıca hemen emekli olup para almak dururken bilmem kaç yıl bekleyeceksiniz.
Hasan Bey Vergi Muafiyeti ile Malüllük arasında fark ne yada neler

Engelli Maaşınıda düşünürsek ( Aylık Ortalama 1000 TL ye tekabül ediyor. Malülen Emeklilikde artı bi avantaj sağlarmı yoksa

Beni yönlendiren eş dost illaki Vergi Muafiyetinden Emekli Ol diyorlar.Neye dayanarak bunu söylüyorlar bilmiyorum. Sizin kanaatiniz nedir

A0001 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Yoo engelli maaşı aylık bin TL diye birşey yokki. Yakın arkadaşım malulen emekli ve 1700 TL maaş alıyor.
Ayrıca engelli emekliliğinde 180 gün primle emekli olmakla 3600 günle emekli olmak arasında bir fark yok. Çünkü engelli emekliliğinde ABO hesaplanırken prim gün sayısı hesaplanırken 5 bin küsür günden hesaplanır. Yani sizin prim gün sayınız ister 1800 isterse 360 olsun hesaplamada gün sayısı 5 bin günden yapılacak.

Iyi gunler benim simdi 16.09.2013 tarihinde ise ilk girisim var suan 792 gun calismisligim gozukuyor 1800 gunden malulen emekli olunuyor simdi yasim 22 askerden muafim malulen emekli olmak icin 2 3 sene sonra 1800 gune tamamlamak icin eksik gunlerimi tamamlamak icin toplu para yatirirsam emekli olabilirmiyim acaba %80 kronik engelli bir bireyim 4a uzerinden yatti 792 gunluk sigortam

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Sn.aliekber852
Malulen emeklilik icin şartlarınız uyuyormu?
Verdiğiniz bilgilerlerle cevap vermeye çalışalım
Ssk giris 2013 ise kafadan 2023u beklemeniz gerekir.bu tarih icerisindede 1800gunu doldurmanız gerekiyor.Rapor hastalığınız ssk tarihinden sonra ise bu şekilde emekli olabilirsiniz.Eğer raporunuzda çalışamaz veya ağır engel gibi ibareler varsa 10sene şartı aranmaz 1800gunu doldurduğun an emekliye başvurabilirsiniz.
2.seçenek te iseniz.
2013ssk başlama tarihinden önce engeliniz varsa engelli olarak vergi indiriminden emekli olabilirsiniz.şartları ise 15yil 3960 gün
Not:Muaf olan askerliği borclanamazsiniz.
Geçmiş olsun

Iyi aksamlar raporum bu
a1c86a40540c9a4cea1ef676bbd15775.jpg

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Ssk giris tarihi 2013
Rapor tarihi 2016
Rapor da ağır engel veya bakıma muhtaç ibaresi yok.
Bu sebeble 10yil 1800 gunden emekli olabilirsiniz.
Yani 2023 te olacaksiniz.bu süreye kadar 1800gune tamamlayin

Tesekkur ederim peki eksik prim gunlerini toplu para yatirarak 1800 gune tamamlayablrmiyim yani 802 gunluk sigortayi tek seferde parasini yatirarak 2023te emekli olablrmiyim ozmn emekli olursam ne kadar maas alabilirim acba

Geri