Vergi indirimi ve emeklilik

karones

Üye
Üye
Tüm site üyelerine ve takip edenlere merhaba...

18/08/1989 yilinda sigorta kaydim var....
23 yillik sigortam,
5120 gün primim var..hala da çalişmaktayim..

Bölge hastanesinden,

dahiliye : % 36 şeker,tansiyon ve kolestrol
kbb işitme : % 37 işitme kaybi
nöroloji : % 15 diyabetik nöropati raporlarim için,

heyetten % 65 özür raporu verildi...

şu anda ankara dan vergi indirimi okeyi bekliyorum...bir sorun olabilir mi? Ankara bu orana itiraz edermi..
Okey gelirse emekli olabilirmiyim...bilgi verirseniz sevinirim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar, Ankara eskiden vergi indirimi başvurusunda rapor oranlarını kırpabiliyordu, ancak bir kaç yıl önce, "vergi indiriminde hastanenin verdiği oran geçerlidir" diye verilmiş bir mahkeme kararı var. Ropor oranınızın düşürüleceğini zannetmiyorum. Düşürülse dahi %40'ın altına düşmez. Ve vergi indirimi başvurunuz kabul edilir edilmez emekli olursunuz. Gerekli süreyi fazlasıyla doldurmuşsunuz...

karones

Üye
Üye
Halil bey çok teşekkür ederim...
bu kadar çabuk ilgilenerek yanıtlamanıza çok sevindim....sitenize bu sebeple üye oldum...sitenizin başarısını ve devamını dilerim...

bu arada raporumu 2 yıllık verdi heyet..diğer arkadaşların forum sorularına verdiğiniz yanıtlardan anladığım kadarı ile,inşallah okey gelirse emekliliğime bir sorun taşkil etmeyeceğini anladım...

Açıklamalarınız için tekrar tekrar çok teşekkür ederim..

karones

Üye
Üye
Halil bey,merhaba..tekrar rahatsız ettiğim için üzgünüm..
bir önceki yazımda belirttiğim konu hakkında çok değişik yazılar yazmış arkadaşlar..Bildiğiniz gibi %65 raporumu heyet 2 yıllık olarak verdi.
vergi indirimi başvurum kabul olur ve emeklilik başvurusu yaparsam bu iki yıllık rapor sorun mu oluyor acaba..
Ayrıca benim rahatsızlığım,

sürekli işitme kaybı ve şeker hastalığı ve buna bağlı olarak diabetik nöropati.

yani şekerden dolayı ayağımdaki sinirin elektirik şokuyla uyartılamaması..
Nasıl bana 2 yıllık verdiler anlamadım.sizce düzelme şansı var mı? demek istemişler..
teşekkür ederim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2 yıllık rapor sorun olmazda kontrol şerhi konulur. Emekli edilirsiniz fakat raporda yazan süre dolunca yeniden rapor alıp kuruma vermeniz gerekir. Şeker hastalığına dair bilgim yok. O nedenle yorum yapamıyorum.

seranko

Üye
Üye
Tüm site üyelerine ve takip edenlere merhaba...

18/08/1989 yilinda sigorta kaydim var....
23 yillik sigortam,
5120 gün primim var..hala da çalişmaktayim..

Bölge hastanesinden,

dahiliye : % 36 şeker,tansiyon ve kolestrol
kbb işitme : % 37 işitme kaybi
nöroloji : % 15 diyabetik nöropati raporlarim için,

heyetten % 65 özür raporu verildi...

şu anda ankara dan vergi indirimi okeyi bekliyorum...bir sorun olabilir mi? Ankara bu orana itiraz edermi..
Okey gelirse emekli olabilirmiyim...bilgi verirseniz sevinirim...

merhaba
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum..KBB dışında ben de rahatsızım.. 20 yıldır şeker hastasıyım.Hem insülin hem hap kullanıyorum. Geçtiğimiz yıl % 53 SÜREKLİ ibareli rapor ile emekli oldum. Diyabet+hipertansiyon+psikiyatri.. bir sorum olacak.. Diyabetik nöropati nasıl aldınız ? Buna oran verilmiyor diye biliyordum. Özel hastaneden (nöroloji) aldığım depresif bozukluk raporum var. EMG ölçümleri sonucu bunu vermişlerdi. Bu raporu SSK dan alabilirmiyim acaba ? 3 ay sonra kontrol muayenem var.. Ankaradaki çok bilmiş merkez sağlık kurulu esiyor gürlüyor kanun benim diyor :) Halbuki bu konuda 5 ay önce alınmış yüksek mahkeme kararı var.. görüşmek üzere

