Vergi (sakatlık) indirimine başvurdum. Özürlülük oranınım düşürüldü?

husmen16

Üye
Üye
%42lik sol koldan engelli raporumla vergi indirimine başvurdum raporumu %35 e düşürmüşler nasıl bir yol izlemem gerek tekrar heyete gireceğimde para girdimi işin içine hemen düşürüyolar ama önceki raporumda fark ettimki kol kısalığımı yazmamışlar. önce doktora bi gidip rapor almak için gelsem raporum kaç puan gelir ve gözüm biri 2.5 diğeri 3.0 astiğmatta var. bunların ikisinide ekletsem geçme ihtimalim olurmu yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. :confused:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Oranı düşüren kim? Hastanemi yoksa ankara'mı?

engelliler

Üye
Üye
benimde hep kafama takılıyo vergi indirimi olunca neden bole yapıyo doktorlar. sanki vergi indirimi olunca dahada zor oluyo gibi geldi bana fark varmı yoksa banamı ole geliyo

husmen16

Üye
Üye
Ankara düşürdü. itiraz edip hastaneye gidip tekrar heyete girmem gerekiyormuş. :(

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi başvurusunda hastanenin verdiği oran geçerlidir diye verilmiş bir mahkeme kararı var. Emsal karar göstererek sizde hukuki yoldan hakkınızı geri alabilirsiniz. Dava açmak için elinizde en geç 30 gün içinde alınmış bir ret kararı olması gerekir. Zira vergi mahkemelerinde dava açma süresi, ret kararının elinize ulaşma tarihinden itibaren 30 gündür.

husmen16

Üye
Üye
elimde % 35 olarak kabul ettikleri ret kararı var onunlamı başvurmam gerek

baracuza

Üye
Üye
Vergi indirimi için gittim bende %42 raporum var sağ gözüm sakat 2004 te rapor almıştım şimdi üstünkörü bi hastane muayenesi ile %12 ye düştü yönetmeliğin 18. maddesinde kazanılmış haklar kısmında

MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez. diyor raporumu tekrar kazanmak için ne yapmalıyım ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2004 Yılında alınmış raporla vergi indirimine başvurduğunuzda "güncelliğini kaybetti" gerekcesiyle yeni rapor istemişler. Ki aradan 10 yıl geçmiş. Eğer siz size verilen %12 oranın düşük olduğuna inanıyorsanız rapora itiraz edebilirsiniz.
Kaldıki alıntıladığınız maddede "sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi" diyor. Yani bunun kapsamına 2022 maaşı, vakıflardan alınan nakti ve ayni yardımlar giriyor.

baracuza

Üye
Üye
Muhakkak %12 den fazla olacaktır doktorlar oranlamaların düştüğünü söylediler fakat 12 neree 42 nere bu alakasız oldu biraz ititraz edeceğim. Ben sadece raporumu yeniletmek için başvurdum yoksa ne vergi indirimi ne 2022 maaşı nede başka bir yardımla alakam yok olmasınıda istemiyorum bakalım neler çıkacak karşımıza. Teşekkürler

zemferi

Üye
Üye
Merhaba.yorumları okudum.bir arkadaşımın yaşadığı sorunlara örnek olmuş yaşananlar.Arkadaşım askerlik yapamaz kararından sonra bir devlet hastanesinden %80 kronik astım bronşitten rapor almış.ankara maliye %40 a düşürmüş.ben de itiraz et dedim.
burada maliye kendi yanlışından döner mi yoksa herkesi hakem hastaneye mi sevk eder.
arkadaşım şimdi hakem hastaneden engel oranının %40 ın altına düşürülmesinden korkuyor ki elindeki %80 lik rapor henüz 1 yıllık.

dava açması için önce itiraz etmek mi gerekir?yoksa itiraz etmeden %40 oranı eline geçtikten sonra 30 gün içinde mi dava açsın.

bir de sormak istediğim şunlar var:
1)ŞİMDİ BU KİŞİ %80 RAPORLA ENGELLİ KADROSUNDA ÖZEL SEKTÖRDE çalışıyor.maliye %40 diyor.bu kişi hangi orana göre erken emeklilik hakkına sahiptir?
2)Sonradan engelli olanlar için örneğin 1996 yılında işe girmiş ancak 2013 yılında engelli memur olmuş.bu kişi giriş tarihine göre eski sosyal güvenlik yasasına göre mi emekli olur.Yoksa 5510 sayılı yasaya göre mi?bu sorunun cevabı memur ve işçiler için farklı mıdır?
3)engel oranı %37 olan bir kişi gece nöbetinden muaf tutulabilir mi?bu konuya ben hayır demem rağmen evet cevabını veren arkadaşlar var.sizin vereceğiniz cevap doğru olacağı için soruyorum.iyi ki varsınız teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dava açmak için elinizde en geç 30 gün içinde alınmış bir ret kararı olması gerekir. Zira vergi mahkemelerinde dava açma süresi, ret kararının elinize ulaşma tarihinden itibaren 30 gündür. Bu sebeple geçmişte ret alanlar, yeniden Maliye'ye vergi indirim belgesi almak için müracaat etsinler. Eğer tekrar ret gelirse de gidip vergi mahkemelerinde dava açsınlar. Davadan sonra replik ve düplik (cevap ve cevaba cevap) dilekçelerine de yasal süresinde cevap verirseniz davayı kazanırsınız.
1. Soru için cevap
Vergi indirimi için alınan oran geçerlidir.
2. Soru için cevap
Memur ve işciler için süreç değişir.
3. Soru için cevap
Bağlayıcı olan sağlık kurulu raporudur. Alacağı raporda oran önemli değil ama raporda yazanların bağlayıcılığı vardır.

zemferi

Üye
Üye
cevaplar için teşekkürler.
engel oranı %37 olan bayan hademe kadrosunda.nöbetten çıkmak istiyor.raporunda ''ağır işlerde çalıştırılamaz ''ibaresi var sadece.
raporda yazılanların bağlayıcılığı var derken bunu mu kastettiniz.askeri kurum olunca sadece kişinin görevini yapar ya da görevini yapamaz yazılı raporlar işleme konuluyor.bu durumda bu bayan sivil bir kurumda olsa idi en azında ağır işlerde çalıştırılamazdı sanırım.
engelli memur kadrosu için %40 alt sınır olduğu için nöbet muafiyeti vermemişler.ikilemde kalmamızın nedeni bu.
saygılarımla

Tekerlekli Sandalye