Vergi indiriminden emekli olunca Ekpss işe Memur olabilirmiyim?

Merhaba ben Ziraat Bankası'nda çalışıyorum %55 engelliyim vergi indirimi ile 6 ay sonra emekli olabiliyorum.
Ziraat Bankası çalışanları Devlet memuru değildir, 4857 sayılı İş Kanununa tabidirler ve işçi statüsünde çalışırlar.
Ziraat Bankası ve Halk Bankasının vakfı olan TZhemsan isimli vakıftan emekli olacağım emekli maaşımı da TZhemsan dan alacağım.
Benim merak ettiğim emekli olduktan sonra Ekpss ile engelli kadrosundan memur olabilir miyim? eğer olabilirsem TZhemsan dan aldığım emekli maaşından kesinti olur mu? ve 18 sene daha çalışıp devlet memuru olarak ta emekli olabilir miyim? Eğer olursam hem Emekli sandığından hem TZhemsan dan aynı anda emekli maaşı alabilir miyim?

Engelli emeklisi olarak SGDP kesilerek özel sektör de çalışabilirim diye biliyorum ama ikinci emeklilik diye birşey yok anladığım kadarıyla. Devlet memurluğunda böyle bir şey var mı acaba?

Erdoğan Saka

Selamlar Erdoğan Bey,
Kamuda emeklilerin çalışmaması/çalışamaması yönünde yapılmış düzenlemeler mevcut.
İstisnaları da var: Misal emekli öğretmen hem emekli maaşı alıp hem de ders saati üzerinden ücretli öğretmenlik yapabiliyor. Veya benzer bir durum doktor emeklileri için de söz konusu.
Sizin bağlı olduğunuz kanun hakkında bilgim yok ama eğer emekli maaşınızı SGK'dan alacaksanız (ki vergi indirimi vb. o kurumun mevzuatına dairdir.) kamuda çalışamazsınız.
1-Emekli olduktan sonra özel sektörde çalışıp çift maaş alabilirsiniz.
2-Kamuda memur olduktan sonra 3,5 yıl bekleyip kamu emeklisi olursunuz sonra yine özel sektörde çalışmaya devam edersiniz.
ilk maddede ne kadar emekli maaşı alırsınız bilmiyorum ama önümüzdeki yıl(2017) en düşük memur emeklisi maaşı 1750 tl olacak.
Saygılar..

Selamlar Erdoğan Bey,
Kamuda emeklilerin çalışmaması/çalışamaması yönünde yapılmış düzenlemeler mevcut.
İstisnaları da var: Misal emekli öğretmen hem emekli maaşı alıp hem de ders saati üzerinden ücretli öğretmenlik yapabiliyor. Veya benzer bir durum doktor emeklileri için de söz konusu.
Sizin bağlı olduğunuz kanun hakkında bilgim yok ama eğer emekli maaşınızı SGK'dan alacaksanız (ki vergi indirimi vb. o kurumun mevzuatına dairdir.) kamuda çalışamazsınız.
1-Emekli olduktan sonra özel sektörde çalışıp çift maaş alabilirsiniz.
2-Kamuda memur olduktan sonra 3,5 yıl bekleyip kamu emeklisi olursunuz sonra yine özel sektörde çalışmaya devam edersiniz.
ilk maddede ne kadar emekli maaşı alırsınız bilmiyorum ama önümüzdeki yıl(2017) en düşük memur emeklisi maaşı 1750 tl olacak.
Saygılar..
Tatminkar cevabınız için çok teşekkür ederim.

Erdoğan Saka

Geri