karones

Üye
Üye
merhaba,
sizlere ve tüm site üyeleri ile birlikte rahatsız olan tüm arkadaşlara geçmiş olsun..
bende 15 senelik şeker hastasıyım.kulak sorunum doğduğumdan beri var.diabetik nöropati için sizinde dediğiniz gibi EMG SONUCU %15 verdiler..sanırım bu yüzden tanımlanamayan adı altında verildi...ama ayaklarımda inanılmaz derecede yanma var..herkes sıcak bir yer ararken,ben balkonda üzeri buz tutmuş mermere çıplak ayakla basıyor uzun süre rahatlamayı bekliyorum..bu olay şeker hastalığının verdiği zararmış...ve düzelmesi imkansız süreğen bir sinir uçları zedelenmesi imiş..bu sebeple ALFA LİPOTİK ASİT dedikleri 600 miliğramlık bir ilaç kullanıyorum..ayaklara bu sebeple oksijen taşıyormuş..Nöroloji doktoru bu nedenle % 15 verdi...ve gördüğüm kadarı ile bir sonuçları görüp bir tabloya bakarak verdi..
sonuç olarak..eğer aynı hastalık var ise sanıyorum sizde alabilirsiniz...
tekrar geçmiş olsun...

rancere

Üye
Üye
halilbey konuyu takip etdim bende aklıma gelmişken bişey socem ben malulen emekli oldum 4 ay oldu olalaı emekli olmadan önce motorsikletimin vergi borcu var vergi düşümü olurmu şimdi bana birde pazar yerinde babamın sergisi var onu üstüme alsam vergi ödeme olayı nası olur bilgi veririmisiniz

yunusemre

Üye
Üye
merhaba halil bey, ben işitme engelliyim. %40 raporum var ve süreklidir. 02/07/2007 yılından beri özel bir şirkette çalışıyorum. prim gün sayısı 1.711. fakat sigorta kaydım 01/05/2004.
vergi indirimi ve erken emekliliğinden yararlanmak için hastaneye gidip yeniden rapor çıkartmam mı gerekiyor? Ankara'da yaşıyorum. Defterdarlıkta özürlü sağlık rapor oranını düşürüyorlarmış. bu doğru mudur?
bir örnek veriyorum. vergi indirimi ve erken emeklilğinden yararlandım. nezaman emekli olabiliyorum?
saygılar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Elinizdeki rapor güncelliğini kaybetmişse muhtemelen sizden yeni rapor isteyeceklerdir. Ve vergi indirimi başvurusunda hasanenin verdiği rapor oranı geçerlidir diye mahkeme kararı var. Ankara rapor oranınızı düşürse bile bu karara dayanarak itiraz edebilirsiniz...

karones

Üye
Üye
Halil bey Merhaba,
Bugün Ankara'ya telefon açtım ve %65 olarak yollanan raporum %66 olarak onaylanmış.bu süreçte bana ve tüm üyelere vermiş olduğunuz bilgi ve yakınlıktan dolayı sizlere çok teşekkür ederim...

İnşallah Ankara'dan belge gelir gelmez sanırım SGK ya emeklilik için müracaat dilekçesi vereceğim ve maaş bağlanmasını bekleyeceğim değil mi?

yoksa yapacak başka işler var mı acaba...

yardımlarınız ve bilgileriniz için tekrar tekrar teşekkür ederim...inşallah her şey gönlünüzce olur...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
SGK'ya emeklilik için muracaat edeceksiniz. Başkada yapacağınız bir şey yok..

sihirbaz

Üye
Üye
slm malülen emekli olabilmek için vergi indiriminden yararlanmam mı gereki. . ??

