Vergi indirimi ve yasal haklar?

muallim7357

Üye
Üye
Merhabalar!
bu siteyi tesadüfen buldum ama kullanmayı beceremedim.
benim hikayem şöyle.
1975 doğumluyum 1995 yılında asker iken göğüs ağrısı şikayeti ile hastaneye gitmiştim.Akut eklem romatizması teşhisi ile hastanede yattım ve 45 gün hava değişimi aldım. 1997 yılından itibaren bir kamu kuruluşunda çalışıyorum.2004 yılında Aort yetersizliği tesbiti kondu.Bundan 1 ay öncede Aort kapağının Biküspit yapıda olduğu bunun doğuştan olduğu ve boşuna askerlik yapmış olduğum söylendi doktor tarafından.şimdi asıl sormak istediğim şu .benim geriye dönelik ve de şu anda 1997 yılından beridir çalıştığım kurumdan yasal olarak alabileceğim haklar(vergi indirimi vs.)neler var.ya da nereden başlamalıyım bu konularda bilenlerin beni aydınlatmalarını istiyorum. En son çekilen Eko raporum aşağıdaki gibidir.teşekkür eder saygılar sunarım

Transtorasik Ekokardiyografi
T.C. SAGLIK BAKANLIGI
ISTANBUL MEHMET AKIF ERSOY GÖGÜS KALP VE DAMAR CERRAHISI
EGITIM VE ARASTIRMA HASTANESI
Sayın Meslektasım,
Hastanızın yapılan M-Mode, Iki Boyutlu ve Renkli Doppler Transtorasik
Ekokardiyografi Incelemesinde:
Sol ventrikül parasternal uzun aks kesitlerde M-Mode inceleme ile end-diastolik çap 5,1
cm, end-sistolik çap 3,3 cm'dir. Interventriküler septum 11 mm, posterior duvar 10 mm'dir. EF
Teichholz metodu ile % 60 'dır. Sol ventrikül duvar hareket kusuru saptanmamıstır.
Sag ventrikül normal boyutlarda olup parasternal uzun aks kesitlerde M-Mode inceleme ile
end-diastolik ve apikal dört bosluk kesitlerde end-diastolik çap normaldir.
Sol atrium normal genislikte olup antero-posterior çap 3,7 cm olarak ölçüldü.
Sag atrium normal genislikte olup, apikal dört bosluk kesitlerde mediolateral ve apikobazal
çapları normal sınırlardadır.
Aort kapak fonksiyonel biküspit yapıda. Non koroner aort kapak sag koroner aort kapak
füzyon. Parasternal uzun aks kesitlerde aort kapak açılımı 3,0 cm, aort kökü 3,8 cm'dir.
Ascendan aort 4,0 cm'dir. Sinüs Valsalva 4,3 cm'dir.Sinotubuler Juncation cm'dir. CW Doppler
aort kapak ileri akımı 1,40 m/sn'dir. Renkli Doppler inceleme ile aort kapak üzerinde 2-3+
yetersizlik akımı saptanmıstır.
Mitral kapak normal yapıda olup, açılımı yeterlidir. mitral kapak üzerinde PW Doppler ile
alınan E dalgası 1,57 m/sn ve A dalgası (E/A sumasyonu izlendi). Doku Doppler örneklerinden
sol ventrikül lateral duvar e' :10 cm/sn, a' 14 cm/sn, septal duvar e': 9 cm/sn, a' : 14 cm/sn
saptandı. Renkli Doppler ile 1+yetersizlik akımı saptanmıstır.
Pulmoner kapak parasternal kısa eksen incelemede normal yapıda olup, kapak üzerindeki
ileri akım 0,74 m/sn'dir. Renkli Doppler ile yetersizlik akımı saptanmamıstır.
Triküspit kapaktan Renkli Doppler ile yetersizlik akımı saptanmamıstır.
Interventriküler ve interatrial septum intaktdır. Color Doppler ile geçis izlenmemistir.
Perikard ekojenitesi ve kalınlıgı normal olup, perikardiyal efüzyon saptanmamıstır.
Intrakardiyak trombüs ve kitle saptanmamıstır.
SONUÇ:
1-ORTA DERECEDE AORT YETERSIZLIGI
2-FONKSIYONEL BIKÜSPIT AORT KAPAK
3-HAFIF DERECEDE MITRAL YETERSIZLIGI
4-ASCENDAN AORTDA VE SINÜS VALSALVADA DILATASYON

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor oranınızı yazmamışsınız. Yasal olarak engelli sayılabilmeniz için özür oranınızın en az %40 olması gerekiyor. Eğer bu oran %40 ve üzeri ise ancak o zaman engelli haklarından yararlanabilirsiniz. Bu haklar -sizin durumunuzu göz önüne aldığımda- kademeli engelli erken emekliliği, vergi indirimi. Bu arada kamu çalışanları için vergi indirimi alma zorunluluğu yok isteğe bağlı bir durum. Vergi indirimi alırsanız özür oranınıza değişkenlik göstererek aylık maaşınıza 40-70-100 küsür tl artış olur. Daha önce geriye dönük vergi indirimi alanlar oldumu çok meşakketli bir süreç...

majirel

Üye
Üye
babam 63 yasında 5 ay once sol ayak femur kemıgınden amelıyat oldu protez takıldı doktor babama %48 engellı raporu verebılecegını soyledı babam bu raporu alırsa ne gıbı ındırımlerden yararlanabılır bılgılendırırsenız sevınırım
babam sgk emeklısı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emekli olmuş kişiler vergi indiriminden yararlanamaz. Vergi indirimi faal çalışma yaşamı içinde olan engelliler için geçerlidir. Ancak babanız emlak vergisi, toplu taşım araçlarında engellilere yönelik uygulanan indirimlerden yararlanabilir.

majirel

Üye
Üye
babam 63 yasında 5 ay once sol ayak femur kemıgınden amelıyat oldu protez takıldı doktor babama %48 engellı raporu verebılecegını soyledı babam bu raporu alırsa ne gıbı ındırımlerden yararlanabılır bılgılendırırsenız sevınırım
babam sgk emeklısı

%48 raporlu babam ıcın annem evde bakım maasına muracat edebılırmı bılen arkadaslar yanıtlaya bılırmı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Edemez. Bakım ücreti için rapor oranının en az %50 olması ve raporda ağır özürlü ibaresinin olması gerekli.

Tekerlekli Sandalye