Vergi indirimi sonrası yapılacak işlemler

Akdeniz26

Üye
Üye
Arkadaşlar vergi indimi için müracat edildi gelen cevap %40 üzerinde şahsın harhangi birşey yapması gerekir mi?SSK ya vergi dairesi mi bildirecek şahsın kendi bildirmesi mi gerekiyor?Şu T.C. kimlik numaralı insan vergi indirimine hak kazandı erken emeklilik haklarindan faydalanabilir diye.Süreç nasıl oluyor?

SM-A720F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Entropi

Üye
Üye
Emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu na vergi indirimi belgenizle başvurarak emeklilik hakkı kazanıp kazanmadiginizi öğrenin. Kazandiysaniz sizi yonlendireceklerdir.Oradan alacağınız Emekli olabilir yazısını işyerine dilekçe ile vererek butun haklarinizin ve kidem vs tazminatinizin tarafiniza odenerek emeklilik islemlerinizin yapılmasını isteyin.

Hataylı_72

Üye
Üye
vergi indirimi için hiç başvuru yapmadım yüzde 80 engelli raporum var ve malulen ssk emeklisiyim.

malulen emekliliğimi sonlandırıp vergi indiriminden emekli olabilir miyim, izlenecek yol nasıldır?

Hakan.60

Üye
Üye
Anladığım kadarı ile siz çalışırken %60engel raporu ile malulen emekli oldunuz.daha sonrada rahatsizliginiz ilerledi ve rapor oranınız %80oldu. Bu durumda malulen emekliligi bozup %80le engelli emekliligine geçmek istiyorsunuz. (Yanlış mi anladim acaba)
Anladığım kadarina cvp vereyim.
Rahatsizliginiz calisirken %60veya üzeri ise zaten 1800 gün 10yil ssk ile emekliye ayrılırsınız. Rahatsizliginizin %80olmasi ile degisecek bi durum da yok.

metin36

Üye
Üye
Benimde bir sorum olacak %40 raporum varda erken emeklilik için başvuru yapicam yanlız 2 yılda bir yenileme olduğu için 2 yıl sonra düşük rapor verirlerse erken emeklilik iptal olurmu..

Entropi

Üye
Üye
Yenilemede yani kontrollerde % 40 altına düşerse düştüğü andan itibaren emekliliginiz iptal olur.süreli olan raporlarda bu ihtimal mevcut

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
vergi indirimi için hiç başvuru yapmadım yüzde 80 engelli raporum var ve malulen ssk emeklisiyim.

malulen emekliliğimi sonlandırıp vergi indiriminden emekli olabilir miyim, izlenecek yol nasıldır?
[MENTION=11750]Hataylı_72[/MENTION],

% 80 engelli raporuna sahip malulen ssk emeklisi vergi indirim hakkı alamaz ki. Vergi indirim hakkı aktif çalışma yaşamında bulunanların almakta olduğu bir indirim hakkıdır. Siz zaten malulen emeklisiniz bence daha fazla emekli maaşınızın yükselmesi adına varolan emekliliğinizi sonlandırmaya hiç değmez. Ülkenin durumu malum. Hani bir söz vardır '' Dimyata pirince giderken evde ki bulgurdan olmak! '' diye işte benim size naçizane tavsiyem az da olsa almakta olduğunuz malulen emekli maaşını asla sonlandırmamanız gerektiğidir.

Çok yoğun ve kabus gibi geçen bir günün ardından özellikle sizin bu sorunuza yanıt vermek için siteye girdiğimi belirtmeliyim. İyi niyetimden kuşkunuz olmasın lütfen..

Arkadaşlar sahip olduğunuz haklarınızı, daha fazlasını alabilmek uğruna lütfen riske atmayın...

Sağlıcakla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Benimde bir sorum olacak %40 raporum varda erken emeklilik için başvuru yapicam yanlız 2 yılda bir yenileme olduğu için 2 yıl sonra düşük rapor verirlerse erken emeklilik iptal olurmu..
[MENTION=18931]metin36[/MENTION],

Anayasanın '' Kazanılmış olan haklar geri alınamaz! '' hükmünden hareketle sahip olacağınız erken engelli emeklilik hakkınız 2 yıl sonra elinizden alınmaz. 2 Yıl sonra yenilenecek olan sadece raporunuzdur. En kötü ihtimalle % 40 ın altına düşmesi halinde ise sahip olduğunuz engelli haklarınızı kaybedersiniz sadece emekliliğinize negatif yönde bir etkisi olmaz. Örnek; Ücretsiz ulaşım kartı vb.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=18929]Entropi[/MENTION],

Yenilemede yani kontrollerde % 40 altına düşerse düştüğü andan itibaren emekliliginiz iptal olur.süreli olan raporlarda bu ihtimal mevcut

İhtimal her zaman vardır ve oldukça düşük olmasına rağmen bu şekilde bir itimalin gerçekleşmesi olasılığı Anayasa'ya aykırıdır. Bu sebeple emekliliğin iptali halinde SGK 'ya dava açma ve kazanma olasılığı çok yüksek ki bir arkadaşımın bu konuyla ilgili davası Yargıtay'ın emsal kararıyla sonuçlandı ve kesilen emekli maaşlarının daha sonra toplu halde iadesine karar verilmiştir.

