Vergi indirimi ve emeklilik hesaplaması hakkında bilgi alabilirmiyim?

1996 sigorta girişim var 1996 senesinde askerlik yaptım askerlik yaptığım süre içerisinde aile işletmemiz sigortamı yatırmış fakat şimdi 3. derece sakatlık indiriminden yararlanıyorum sgk ya hizmet dökümü emeklilik hesabı için başvurdum bana askerlik boyunca yatan primlerin sayılmadığını ve düşüleceği söylendi askerlik borçlanmasını yatırmak istiyorum fakat hizmet hesabı baya geriye gidiyor yatan primim 3200 gün rahatsızım emeklilik hesapları yapıyorum bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
1. Doğum tarihi
2. İşe giriş tarihi (yazıldı) 1996.. bu tarihte yaşınız 18 aştı mı?
3. % iş gücü kaybı..

biirsek tamam..
ancak sizin sorununuz askerlik borclandırması ile alakalı.
Bana göre primleriniz yatmış ise burada tutarsızlık var. Fazla yatan primlerinizi geri alabilir misiniz? 10 yıl içinde gereksiz yatan primler geri alınır diye biliyorum ama SGK.ya yinede bir sormak lazım.
Geri alabilirseniz borçlandırma ile eksik kalan primlerinizi belki tamamlayabilirsiniz..

halil bey iyigünler gösterdiğiniz yazıyı okudum birşey anlamadım yani sormak istediğim şey ben askerdeyken ailem sgk primimi yatırmış sgk askerlikte yatırılan primin hizmet süresinden sayılmadığını emeklilik hesabı yapılırken bu sürenin düşüleceğini söylediler şimdi acaba yatırılan primler bana geri ödenirmi ödenirse almamı tavsiye edermisiniz sgk bu primleri bana geri öderse bu tutarla askerlik borçlanmasını ödemeyi düşünüyorum yol gösterirseniz sevinirim

Askerlik dönenimde yatırılan primleri geri alabilir o parayla askerlik borçlanmasını yapabilirsiniz diye biliyorum ben. Siz yinede SGK ya bir sorun. Net yanıtı oradan alırsınız. Ve alacağınızı yanıtı bizimle paylaşın lütfen.

15/06/1999 yılında ssk girişim var (2gün)
21/09/2005 yılında bağkur girişim var (5yıl 2 ay 20 gün)
2010 haziranda tekrar ssk girişim var 42 gün
19/07/2010 emekli sandığına dahil oldum ve devlet memuru olarak çalışmaya başladım.2011 mayısında rahatsızlandım onkolojik tedavi gördüm 2 ay önce raporumu aldım raporumda tüm vücut fonksiyon kayıp oranı %90 ve ağır özürlü sürekli olarak çıktı.Emeklilik için herkes birşey söylüyor bana yardımcı olursanız emeklilik sürem ve alacağım maaş için çok sevinirim.iyi çalışmalar

İşyerinize dair dilekçe yazın hismet birleşimi isteyiniz... tüm hizmetleriniz bir hizmet çatısı altında birleşir

1.SSK dan toplam 44 gün var. bıda 1.5 ay eder.
2. bağkurdan 5 yıl 2 ay 20 gün
yani toplam 5 yıl 4 ay 24 gün olam primlerinizi emekli sandığına dahil edeceksiniz.

emekli sandığına giriş yılınız baz alınacak. yani 2010 yılınız baz alınacak diğer sandık eklenecek

Bu demektir ki. 18 yıllık çalışma sürenizden 5 yıl 4 ay 24 gün düşecek
yakşalık 13 yıl çalışmanız esnasında ERKEN EMEKLİ olabilirsiniz.

Ancak: İşe girişinizde sağlam iseniz veya %59 altında sakatlığınız var ise: sonradan sakatlandıysanız. o zaman MALÜL EMEKLİLİK için takep edebilirsiniz.

Şimdilik size kalmış bir karar.
Çalışmaya zorlanıyorsanız malül emeklilik talebinde bulunun...

Bir muhasebeci arkadaş 1999 yılında girişim olduğu için 15 yıl ,3600 günü tamamlayacağım 3yıl2ay sonra emekli olabileceğimi söyledi,yanlış mı?

ilk sigortalı girişimden itibaren 15 yıl geçmesi gerektiğini ve bu 15 yıl içinde 3600gün prim yatırmam gerektiğini söyledi.ilk girişim de 1999

halil bey sgk ya gitttim askerlikte ödenen primin sayılmadığını peki yatırılan prmler geri ödenirmi diye sorduğumda beni emeklilik servisine yönlendirdiler emeklilik serviside askerlik borçlanmasını ödersem 2013 marta ayında emekli olabileceğimi söylediler askerlikte ödenen primler hizmet sürsinden düşüldüğünde hizmet sürem geriye gidiyor bu nasıl hesaplama anlamadım siz anladınızmı

ödenen pirimim 3222 askerlik borçlanmasını ödersem 2013 mart ayında nasıl emekli olurum askerdeyken 400 gün primim yatmış askerde yatan primler düşerse 2013 senesinin mart ayında nasıl emekli olurum onu anlamadım

İşe giriş tarihin 1996, senin emekli olman için 17 yıl hizmet yılını doldurman lazım. Şu an 16 yıllık sigortalısın. Askerlik borçlanmasını yaptığında bu süre 18 ay geri çekilecek ve 17 yıl tamamlanacak. Hesap ortada.

halil bey kusura bakmayın çok soru soruyorum ama askerlik borçlanmasını ödesemmi anlamadım askerlik borçlanması ödendiğinde 18 ay geri mi çekiliyor yoksa ilerimi gidiyor askerde ödenen 400 gün primlerimde düşerse nasıl denilen tarihde emekli oluyorum anlamadım
3222 şu anda ödenen primim askerde ödenen 400 gün prim düşüldüğünde 2822 yapar askerlik borçlanması 550 gün eklersek 3372 yapıyor 2012 ve 2013 mart ayına kadar ödiyeceğim 420 gün primi de eklersek 3792 ediyor sormak istediğim 3920 gün primim nerden oluyor ve denilen tarihde nasıl emekli olurum aydınlatırsanız sevinirim

Son düzenleme:
Bir muhasebeci arkadaş 1999 yılında girişim olduğu için 15 yıl ,3600 günü tamamlayacağım 3yıl2ay sonra emekli olabileceğimi söyledi,yanlış mı?

2003 de yasa değişti
dolayısıyla şimdiki hali ile yanlış...

Not: 2008 de çıkarılan yasa 2003 de çıakrılan yasayı etkilemedi. dolayısıyla 2003 de çıkan yasayı baz alacaksınız.

Geri