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emeklilikte vergi indirimi şartı aranmaz. Vergi indirimi belgesi alma zorunluluğu 1 ekim 2008 öncesi işe başlayan SSK lı engelliler için geçerlidir.

karones

Üye
Üye
Halil bey hayırlı akşamlar..
sizlerinde bilgi desteği ile çok şükür EMEKLİ OLDUM.
Ankara dan % 66 süresiz ve kontrolsüz olarak rapor geldi...
Hastanenin raporu iki yıllık,fakat maliye bakanlığındaki belgeye göre kontrol şerhi yok.telefon ettim ve sordum telefon da da kontrol şerhi yok dediler.
Fakat sgk beni emekli ederken 2 yılık kontrol şerhi koymuş...01.04.2012 itibarı ile emekli oluyorum.maaşım bağlandı..
ama bu kontrol şerhi doğrumu acaba..
gerçi rahatsızlığım dolayısı ile şeker,tansiyon,işitme kaybı ve nörolajik problemim kalıcı hastalıklar ama nedenini anlamadım..
bilgi verirseniz sevinirim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayırlı olsun. Kontrol şerhi konduysa 2 yıl sonunda yeniden kontrol olacaksınız demektir. Başkada bir yolu yok.

ahmet19031976

Üye
Üye
slm kolay gelsin benim % 47 raporum var. süresi 5 yıl haziran 2011 tarihinde aldım. vergi indirimden faydalanıyorum. emekli olurken raporun süreli olması sorun yararatırmı ltf bilgi......

karones

Üye
Üye
benim halil beyden öğrendiğim kadarı ile sorun olmuyor.Fakat mutlaka kontrol şerhi koyuyorlar.yani raporun günü gelince tekrar muayene oluyorsunuz..geçmiş olsun.

ertugrul01

Üye
Üye
alfa lipoit asit yanında Neurontin 600 veya 800 mg yazdır faydası olur
merhaba,
sizlere ve tüm site üyeleri ile birlikte rahatsız olan tüm arkadaşlara geçmiş olsun..
bende 15 senelik şeker hastasıyım.kulak sorunum doğduğumdan beri var.diabetik nöropati için sizinde dediğiniz gibi EMG SONUCU %15 verdiler..sanırım bu yüzden tanımlanamayan adı altında verildi...ama ayaklarımda inanılmaz derecede yanma var..herkes sıcak bir yer ararken,ben balkonda üzeri buz tutmuş mermere çıplak ayakla basıyor uzun süre rahatlamayı bekliyorum..bu olay şeker hastalığının verdiği zararmış...ve düzelmesi imkansız süreğen bir sinir uçları zedelenmesi imiş..bu sebeple ALFA LİPOTİK ASİT dedikleri 600 miliğramlık bir ilaç kullanıyorum..ayaklara bu sebeple oksijen taşıyormuş..Nöroloji doktoru bu nedenle % 15 verdi...ve gördüğüm kadarı ile bir sonuçları görüp bir tabloya bakarak verdi..
sonuç olarak..eğer aynı hastalık var ise sanıyorum sizde alabilirsiniz...
tekrar geçmiş olsun...

karones

Üye
Üye
Halil bey uzun bir aradan sonra tekrar merhaba....

Yukarıdaki ilk yazımdan da hatırlayacağınız üzere yaklaşık 1,5 sene evvel % 66 ile 2.dereceden emekli oldum...
Ankara sağlık kurumundan süresiz raporum olmasına karşın, sgk bana 2 yıllık kontrollü emeklilik bağlamıştı... ocak ayında tekrar kontrol muayenem var...

Yaklaşık 1 ay evvel acil rahatsızlığım sebebi ile Açık kalp ameliyatı ( by-pass ) oldum. 8 damarın tahribine karşın 3 ana damar ile by-pass edildi.
raporum aşağıdaki gibidir...

Tanı : Kronik iskemik kalp hastalığı
öz/soy geçmiş : DM(+)
FİZİK BAKI : KAG:RCA:%50,PL:%99,%60,%70,OM1:%30,OM1 ÇOK BÜYÜK,LAD:%70,%100,LAD ANTEGRAD DOLUYOR,LAD RETROGRAD DOLUYOR,DM1:%60
YAPILAN AMELİYAT KODU : 605010 - Koroner arter by-pass,otojen greft (safen/ıma vb.),üç koroner grefti, kardiyopulmoner bypass ile..
AORT DAMARI BÜYÜMESİ : 44 MM

Halil bey sizden ricam, çok şükür iyiye giden bu yeni ameliyatımdan ve yukarıda açıkladığım bilgiler doğrultusunda yeni kontrol muayenemde % olarak rapora ne kadar katkı yapar.... Siz forum yazılarında bir tablo veriyorsunuz ama bilgi bizi aşıyor... hangi katagöriye gireceğini ve % kaç alabileceğini öğrenmek istiyorum... yardımcı olursanız müteşekkir olurum...
selam ve saygılarımla...
KARONES

Tekerlekli Sandalye