Bu arada sanırım yeni üyesiniz ve bu konularda bilgi sahibisiniz. Aramıza hoşgeldiniz. :)

Paylaşımlarınızın çok olması dileğimle,

Entropi

Üye
Üye

İhtimal her zaman vardır ve oldukça düşük olmasına rağmen bu şekilde bir itimalin gerçekleşmesi olasılığı Anayasa'ya aykırıdır. Bu sebeple emekliliğin iptali halinde SGK 'ya dava açma ve kazanma olasılığı çok yüksek ki bir arkadaşımın bu konuyla ilgili davası Yargıtay'ın emsal kararıyla sonuçlandı ve kesilen emekli maaşlarının daha sonra toplu halde iadesine karar verilmiştir.

Bu arada sanırım yeni üyesiniz ve bu konularda bilgi sahibisiniz. Aramıza hoşgeldiniz. :)

Teşekkür ederim☺
Evet yeni üye oldum ben de vergi indirimi hakkını yeni aldım ancak bağlanacak emekli aylığını gördüğümde bir süre daha çalışmaya karar verdim.
Haklısınız bahsettiğiniz gibi kazanılan haklar geri alınamaz maddesine göre emeklilik hakkının iptal edilmemesi gerekir.Ancak emekliliğe dayanak olan rahatsızlıklar sonucu alinan saglik kurulu raporu ve vergi indirimi,sonradan değişme ihtimali olabilen rahatsizliklarda özellikle kanser vs gibi,duzelince sgk kontrol muayenesi isteyip yeni raporda % 40 ın altına düşünce iptal durumuna gidebiliyor.böyle bir durumda da dediğiniz gibi hukuki yoldan haklarımızı sonuna kadar aramalıyız.
Iyi dilekleriniz ve misafirperverliginiz için tekrar teşekkürler ??????

Entropi

Üye
Üye

Teşekkür ederim☺
Evet yeni üye oldum ben de vergi indirimi hakkını yeni aldım ancak bağlanacak emekli aylığını gördüğümde bir süre daha çalışmaya karar verdim.
Haklısınız bahsettiğiniz gibi kazanılan haklar geri alınamaz maddesine göre emeklilik hakkının iptal edilmemesi gerekir.Ancak emekliliğe dayanak olan rahatsızlıklar sonucu alinan saglik kurulu raporu ve vergi indirimi,sonradan değişme ihtimali olabilen rahatsizliklarda özellikle kanser vs gibi,duzelince sgk kontrol muayenesi isteyip yeni raporda % 40 ın altına düşünce iptal durumuna gidebiliyor.böyle bir durumda da dediğiniz gibi hukuki yoldan haklarımızı sonuna kadar aramalıyız.
Iyi dilekleriniz ve misafirperverliginiz için tekrar teşekkürler

Entropi

Üye
Üye
Arkadaşlar
Vergi indirimi için öncelikle isyerinizden orada calistiginiza dair kase imzalı yazı alarak ilgili vergi dairesine basvuruyorsunuz ve onlar sizi bir üniversite veya devlet hastanesine sağlık kurulu raporu için yönlendiriyor.
Ancak;
Halihazırda alınmış sağlık kurulu raporunuz varsa,isyerinizden alacağınız orada calistiginiza dair yazı ve raporunuz ile de direkt ilgili vergi dairesine başvurabilirsiniz.Bu şekilde de kolaylık olsun diye basvurunuz kabul ediliyor vergi dairesince. Ben bu şekilde başvurdum ve 2 aydan kısa sürede vergi indirimim Ankara dan onaylanarak geldi

Hataylı_72

Üye
Üye
[MENTION=11750]

Arkadaşlar sahip olduğunuz haklarınızı, daha fazlasını alabilmek uğruna lütfen riske atmayın...

Sağlıcakla kalın,

ilginiz için teşekkür ederim
benim çekincem şu yanlış anlaşılmasın;
maaş yükselsin değil de malum burası Türkiye
4a ssk malulen emekliyim SGK kontrol filan ister ve seçkin doktorlarımız kanaat getirip raporumu düşürürse
ya da bir şekilde sistemde çalışıyor (çalışmadığım halde) görülürsem
malulen emekliliği anında iptal ederse..
malulen emekli olmak için çok engeller geçirdim korkum bu..

Entropi

Üye
Üye
Ben de şahsen şu andaki durumda devam etmenizi öneririm.Ifade ettiğiniz çekinceler bence düşük ihtimal,kaldı ki düşündüğünüz şekilde yapsanız onda da bu cekinceleriniz gerçekleşebilir veya hesapta olmayan durumlar ortaya çıkabilir.
Eğer emekli olmasaydiniz malulen değil de erken emekli olmanızı tavsiye ederdim.onun için % 40 gibi daha düşük bir oran yeterli ve üstelik bu oranın tek hastalıktan olma şartı yok,balthazard yöntemiyle birden çok rahatsızlığın toplamı % 40 ı bulsa yeterli.

Ama dediğim gibi madem emekli oldunuz ve bu hakkı elde ettiniz ben de Sayın Gazoz Ağacı gibi hiç riske girmeyin ve boyle devam edin derim.
Hem endişe ettiğiniz durum olsa bile,ondan sonra da yapabilirsiniz düşündüğünüz durumu.

Tekerlekli Sandalye